ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Shutterstock

Společnou cestu k domu zatarasil soused závorou a zamkl ji. Jak se bránit?

  • 101
Pokud se ke své nemovitosti dostáváte po cestě, která leží na cizím pozemku, je vhodné sepsat smlouvu o zřízení věcného břemene. I tak je důležité nezapomenout na potřebné formality, abyste se nedostali do problémů.

Když Novákovi před lety koupili dům, domluvili se, že budou užívat cestu, která je na pozemku sousedů Novotných. (Na žádost čtenáře neuvádíme skutečná jména.) Sepsali smlouvu o zřízení věcného břemene a vše bez problémů fungovalo řadu let.

Jenže pan Novotný zemřel, dům zdědil jeho syn. Ten cestu uzavřel a jednoho dne na ni umístil závoru s obrovskou kladkou. Když po něm Novákovi chtěli klíč a argumentovali, že mají přece zřízeno věcné břemeno, dostalo se jim jen stručné odpovědi: není zapsáno v katastru.

Věcné břemeno je omezení vlastnického práva. Věcné břemeno chůze a jízdy, podle aktuální právní terminologie správněji řečeno služebnost stezky a cesty, je právní institut, který oprávněnému umožňuje užívat cizí pozemek k chůzi či jízdě, přičemž povinný (tj. vlastník zatíženého pozemku) musí výkon těchto práv strpět.

Zřizuje se v případech, kdy nemáte zajištěn přístup a příjezd ke svým nemovitostem a potřebujete se k nim dostat přes cizí pozemky. Smlouva o zřízení věcného břemene musí mít písemnou formu a musí být povolen vklad práv z věcného břemene do katastru nemovitostí.

KVÍZ: Věcné břemeno či nájemní smlouva. Znáte rizika při koupi nemovitosti?

Měl mladý pan Novotný právo umístit na příjezdovou cestu závoru, když jde o jeho pozemek a věcné břemeno opravdu v katastru zapsáno není? Zdánlivě jednoduchá otázka může mít různá řešení.

Umístění závory je protiprávní

Pavel Nastis

Pavel Nastis, advokát

  • Práva absolvoval na Právnické fakultě Univerzity Palackého v Olomouci.
  • V roce 2004 složil advokátní zkoušky.
  • Specializuje se především na občanské, obchodní, směnečné, rodinné a trestní právo.

Pokud má přístupová cesta charakter místní komunikace nebo veřejně přístupné účelové komunikace, ochranu poskytne příslušný silniční správní úřad. Ten může nařídit předběžné opatření a vést správní řízení o odstranění pevné překážky (tedy závory) z pozemní komunikace.

Pokud po cestě Novákovi chodili a jezdili více než dvacet let, došlo k takzvanému vydržení věcného břemene, a tak se mohou po panu Novotném mladším domáhat toho, aby jejich právo respektoval.

„Jestliže nebude ochotný vyjít sousedům vstříc, pak budou muset podat k soudu žalobu a prokázat, že k mimořádnému vydržení věcného břemene došlo,“ radí advokát Pavel Nastis.

I pokud k vydržení věcného břemeno nedošlo, je zde ještě jedna možnost, podat žalobu na zřízení tzv. práva nezbytné cesty.

Dům darovali synovi, teď se matka musí vystěhovat. Věcné břemeno nepomohlo

Jenže podobná soudní řízení nejsou jednoduchá, budou nějakou dobu trvat a Novákovi se potřebují ke svému domu dostat hned.

„Doporučuji podat žalobu z rušené držby, o které soud musí rozhodnout do 15 dnů, přičemž nebude zjišťovat, zda Novákovým svědčí věcné břemeno, ale omezí se na zjištění, zda umístěním závory došlo k tzv. svémocnému rušení držby, k čemuž zde nepochybně došlo,“ vysvětluje advokát.

„Bez ohledu na to, zda v tomto případě je či není platně zřízeno věcné břemeno, pan Novotný neměl právo na příjezdovou cestu závoru umístit,“ shrnuje Pavel Nastis.

Pamatujte si:

  • Smlouva o zřízení věcného břemene musí mít písemnou formu a musí být povolen vklad práv z věcného břemene do katastru nemovitostí.
  • Je třeba dodržet formální náležitosti, kromě označení účastníků smlouvy a vymezení konkrétního věcného břemene, je důležité zejména přesné označení nemovitosti v souladu s katastrálním zákonem (označení čísla parcely, uvedení názvu katastrálního území apod.).
  • Věcné břemeno může být zřízeno tzv. in personam, tedy ve prospěch konkrétní osoby. Takové věcné břemeno však zanikne smrtí oprávněného a nepřechází na další vlastníky nemovitosti.
  • Věcné břemeno může být také zřízeno tzv. in rem, tedy ve prospěch nemovité věci. Takové věcné břemeno se váže k nemovité věci a trvá, i když vlastník nemovitosti zemře nebo dojde k prodeji či darování nemovitosti.
  • Věcné břemeno může být zřízeno bezúplatně nebo za úplatu. Úplata může být dohodnuta jednorázová nebo jako opakující se plnění.
  • Správní poplatek za podání návrhu na vklad na katastr nemovitostí činí
    2 000 Kč.
, pro iDNES.cz