ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: ČTK

Půjčených 50 tisíc bratr nevrátil. Můžu ho žalovat, i když nemáme smlouvu?

Celý článek jen pro členy

Chcete číst prémiové texty bez omezení?

Předplatit
Jsou tací, kteří říkají, že máme půjčovat jen tolik peněz, o kolik jsme ochotni přijít. Na druhou stranu, kdo jiný by měl pomoci v nouzi, když ne rodina nebo přátelé? Pokud už se rozhodnete, že blízkému půjčíte, nepodceňujte sepsání smlouvy.

Paní Jana má mladšího bratra. Když ji požádal o půjčku, neváhala. „Ani jsem se neptala, na co peníze potřebuje, ani jsme nesepsali smlouvu. Věřila jsem, že peníze vrátí, jsme přece rodina,“ vzpomíná Jana.

Sourozenci se dohodli, že půjčená částka bude vrácena do roka. Rok uplynul a peníze nikde, a tak se paní Jana připomněla. Bratr sliboval, že za měsíc, pak za další měsíc, pak za půl roku... A už je to rok, kdy měl půjčku splatit. „Dnes už mi ani nezvedá telefony,“ popisuje Jana. „Přece jen je pro mě padesát tisíc dost peněz a nehodlám se smířit s tím, že bych nad tím měla mávnout rukou.“

Manžel jí poradil, ať peníze vymáhá a podá žalobu. „Nejsem si jistá, zda vůbec můžu k soudu, když nemáme smlouvu?“ ptá se čtenářka iDNES.cz.

Vzory na internetu jsou nebezpečné hned z několika důvodů. Nejsou aktuální, a tedy nereflektují změny v zákonech, které pro vás mnohdy mohou být velmi důležité. A nejsou individualizované.

Dočtěte tento exkluzivní článek s předplatným iDNES Premium

Měsíční

89
Předplatit
Můžete kdykoliv zrušit

Roční

890
Předplatit
Ušetříte 178 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Dvouleté

1 690
Předplatit
Ušetříte 446 Kč oproti měsíčnímu předplatnému

Připojte se ještě dnes a získejte:

  • Neomezený přístup k obsahu iDNES.cz, Lidovky.cz a Expres.cz
  • Více než 50 000 prémiových článků od renomovaných autorů
  • Přístup k našim novinám a časopisům online a zdarma ve čtečce
Více o iDNES Premium
Máte už předplatné? Přihlásit se
, pro iDNES.cz