Banky si ověřují výdaje

aktualizováno 
Velká konkurence mezi hypotečními bankami, která drží úroky na nejnižší úrovni v historii a má na svědomí rozšiřování služeb, neznamená, že by polevilo prověřování, zda je žadatel o úvěr schopný splácet. Zájemce se musí jako dřív připravit na velkou administrativu spojenou s vyřízením žádosti o úvěr a smířit se s tím, že banka řádně prověří jeho příjmy a výdaje.

Výjimkou je hypotéka bez doložení příjmu, kde jsou podmínky na dokazování příjmů méně přísné. Přitom zjistit, zda si žadatel některé ze svých příjmů nepřimyslel, je pro banku poměrně snadné. Skutečný stav výdělků vidí na výplatní pásce nebo v daňovém přiznání.

To jsou totiž pro banku dva hlavní a zásadní zdroje informací. Příjmy očekávané, ale jinak nepodložené, kterými by případně chtěl klient banku přesvědčit, aby dostal větší hypotéku, jsou problematické. Banky k nim obvykle nepřihlížejí.

Kolik utratíte? Bude se banka ptát

Zatímco příjmy banka „vidí“, s výdaji je to horší. V žádosti o úvěr by měl zájemce pravdivě uvést všechny své náklady – mimo jiné pravidelné splátky, spoření, výdaje na domácnost, pojistky, náklady spojené s docházkou do školy a podobně. Některé
banka ověřit může, například splátky dluhů, jiné, ryze osobní, jen stěží. Klient však v žádosti podpisem stvrzuje, že vše, co uvedl, je pravdivé.

„Údaje ověřujeme a je třeba zdůraznit, že pokud klient uvede nepravdivé údaje, může to mít pro něho negativní dopady. Při schvalovacím procesu využíváme bankovní registr klientských informací, ve kterém se shromažďují údaje o úvěrovaných klientech bank, fyzických osobách,“ upozorňuje Pavel Hejzlar z ČSOB. I v ostatních bankách potvrdili, že si údaje zjišťují v klientských registrech. A jak vlastně konkrétně banky posuzují bonitu, tedy schopnost klienta splácet?

Záleží na velikosti rodiny

Posuzuje se mnoho hledisek; věk a stav klienta, , kolik má dětí a v jakém věku, jaká je jeho finanční historie, ale i místo, kde pořizuje nemovitost, či její kvalita. Obecně lze říct, že banky vycházejí z následujícího vzorce: klient může získat tak vysoký úvěr, aby mu po odečtení životního minima, pravidelných výdajů a předpokládané splátky hypotéky zbyla z životního minima částka rovnající se čtvrtině splátky.

U stoprocentní hypotéky by měl mít k dispozici sumu odpovídající celé splátce. Jak si lze vylepšit bonitu? Vyplatí se oslovit banku, v níž vás znají. Určitou možností, jak „vylepšit příjem“, je sečíst výdělky několika členů domácnosti, a ti všichni se pak stávají spoludlužníky a spolumajiteli nemovitosti a podepisují úvěr.

Při žádání o úvěr je třeba mít na paměti, že zdaleka ne všechny peníze je možné vrhnout na splátky úvěru a zaplacení části, kterou nekryje hypotéka. Žadatel by měl mít předem k dispozici nejlépe několik desítek tisíc korun na poplatky spojené s vyřízením úvěru a administrativní poplatky, které bude muset platit například na katastrálním úřadě. Zároveň finanční poradci doporučují: Ať se děje, co se děje, mějte vždy v rezervě na kontě zhruba trojnásobek měsíčního příjmu a na ten nesahejte. Bude se vám hodit třeba v případě, že onemocníte a splátky bude třeba platit stále dál..

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Čtyři důvody, proč neotálet s pořízením vlastního bydlení na hypotéku

Ilustrační snímek

V září loňského roku poskytly banky 9 153 hypotečních úvěrů. V říjnu pak loňských rekordních 10 590 hypoték. Tím však...

Hypotéky dál zdražují, zájem o ně však trhal v září rekordy

Ilustrační snímek

Úrokové sazby u hypotečních úvěrů dál stoupají, ale zatím mírně. V září se úroková sazba zvedla ze srpnových 2,53 na...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz