Banky si ověřují výdaje

aktualizováno 
Velká konkurence mezi hypotečními bankami, která drží úroky na nejnižší úrovni v historii a má na svědomí rozšiřování služeb, neznamená, že by polevilo prověřování, zda je žadatel o úvěr schopný splácet. Zájemce se musí jako dřív připravit na velkou administrativu spojenou s vyřízením žádosti o úvěr a smířit se s tím, že banka řádně prověří jeho příjmy a výdaje.

Výjimkou je hypotéka bez doložení příjmu, kde jsou podmínky na dokazování příjmů méně přísné. Přitom zjistit, zda si žadatel některé ze svých příjmů nepřimyslel, je pro banku poměrně snadné. Skutečný stav výdělků vidí na výplatní pásce nebo v daňovém přiznání.

To jsou totiž pro banku dva hlavní a zásadní zdroje informací. Příjmy očekávané, ale jinak nepodložené, kterými by případně chtěl klient banku přesvědčit, aby dostal větší hypotéku, jsou problematické. Banky k nim obvykle nepřihlížejí.

Kolik utratíte? Bude se banka ptát

Zatímco příjmy banka „vidí“, s výdaji je to horší. V žádosti o úvěr by měl zájemce pravdivě uvést všechny své náklady – mimo jiné pravidelné splátky, spoření, výdaje na domácnost, pojistky, náklady spojené s docházkou do školy a podobně. Některé
banka ověřit může, například splátky dluhů, jiné, ryze osobní, jen stěží. Klient však v žádosti podpisem stvrzuje, že vše, co uvedl, je pravdivé.

„Údaje ověřujeme a je třeba zdůraznit, že pokud klient uvede nepravdivé údaje, může to mít pro něho negativní dopady. Při schvalovacím procesu využíváme bankovní registr klientských informací, ve kterém se shromažďují údaje o úvěrovaných klientech bank, fyzických osobách,“ upozorňuje Pavel Hejzlar z ČSOB. I v ostatních bankách potvrdili, že si údaje zjišťují v klientských registrech. A jak vlastně konkrétně banky posuzují bonitu, tedy schopnost klienta splácet?

Záleží na velikosti rodiny

Posuzuje se mnoho hledisek; věk a stav klienta, , kolik má dětí a v jakém věku, jaká je jeho finanční historie, ale i místo, kde pořizuje nemovitost, či její kvalita. Obecně lze říct, že banky vycházejí z následujícího vzorce: klient může získat tak vysoký úvěr, aby mu po odečtení životního minima, pravidelných výdajů a předpokládané splátky hypotéky zbyla z životního minima částka rovnající se čtvrtině splátky.

U stoprocentní hypotéky by měl mít k dispozici sumu odpovídající celé splátce. Jak si lze vylepšit bonitu? Vyplatí se oslovit banku, v níž vás znají. Určitou možností, jak „vylepšit příjem“, je sečíst výdělky několika členů domácnosti, a ti všichni se pak stávají spoludlužníky a spolumajiteli nemovitosti a podepisují úvěr.

Při žádání o úvěr je třeba mít na paměti, že zdaleka ne všechny peníze je možné vrhnout na splátky úvěru a zaplacení části, kterou nekryje hypotéka. Žadatel by měl mít předem k dispozici nejlépe několik desítek tisíc korun na poplatky spojené s vyřízením úvěru a administrativní poplatky, které bude muset platit například na katastrálním úřadě. Zároveň finanční poradci doporučují: Ať se děje, co se děje, mějte vždy v rezervě na kontě zhruba trojnásobek měsíčního příjmu a na ten nesahejte. Bude se vám hodit třeba v případě, že onemocníte a splátky bude třeba platit stále dál..

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Perličky z české úvěrové historie: útrapy žadatelů, výdělky v bankách

Kolik se vydělávalo v bankách - od ředitele po úředního sluhu.

Pořídit si vlastní bydlení na hypotéku je závazek na řadu let. Víte však, jak dlouhá je u nás historie hypoték, s...

Desítky tisíc lidí budou refinancovat hypotéku. Jaké mají možnosti

Ilustrační snímek

Letos vyprší mnoha klientům bank fixace u hypoték. Týká se to zejména těch, kteří si v roce 2014 sjednali hypotéku s...

Hypotéky zlevňují už čtvrtý měsíc, nízké sazby opět zvedají zájem

Ilustrační snímek

Úrokové sazby hypoték dál padají směrem dolů, a to už čtvrtý měsíc. Průměrná úroková sazba propadla z dubnových 2,85...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Přetahovaná o zaměstnance vyjde firmy draho. Motivační navýšení mzdy začíná na č...

Kurzy.cz Zaměstnance, který je ve své práci jinak spokojený, k sobě konkurence nenaláká jen na o něco vyšší plat. Z průzkumu per...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNIK ÚDRŽBY

Advantage Consulting, s.r.o.
Plzeňský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz