U podpory neziskového sektoru jde o emocionální rozhodování. A to je často spontánní, okamžité, rychlé a především postavené na jednoduchosti přesunu peněz. Ilustrační snímek

U podpory neziskového sektoru jde o emocionální rozhodování. A to je často spontánní, okamžité, rychlé a především postavené na jednoduchosti přesunu peněz. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Co vy na to: Přimějí vás nové mobilní možnosti přispět na charitu?

  • 7
Mobilem už můžete zaplatit třeba nákup, koupit si jízdenku do metra nebo uhradit parkování. Vývoj technologie se ovšem dotkl i neziskového sektoru. Poslat dárcovský příspěvek na charitu už jde nejen prostřednictvím SMSky, ale nově také pomocí služby Sejf.

Nadace v technologickém posunu vidí slibný potenciál, pomoci je totiž potřeba mnohonásobně více, než se jí nyní dostává. Zatím lze prostřednictví aplikace Sejf odeslat příspěvek po chytrém mobilu do šesti velkých charitativních organizací, postupně k nim budou přibývat i další.

Samozřejmě, že dárce může poslat peníze i přes svůj účet prostřednictvím internetbankingu, a to zcela bez poplatků. Nicméně právě u podpory neziskového sektoru jde o emocionální rozhodování. A to je často spontánní, okamžité, rychlé a především postavené na jednoduchosti přesunu peněz. K tomu slouží právě aplikace v mobilu. Aktuálně se nejčastěji používají prémiové sms (v tomto případě DMS), ale nově nastupují i další varianty. Tento způsob je nejen pohodlnější pro dárce, ale také výhodnější pro obdarovaného.

Jak se dá přispět na charitu prostřednictvím mobilu
VýhodySEJFDMS
Dárce si zvolí výši příspěvku sám30 – 3 000 Kčvždy jen 30 Kč
Nadace dostane peníze rychlejiokamžitěZa 1,5 až 2 měsíce
Nadace dostane více peněz97 % z darované částky95 % z darované částky
zdroj: porovnání www.bankovnipoplatky.com

A jak to může fungovat v praxi, pokud se například na iDNES.cz dočtu o syrských dětech prchajících kvůli tamním nepokojům ze země před násilím a rozhodnu se přispět organizaci Unicef, která uprchlíkům pomáhá (více o problému čtěte zde)?

Od letošního července mám možnost otevřít Sejf ve svém mobilu (před tím jej stáhnout zdarma z Appstore nebo GooglePlay). Pak už stačí jen tři kliknutí: zvolím si částku od 30 do 3 000 korun (například přispěji 150 korun), zvolím si organizaci, kam chci peníze poslat (v tomto případě Unicef) a vše potvrdím PINem. Získám tím dobrý pocit i jistotu, že Unicef dostane okamžitě 145,50 korun (97 % z darované částky) a může peníze obratem využít.

Pokud se rozhodnu pro DMS, musím nejprve vyhledat na jaké číslo a s jakým kódem mám zprávu odeslat. Tento postup zopakuji pětkrát, abych poslal oněch 150 korun (30 Kč = 1 DMS). Do dvou měsíců obdrží Unicef můj příspěvek od Fóra dárců ve výši 142,50 korun, tedy o 2 % nižší než v případě Sejfu.

DMS stále hraje u dobročinných sbírek svou důležitou roli. Mezi roky 2004 až 2011 se však z celkových více než 412 milionů korun, které dobří lidé poslali na charitu, rozdělilo na provizích mezi mobilní operátory, agregátora DMS a Fórum dárců více než 41 milionů korun. Do letošního září totiž činil poplatek 10 procent.

Vývoj poplatku z dárcovského příspěvku zaslaného mobilem
DMS 2004 - 9/2013DMS od 9/2013SEJF od 7/2013
10 %5 %3 %
propočet www.bankovnipoplatky.com

V září letošního roku oznámili operátoři zlevnění dárcovské sms o polovinu. Lze se domnívat, že tento krok nastal právě kvůli zavádění nových možností přispívání přes mobil. Poplatky za příspěvky na charitu tak začal tlačit dolů konkurenční boj na straně jedné a technologický pokrok na straně druhé. Na bohulibé účely díky tomu půjde více peněz než dříve.

Co vy na to? Je dobře, že se snižují poplatky za odeslání dárcovského příspěvku prostřednictvím mobilu? Využijete nových možností k dobročinnosti?

Jak často přispíváte na charitu?

celkem hlasů: 21831

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 30. listopadu 2013. Anketa je uzavřena.

přispívám každý měsíc
přispívám každý měsíc 21491
vůbec nepřispívám
vůbec nepřispívám 201
alespoň jednou ročně
alespoň jednou ročně 139
, pro iDNES.cz