Pandemie vyvolává v lidech potřebu mít rezervu. Roste zájem o „stavebko“

  • 32
Stavebnímu spoření se během letošního 1. pololetí dařilo navzdory koronavirové krizi. Počet nově uzavřených smluv včetně smluv, u kterých si Češi zvýšili cílovou částku, vzrostl o 10 procent. Roste zájem i o úvěry ze stavebního spoření, jejichž objem dosáhl v 1. pololetí 29,8 miliardy korun, což je meziroční nárůst o 30 %.

„S ohledem na uplynulé měsíce a nenadálou epidemickou situaci, která ovlivnila i finanční trhy, jsou dosavadní výsledky stavebního spoření výborné. Úvěrové obchody se dokonce přibližují rekordní úrovni z roku 2018,“ hodnotí pololetní výsledky stavebních spořitelen Jan Jeníček, předseda Asociace českých stavebních spořitelen (AČSS).

Roste i počet lidí, kteří si prostřednictvím stavebního spoření chtějí vytvářet finanční rezervu. Stavební spoření si během prvního pololetí nově sjednalo nebo navýšilo cílovou přes 264 tisíc lidí, což je meziroční nárůst o 10 %.

Důvodem rostoucího zájmu je podle šéfa AČSS skutečnost, že v době krize Češi citlivě vnímají potřebu úspor. „Lidé si během první vlny koronavirové pandemie uvědomili hodnotu spoření a v praxi zjistili, jak citelně může ztráta příjmu dolehnout na rodinný rozpočet, když nemají žádnou finanční rezervu,“ říká Jeníček.

„Stavebko dlouhodobě prokazuje svou smysluplnost především v dobách různých finančních krizí, poklesů finančních či akciových trhů. Přestože na jaře po vypuknutí této zvláštní doby došlo k poklesu zájmu, v následujících měsících se zájem o stavební spoření zase vrátil do starých kolejí a například v červnu jsme uzavřeli nejvíce smluv v jednom měsíci za posledních pět let,“ dodává Tomáš Kofroň, mluvčí ČMSS (Lišky).

Stavební spoření v 1. pololetí 2020

  • Počet nových smluv včetně navýšení 264 267 (meziročně + 10 %)
  • Objem nových úvěrů 29,8 miliardy Kč
    (meziročně +30 %)

Zdroj: AČSS

„Koncem srpna jsme zaznamenali 60 % nárůst počtu nově sjednaných smluv v porovnání se stejným obdobím v roce 2019,“ přibližuje Zuzana Filipová, mluvčí Moneta stavební spořitelny (dříve Wüstenrot).

„Lidé odkládali zamýšlené dlouhodobější spoření v obavách z nejisté budoucnosti a potřeby mít doma disponibilní peníze. Následný nárůst v uzavírání nových smluv o stavebním spoření zaznamenáváme opět v období, kdy se situace začala uvolňovat,“ říká Stanislav Oliva, specialista rozvoje obchodu Stavební spořitelny České spořitelny (Buřinky).

Lidé smlouvy výrazněji nevypovídali

Kvůli koronavirové pandemii, kdy mnohé domácnosti zaznamenaly propad svých příjmů, by se dalo očekávat, že někteří střadatelé začnou vypovídat smlouvy, aby si dorovnali chybějící hotovost. To se ale zatím nepotvrzuje.

„Lidé doposud v letošním roce vypověděli dokonce o něco méně smluv, než bylo obvyklé v posledních pěti letech,“ říká Jiří Šedivý, tajemník Asociace českých stavebních spořitelen. „Stavební spoření lidé vnímají jako rezervu, na kterou sáhnou, až když vyčerpají jiné zdroje svých úspor,“ poznamenává Jeníček.

V průběhu letošního 1. pololetí vypovědělo smlouvu po uplynutí šestileté vázací lhůty celkem 107 491 střadatelů. Nejvíce se smlouvy vypovídaly v roce 2016, kdy smlouvu vypovědělo 222 374 lidí, což je více než dvakrát tolik co letos. Jaký bude další vývoj v počtech uzavíraných smluv včetně výpovědí, ukáže čas. „Zbytek roku je těžké odhadovat, nedá se předvídat, co přijde,“ říká předseda AČSS.

Výnos u akční nabídky překoná inflaci

Stavební spoření jako jeden z mála spořicích produktů dokáže i nadále porazit inflaci. U nově uzavřených smluv úročí stavební spořitelny vklady nyní v rozpětí 1,0 až 1,2 %. a při ideálním spoření 20 tisíc korun ročně po dobu šesti let se výnos pohybuje v rozpětí 3,2 až 3,4 %.

Kalkulačka

Kolik z úspor ukrojí inflace

Inflace se nyní pohybuje na úrovni 3,3 %.

Stavební spořitelny přitom každoročně přicházejí i se speciálními akčními nabídkami, díky kterým se dá výnosnost „stavebka“ zvýšit až na úroveň přesahující 4 %. Celkové zhodnocení vkladů včetně státního příspěvku tak dokáže porazit inflaci, který se nyní pohybuje na úrovni 3,3 %. Podle některých analytiků bud inflace v dalších měsících brzdit a za celý rok skončí v průměru mírně nad 3 %.

Podmínkou pro získání státní podpory je však spořit minimálně po dobu šesti let a naspořené peníze během této doby nevybírat. Kdo peníze vyberete dříve, o státní podporu přijdete. Kdo si založil stavební spoření v tomto, pro získání letošního maximálního státního příspěvku je nutné vložit na účet do konce roku nejméně 20 tisíc korun. Stát totiž majiteli stavebního spoření přispěje ročně deset procent z jeho vkladů v daném roce, maximálně ale 2 000 korun.

Akce, které dokážou navýšit výnos stavebního spoření, spočívají v tom, že můžete získat například úrokový bonus pro vyšší zhodnocení vkladů, odpuštění poplatku za uzavření smlouvy, nebo finanční prémii. Řada stálých akcí je zacílena i na děti a mladé lidi, kteří mohou získat ještě lepší zhodnocení vkladů. Vyšší výnos je možný i v kombinaci stavebního spoření s dalšími produkty.

Na další stránce je aktuální nabídka pěti stavebních spořitelen a možnost uzavřít zvýhodněnou smlouvu.

1 Českomoravská stavební spořitelna (ČMSS – Liška)

Do konce roku nabízí Liška peněžní odměny za zřízení více finančních produktů ve třech různých úrovních: za zřízení stavebka a k tomu penzijního spoření od ČSOB Penzijní společnosti dosahuje prémie 2 500 korun, za uzavření stavebka a běžného účtu v ČSOB 3 500 korun (2 500 na stavebko + 1 000 na účet). Při kombinaci všech tří produktů dosahuje odměna 4 500 korun (3 500 na stavebko + 1 000 na účet).

Možný výnos při zřízení samotného stavebka je 3,2 % (při ideálním spoření 20 tisíc Kč ročně), u kombinovaných produktů je možný výnos následující následující: stavebko + penzijko 4 %, stavebko + běžný účet 4 % (+ 1 000 Kč na běžný účet), kombinace všech tří produktů 4,3 %.

2 Modrá pyramida

Aktuálně si stavební spoření s prémií za uzavření až 1 500 Kč mohou uzavřít děti a mladiství až do 26 let a také klienti starší 55 let, u kterých může být tato prémie ve výši až 2 000 korun. Prémie se klientovi připíše na jeho stavební spoření po zaplacení poplatku za uzavření smlouvy, který se rovná 1 % z cílové částky. Děti a mladiství tak mohou mít smlouvu s cílovou částkou až
150 000 korun zdarma, klienti nad 55 let dokonce až do 200 000 korun. Roční zhodnocení včetně státní podpory je až 3,75 %.

Pro klienty, kteří nespadají ani do jedná skupiny, chystá stavební spořitelna aktuálně novou akční nabídku.

3 Raiffeisen stavební spořitelna (RSTS)

Balíček RB - Smlouva se slevou 2 000 korun pro klienty RB. Klienti získají smlouvu zdarma s cílovou částkou minimálně 200 tisíc korun, což představuje slevu ve výši 2 000 korun.

Pokud si tedy klient uzavře smlouvu s cílovou částkou 200 tisíc korun, má tak smlouvu zdarma. Podmínkou je zaslat z účtu vedeného u RB vklad minimálně 2 000 korun tak, aby se vklad připsal na novou smlouvu stavebního spoření nejpozději do 21. prosince 2020. Nabídka je prozatím platná pro měsíc září, ale nelze vyloučit změny v průběhu podzimu.

4 Stavební spořitelna České spořitelny (Buřinka)

Od června Buřinka zvýhodňuje uzavírání stavebního spoření pro děti do 22 let. Jedná se o prémii na vstupním poplatku až do výše 2 000 korun. Akce je do odvolání. Při získání maximální státní podpory 2 000 korun ročně a spolu s prémií od Buřinky tak může klient dosáhnout na zhodnocení svých vkladů 3,6 % ročně. 

U nových smluv o stavebním spoření trvale možnost kdykoliv předčasně ukončit smlouvu s rychlou výplatou zdarma do dvou pracovních dnů a to bezplatně. Hodí se pro nečekané situace, kdy se něco pokazí a potřebujete se rychle dostat ke svým penězům. Střadatel však přijde o státní podporu.

5 Moneta stavební spořitelny (dříve Wüstenrot)

Kromě klasického stavebního spoření má Moneta stavební spořitelna i varianty produktů, které jsou přizpůsobené potřebám mladších nebo starších klientů : jsou to Stavební spoření Kamarád a Kamarád + pro děti a mládež a Stavební spoření 55+ pro klienty starší než 55 let. Sjednání těchto typů stavebního spoření je zdarma, pakliže je do 4 měsíců od sjednání spoření na spořicí účet vloženo alespoň 1 % z cílové částky, uvedené ve smlouvě. Lze tak dosáhnout na výnos až 4,29 % ročně.

Od loňského podzimu mají klienti, kteří si od té doby sjednali stavební spoření, možnost odstoupení od smlouvy bez jakýchkoliv sankcí, a to do dvou let od jejího podpisu. Nemohou však v takových případech počítat se státní podporu.