Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Výše nájemného podléhá vyhlášce

Majitel bytu začal požadovat značně vyšší nájemné odůvodněné připravovanými opravami domu. Musíte se skutečně spoluúčastnit rekonstrukce nájemního domu? Kdy a za jakých podmínek můžete byt odkoupit?
Požadavek na výši nájemného nemusí být vždy oprávněný

Požadavek na výši nájemného nemusí být vždy oprávněný

Dům, ve kterém bydlím již více než třicet let, byl původně státní. Po listopadu a všech následných transformacích se dostal do vlastnictví akciové společnosti. Ta vznikla z původního státního podniku, ve kterém mnoho z nás bylo zaměstnáno. Akciová společnost domy prodala nějaké pražské společnosti, aniž by došlo k nabídce nám, kteří v domech bydlíme. K našemu překvapení jsme v krátkém čase dostali od nového vlastníka nabídku, abychom si koupili každý svůj byt, a to za více než 800 tisíc korun. Nový majitel domu by tak proti kupní ceně, za kterou domy koupil, získal více než třikrát tolik. V nabídce se dále objevuje i nepřímý nátlak. Když nekoupíte, koupí jiný a stanoví vám smluvní nájemné. Je takový postup správný? Při výstavbě domů jsme odpracovali mnoho hodin svépomocí, a to bez jakékoliv náhrady. Ani k této skutečnosti nikdo nepřihlíží.
Byt si za přemrštěnou cenu samozřejmě nemusíte kupovat. Pro starší a osamělé občany bych takový krok ani nedoporučoval. Stejně tak by byty neměli kupovat lidé s nízkými příjmy, pro něž se v budoucnu může stát vlastnictví a z toho plynoucí povinnosti nepříznivou komplikací. Nájemní bydlení je ve všech vyspělých zemích chráněno a je podporováno státními orgány i obecní samosprávou a výše nájmu ve standardních bytech se stanovuje podle zákonných pravidel, nikoliv „zákonem trhu“. Podobný vývoj po všech experimentech minulých let očekávám i u nás. Není proto nutné se obávat, že bychom právě my v naší zemi skutečně dospěli k úplně liberalizaci tvorby výše nájmu. Nájemce je dále chráněn zákonem a výpověď z nájmu bytu může dostat pouze z důvodů, které uvádí občanský zákoník. K výpovědi je dále vždy třeba přivolení soudu. Řádný nájemce bytu vždy, tedy i při přivolení soudu k výpovědi, musí dostat k užívání v zásadě rovnocenný nájemní byt, přiměřený potřebám nájemce a jeho domácnosti. Ve vyspělých zemích není obvyklá praxe, že by bylo možno prodat byt obsazený nájemcem.

K otázce na ochranu investic do stávajícího bytu lze uvést, že by tyto měly být zohledněny ve znaleckém posudku a též při prodeji. Nájemce má právo na náhradu nákladů, které při výstavbě domu či bytu vynaložit, pokud ovšem práce prováděl s písemným souhlasem pronajímatele a má doklady, kterými náklady prokáže.

Ve městě se prodávají činžovní domy firmám, kterým stačí požádat obvodní zastupitelstvo o souhlas. Po zveřejnění tohoto záměru pro případ, že by se přihlásili ještě jiní zájemci, se jim hned prodá. I když pak ještě píší, že při prodeji bytu má podle zákona přednost po dobu šesti měsíců nájemce bytu. Je to tak správné? Vždyť není jisté, že všichni, jichž se to týká, si zprávu zástupců města o prodeji přečetli.
Každý majitel, včetně města, se může rozhodnout, jaký ze dvou způsobů prodeje zvolí. Může prodat celý dům nebo jeho ideální části, nebo jednotlivé byty podle zákona č. 72/1994 Sb. Pokud prodává dům nebo jeho části město, postačí oznámit toto zveřejněním na úřední desce. V případě, že prodává byty, musí doručit všem oprávněným nájemcům těchto bytů nabídku, na kterou se váže předkupní právo a tzv. ochranná šestiměsíční lhůta. Z vašeho dotazu lze usoudit, že zástupci města zachovali správný postup, protože nabízí ke koupi celý činžovní dům, nikoliv jednotlivé byty.

Půda podléhá režimu zákona o nájmu a pronájmu nebytových prostor
V bývalém hospodářském stavení užívám mimo bytu také půdní prostor o ploše 80 m2 ke skladování a sušení prádla. Může mi dát vlastník domu výpověď z tohoto prostoru, kde si hodlá zřídit půdní vestavbu pro své dočasné bydlení? Jedná se o nebytový prostor a k půdní vestavbě již bylo vydáno stavební povolení.
Půdní nebytový prostor, jejž užíváte, není součástí vašeho bytu a podléhá jako nebytový prostor režimu zákona č. 116/1990 Sb., o nájmu a pronájmu nebytových prostor. Nebytový prostor může mimo vlastníka nemovitosti užívat jen ten, kdo má ohledně předmětného nebytového prostoru uzavřenu smlouvu. Pakliže s vlastníkem nemovitosti smlouvu o nájmu nebytového půdního prostoru nemáte, může vlastník žádat, abyste tento prostor vyklidil a uvolnil. Byla-li však půda uvedena jako příslušenství bytu v evidenčním listu, potom samozřejmě platí režim ochrany nájmu bytu jako celku a s uvolněním půdy nemusíte souhlasit. V případě sporu rozhodne místně příslušný soud o podmínkách uvolnění půdy a o náhradě.

Bydlíme v nájemním bytě v bytovém domě o 2 bytových jednotkách. Majitel domu se domáhá, abychom podepsali nájemní smlouvu, že se budeme podílet na opravách domu, např. fasády, opravě střechy, otvorových prvků při jejich výměně, plotu a podobně. Má na to právo?
Majitel domu vám mohl stanovit nájemné jen v souladu s vyhláškou č. 176/1993 Sb. Jeho požadavky jsou v rozporu s touto vyhláškou a nemůže je na vás uplatnit. Smlouvu, kterou byste se k obdobnému zavazovali, striktně odmítněte. Jejím nepodepsáním se nic nemění na vašem nájemním vztahu. Majitel domu si musí uvědomit, že tyto náklady jsou jen a jen jeho povinností a že je nelze přenášet na nájemce. S pronajímatelem se však můžete dohodnout i na podílu při opravách domu, jako protislužbu můžete požadovat v dalším období snížené nájemné. S účinností zákona č. 107/2006 Sb., bude možné u nově uzavíraných smluv sjednat písemnou dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem též předání bytu do tzv. úpravy, tzn. že nájemce bude upravovat byt na své náklady a veškeré záležitosti vztahů mezi pronajímatelem a nájemcem by měla řešit písemná smlouva.

Dům, kde bydlím, koupil nový majitel a zvedl všem nájemné o čtyřnásobek. Okamžitě jsme požádali majitele domu o rozpis nového nájmu. Kolik žádá za byt a kolik za přilehlé prostory (sklep, chodbu, záchod, společnou předsíň). Majitel to odmítl s odůvodněním, že to není jeho povinnost. Má pravdu?
Pravdu samozřejmě nemá. Počínání majitele domu je v rozporu s právními předpisy. Nájemné nemůže být majitelem domu libovolně zvyšováno. Současně je majitel domu povinen rozepsat nájemné tak, aby bylo zřejmé, že postupuje podle předpisu, tj. rozměry některých prostor pro výpočet nájemného použít celé, u některých jen jejich polovinu. Pokud váš majitel domu nechce své povinnosti plnit, jde to jen k jeho tíži a já vám doporučuji, abyste za těchto okolností platili stále stejný nájem. Žádné nebezpečí vám přitom nehrozí.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 

 
REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz 

Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

Majitel bytu mu zakázal zřídit si trvalé bydliště. Má na to právo?

Přihlásit se k trvalému pobytu je v podstatě formalita. Pokud máme nájemní smlouvu, ani majitel bytu nám v tom nemůže...

Co si ohlídat, když se rozhodnete změnit zaměstnání

Řada zaměstnanců změní během roku zaměstnání a v určitých odvětvích to kvůli pandemii platilo v uplynulých měsících...

KVÍZ: Vydělávají i sto tisíc měsíčně. Zvládli byste práci datového analytika?

Poptávka po lidech, kteří dokáží pracovat s daty, roste a je jich stále nedostatek. Je to tedy velká příležitost pro...

Soused má z bytu hotel a všem to vadí. Jak řešit problémy s AirBnb?

Krátkododobý pronájem (AirBnb) je možná výhodou pro turisty hledající ubytování, sousedům v domě ale může způsobovat...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Představujeme Amouranth, sexuální ikonu hráčů počítačových her

Sedmadvacetiletá Amouranth je jednou z nejpopulárnějších streamerek na světě. Od vysílání průchodů počítačovými hrami...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....