Otestovali jsme, za kolik se dá prodat počítač, foťák či mobil

  • 4
Notebook, zrcadlovka a mobilní telefon se staly našimi figuranty v testu prodejních platforem. Dražili jsme je na Aukru, nabízeli na portálu Bazoš.cz, obcházeli s nimi obyčejné i specializované bazary. Kde jsme dostali nejvíc?

Dražili jsme notebook, zrcadlovku a mobilní telefon.

Patnáct let starým autem se dá v pohodě jezdit. Zato pět let starý foťák je vykopávka, kterou nikdo nechce – všichni už fotíme na mobily. Podobné je to i s počítači a telefony, kupujeme je častěji než nový zimní kabát. Jenže co s těmi „přežitými“? Jak se jich nejlépe zbavit? Má v 21. století smysl nosit je do kamenných bazarů, nejlépe do těch specializovaných – nebo je zcela převálcovaly moderní online platformy? Otestovali jsme to v praxi na třech kouscích spotřební elektroniky.

Kolik to vlastně stojí?

Pokud byste rádi zjistili „reálnou“ cenu vašich věcí, vězte, že tu vám nikdo neřekne. Pouze trh, zákon nabídky a poptávky. Neexistují žádné tabulky, do nichž by se v bazarech (říkejme tak pro zjednodušení všem provozovnám, specializovaným i obecným) podívali a nastřelili cenu.

Všude se nás zeptali na naši představu, pak se obrátili k monitoru a začali projíždět nabídky internetových portálů – na nich ostatně i kamenné bazary prodávají (až na výjimky) také. Pak nabídli zhruba polovinu částky.

„Když si to prodáte sami, dostanete o půlku víc. Já na tom musím taky něco vydělat,“ netajil se obchodní strategií například majitel bazaru v Mostě. Ani tím, že nejvíc zisku má ze zástav. A když už zboží vykoupí, musí být rychloobrátkové – proto nemá zájem ani o foťák (dlouho by mu tam ležel), ani o notebook Apple Air (macbooky neberu, jsou s nimi problémy). A za úplně nový telefon nabídne nanejvýš tři tisíce korun. Nakonec vezme na milost i náš canon, ale taky jen za tři tisíce.

Mimochodem – doklady o původu zboží jsou jen malým plusem. Když máte občanku a při prodeji se s ní prokážete, neřeší bazary, kde jste ke zboží přišli.

Jinde, například v Praze-Dejvicích, nás s foťákem rovnou posílají ke specialistovi. „Jděte do Foto Škoda, tam dostanete nejvíc.“ Když vytáhneme mobil, poradí nám majitel Mobilpohotovost. A asi nemusíme dodávat, že pro prodej applu nám doporučí nějaký Mac bazar. Oceňujeme férový přístup, ale říkáme si, na čem asi takový bazar vydělává.

Co nabídli experti

Míříme tedy za vidinou většího zisku „ke Škodovi“, kde jsme ostatně foťák před pěti lety kupovali. Ale jsme zklamáni – momentálně o něj nemají zájem, leda na protiúčet. S mobilem se nám daří lépe – v bazarech jsme se dostali nanejvýš na čtyři tisíce, většinou na „trojku“. Zato u specialisty, v pražské Mobilpohotovosti, nabízejí okamžitě nejvyšší cenu – 4 400 korun.

U Applu je cenový rozptyl obrovský. Někde jej nechtějí vůbec, jinde by dali 4,5 nebo pět tisíc. Dvakrát nabídnou osm, ale to by si jej bazaristé nechali pro sebe. Nenadchne nás ani nabídka odborných bazarů – v AppleTrhu v Praze na Smíchově nabízejí sedm; maximálně osm na protiúčet. Macbookárna nabídne prostřednictvím e-mailu (po zaslání fotek) 7,5 tisíce; BazarCom v Opletalově sedm.

Na webu to jde nejlépe

Ještěže máme „ty internety“. Zkoušíme portál Bazoš.cz – macbook vystavujeme za rovných deset tisíc, telefon za sedm, foťák za devět. Zatímco po canonu nikdo nevzdechne, kvůli počítači volají během dne dva zájemci. Jeden by si přijel osobně, druhý by ho chtěl poslat na dobírku. Také telefon má do 24 hodin prvního kupce – nabízí ovšem jen šest tisíc. Smlouváme na 6,5 tisíce, ale neúspěšně.

Máme ještě tajný trumf: aukční portál Aukro. Už po 12 hodinách od vystavení, v době, kdy objíždíme bazary, víme, že se telefon dostal na 5 900 korun. Macbook i foťák se však drží na pouhých dvou tisících – počítač ale sleduje 34 zájemců.

Závěr aukce s canonem nás šokuje: cena se vyšplhá na neuvěřitelných 8 200 korun! Zato mobil se už nepohne, končí na necelých šesti. O macbook se strhne menší bitva, než doufáme – výsledných 9 600 korun je po odečtení provize rovných devět, tedy o tisícovku míň než na bazoši. Ale zhruba o dvě víc než ve výkupu počítačových expertů.

Kam tedy si nimi?

Shrnuto: pokud máte alespoň týden čas, vyplatí se inzerovat na internetu. Musíte však dobře stanovit cenu, nejlépe porovnáním s podobným zbožím. Stejně to dělají i výkupčí v bazarech.

Jestliže máte účet na Aukro.cz, není špatné věc dražit – a nebojte se ji nabídnout od koruny. Podle našich dlouholetých zkušeností si najde svou skutečnou cenu, vyžene ji tam konkurenční boj. Zato když rovnou nasadíte svoji představu, lehce se stane, že nikdo nepřihodí – není to zábava a „boj o kořist“.

Pokud ovšem peníze potřebujete na ruku, vyplatí se jít do specializovaných bazarů s počítači nebo mobily. Dostanete výrazně víc než v těch „obecných“, kde neskrývají, že tržní cenu „podělí dvěma“, takže dostanete polovinu. U expertů to vychází tak, že z očekávané prodejní ceny si odečtou zhruba 30 %.

Detailní informace, jaké nabídky jsme dostali, najdete na dalších stránkách.

Notebook Apple MacBook Air 11“

  • představa: 11 000 Kč
  • bazary: 4 až 8000 Kč
  • Aukro: 9 600 Kč
  • Bazoš.cz: 10 000 Kč

Lehký přenosný počítač stál v roce 2014 jako nový 24 tisíc korun. Konfigurace – procesor Intel Core i5 (1,4 GHz), 4 GB operační paměti RAM a rychlý SSD disk 128 GB – dostačuje pro běžnou práci i dnes. Baterie původně vydržela kolem 10 hodin, nyní je v polovině své životnosti (508 cyklů) a vydrží kolem šesti hodin. Museli jsme koupit novou nabíječku, originální měla špatný konektor. Macy mají svá specifika, na operační systém macOS si musíte zvyknout. Zvláštností je také nutnost přihlášení k účtu na iCloudu, z nějž musí být počítač při prodeji zase odhlášen, jinak je nefunkční. To některé bazaristy straší natolik, že nechtějí Apple vůbec vykoupit.

„Jednou jsme ho vzali, původní majitel slíbil, že se odhlásí a neudělal to. Takže problém. Je to riziko a zájem o macy není velký, lidi s nimi neumějí pracovat,“ slyšíme v Nymburce. Ve specializovaných počítačových bazarech se maců nebojí, vědí, že mají svou klientelu a že si drží dobře cenu. „Po pěti letech pořád stojí asi 45 procent ceny nového, to u běžného notebooku nedostanete,“ říkají v pražském BazarComu. My bychom však dostali méně než zhruba 10 tisíc Kč, za něž macy v této konfiguraci prodávají – sedm tisíc.

Na druhou stranu prodejci stroje většinou vyčistí, vymění chladicí pastu u procesoru, případně provedou jinou údržbu. A také dají půlroční, roční, za příplatek často i dvouletou záruku novému kupci – vy se tím zbavíte zodpovědnosti za skryté vady.

Na Aukru jsme počítač prodávali od koruny. Aby maca někdo doopravdy nekoupil, přihodili jsme na konci nesmyslně vysokou částku, kterou nikdo nepřehodí – a za reálnou prodejní sumu bereme druhou nejvyšší nabídku pod tou naší. Tedy 9 600 korun. Z nich bychom ovšem museli odečíst ne nemalou provizi 600 Kč, skutečný zisk by tedy byl devět tisíc. Trochu jsme se divili, že nikdo nenabídl více – na bazoši jsme za 10 tisíc rychle našli dva kupce; jeden si hned chtěl přijet osobně. Na nabídku jsme nereagovali s tím, že se ozveme. A udělali to, za co by nás za normálních okolností „hanba fackovala“ – zvýšili jsme cenu na 11 tisíc Kč. Na ni už pak nereagoval nikdo.

NABÍDKY:

  • Objeli jsme bazary ve středních Čechách (Kolín, Kutná Hora, Nymburk, Kostelec nad Č. Lesy), v Praze a v Ústeckém kraji (Teplice, Most, Ústí n. Labem).
  • V Mostě, Nymburce a Kolíně nechtěli počítač vykoupit, v Kostelci nabídli pouze komisní prodej.
  • Nejnižší nabídka na výkup byla 4,5 tisíce Kč (Kutná Hora), pak 5 000 (opět Kutná Hora), 6 500 dávali v Ústí n. L. Naopak v Kolíně by dali i osm tisíc, bazarista by si jej nechal pro sebe. V Teplicích na začátku nabízejí 9 tisíc, po zjištění, že baterie má za sebou 508 cyklů, jdou o tisícovku níž. Mimochodem, bazarista se oháněl nesprávnou informací, že životnost baterie je 700 cyklů, Apple však uvádí tisíc.
  • V prodejně AppleTrh v Praze na Smíchově počítač podrobně prohlédli, nafotili, za dva dny poslali SMS s nabídkou 7 tisíc výkup, 8 tisíc protiúčet.
  • Brněnská Macbookárna funguje online – poslali jsme fotky a popis počítače, obratem nám přišel mail s nabídkou na výkup za 7 500 Kč.
  • Na bazoši se macy podobné konfigurace prodávaly mezi 10 a 11 tisíci. Za nižší částku jsme dostali dvě nabídky, za druhou žádnou.

Mobilní telefon Honor 10 128 GB

  • představa: 6500 Kč
  • bazary: 3 až 4400 Kč
  • Aukro: 5900 Kč
  • Bazoš.cz: 6000 Kč

Úplně nový testovací telefon jsme si vypůjčili z redakce idnes.mobil.cz. Měl slušnou konfiguraci – 128 GB vnitřní paměti a 4 GB operační, slot na dvě SIM karty a nejnovější Android. Nový přístroj se dá koupit od 8,5 do 12,5 tisíce korun, použité se nabízejí za zhruba 6,5 tisíce. Při prodeji jsme však nasadili vyšší částku – aby bylo z čeho slevit. Náš přístroj byl sice nový, ale neměl záruční list ani prodejní doklad. V bazarech jsme ho prezentovali jako „bonus od zaměstnavatele“, který nám k němu „nedal žádné papíry“.

Bazaristé považovali absenci dokladů za velké minus (alespoň to pokaždé zmiňovali), velmi často jsme slýchali, že „za obyčejný telefon bez papírů“ můžu dát maximálně „trojku“. Specializovaná Mobilpohotovost to však vůbec neřešila. Záruka totiž správně pro druhého kupce neplatí, což profíci vědí a poskytují záruku vlastní. Podle výrobního čísla IMEI dokážou zjistit, že telefon je skutečně nový, i to, že nefiguruje v databázi kradeného zboží. Ani na internetu se „bezdokladovost“ nezdála být na překážku. Na inzerát zavolali dva zájemci, nabídli ale rovnou šest tisíc, více dát nechtěli. I tak to bylo nejvíc. Na Aukru se totiž cena vyšplhala na 5 700 korun, po odečtení provize by zbylo 5 400 korun.

NABÍDKY:

  • V severočeských (Teplice, Ústí nad Labem) a pražských bazarech nám za mobil nabídli téměř bez výjimky tři tisíce korun. V Mostě dokonce jen 2 500 Kč, ale po delší debatě by „v balíčku“ s foťákem nakonec dali i obligátní „trojku“.
  • Ve středních Čechách nám dávali o malinko více (Kutná Hora 3 500, Nymburk a opět Kutná Hora 4 000 Kč).
  • V bazaru v Praze-Dejvicích nás rovnou poslali do Mobilpohotovosti (MP), kde se na výkup telefonů specializují.
  • Tam jsme také při přímém výkupu pochodili nejlépe. Zašli jsme na pobočku ve Spálené ulici. Mají tu automatizovaný lístečkový systém jako na poště, za chviličku se nám věnoval profesionální výkupčí.
  • Neřešil, že mobil nemá žádné doklady, zkušeně ho prohlédl, přeleštil displej, nahlédl do tabulky na svém monitoru a bez váhání vystřelil částku 4 400 korun.
  • Stejnou částku ostatně uvádí MP i na svém webu za „běžně opotřebený přístroj se známkami použití kategorie B“. Pokud bychom nabízeli kompletní nepoužité balení (např. nevhodný dárek), dostali bychom podle webu sedm tisíc korun.
  • Při prodeji na internetu bychom neměli problém dostat o 1 600 korun více.
  • Na Aukru bychom za telefon dostali o tisícikorunu více.

Rada: pokud skutečně dostanete od někoho telefon jako „nevhodný dárek“, rozhodně jej ze zvědavosti nerozbalujte a nezapínejte, už to snižuje jeho cenu. Nejvíc dostanete za originálnl balení, což samozřejmě platí i při prodeji na internetu.

Zrcadlovka Canon EOS 700D

  • představa: 10 000 Kč
  • bazary: 2 až 4500 Kč
  • Bazoš.cz: ...
  • Aukro: 8200 Kč

Digitální zrcadlovku se základním (setovým) objektivem 18–55 mm koupil náš kolega před pěti lety za 21 tisíc korun, teď přešel na novější model. Nabízeli jsme kompletní balení v krabici s nabíječkou, dvěma bateriemi a polarizačním filtrem. Jeho původní představě, že by dostal 10 tisíc korun, se v bazarech jen zasmáli. Několikrát argumentovali tím, že tento model se stále prodává jako nový za 9 900 korun – což, jak jsme si později ověřili, není pravda. Zřejmě jej na Googlu zaměnili s jinými canony. Opakovaně jsme však slyšeli, že doba velkých těžkých zrcadlovek je pryč.

„Všichni fotí na mobily. Když to někdo myslí s focením vážně a začíná, chce něco menšího. Pro profíka je 700D zase málo výkonná,“ řekl nám bazarista v Ústí. Přesto nám nabídl nejvyšší částku, 4 500 Kč. Prý si přístroj časem kupce najde.

Jako nejlepší platforma pro prodej fotoaparátu se nakonec ukázalo být Aukro. Tristní zkušenosti s bazarovými nabídkami přesvědčily majitele, aby aukci s vyvolávací cenou 9 000 korun změnil na aukci „od koruny“. To byl nejlepší tah – o aparát se strhla taková rvačka, že v závěrečném rauši jej kdosi vydražil za 8 200 korun. Jinak má samozřejmě prodej od koruny svá rizika – může se stát, že prodávate raritní věc, po níž moc lidí netouží. A pak ji někdo může získat hodně levně. U elektroniky se nám to ale ještě nikdy nestalo, hrozí to hlavně u sběratelských předmětů.

NABÍDKY:

  • Středočeši a Pražané neradí fotí na zrcadlovky značky Canon – jak jinak si vysvětlit, že až na jedinou výjimku (Kutná Hora) jej v žádném z tamních bazarů nechtěli. Něco takového jsme skutečně nečekali. A i v onom jediném kutnohorském bazaru (na ulici 17. listopadu) by za něj bazarista dal dva tisíce a nechal si ho podle vlastních slov pro sebe.
  • V severních Čechách to bylo o něco málo lepší – v Mostě a Teplicích by ho vykoupili za tři tisíce, v Ústí nad Labem dokonce za 4 500 korun.
  • O sedmistovku nebyla rvačka ani ve Foto Škoda, kde ji majitel původně kupoval. Ve výkupu nám řekli, že momentálně nemají zájem, aparátů mají skladem spoustu. Maximálně by byli ochotni ji vzít za šest tisíc na protiúčet při koupi nového přístroje.
  • Ani na bazoši foťák za cenu 9 000 korun neměl vůbec žádný úspěch. Proto nám přišlo jako zázrak, když se o něj na závěr dražby na Aukru strhl takový boj, že konečná cena vyšplhala na 8 200 korun. I když odečteme čtyřsetkorunovou provizi, je to pořád skvělé. Jako jediný z našich testovacích předmětů tak fotoaparát nakonec skutečně změnil svého majitele.
,