Středa 28. července 2021, svátek má Viktor
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 28. července 2021 Viktor

Pes může být důvod k výpovědi nájmu

Nájemník vlastní psa, který neustále štěká a vyje i v nočních hodinách. Pokud majitel svého čtyřnohého miláčka "neusměrní", lze uplatnit výpověď z nájmu bytu ustavenou v občanském zákoníku.
Váš nejlepší přítel může rušit ostatní nájemníky

Váš nejlepší přítel může rušit ostatní nájemníky | foto: Profimedia.cz

Pronajímatel po nás chce, abychom mu umožnili přístup do bytu za účelem instalace měřidel vody a opravy potrubí. Má na to právo? Bojím se škod, které přitom může napáchat.

Zákonem č. 267/1994 Sb. byl změněn občanský zákoník č. 40/1964 Sb. a zavedla se povinnost nájemníka umožnit pronajímateli po dohodě o vhodném termínu vstup do bytu, a to za účelem instalace technických zařízení umístěných v bytě a patřících pronajímateli (§ 692 odst. 3). Pokud se týká případných škod, doporučuji uzavřít dohodu o vzájemných povinnostech obou stran při provádění prací a při odstraňování škod. Nedohodnete-li se v této záležitosti, rozhodne následně o nárocích soud.

Majitelka domu svévolně neopravuje rozvod vody v domě a snaží se nás touto cestou přimět k vystěhování. V těchto dnech ještě uzamkla dvůr a znemožnila nám do něj přístup, a tím i sušení prádla.

Neodstranění poruchy na dodávce vody, nebo dokonce její úmyslné způsobení, je neoprávněným zásahem do práv spojených s užíváním bytu. Doporučuji vám obrátit se na odbor výstavby místně příslušného městského (místního) úřadu a žádat o jeho zásah. V případě, že jste tak již učinila a výsledek se nedostavil, máte možnost obrátit se na místní oddělení Policie ČR, kde s vámi sepíší protokol, který v jedné kopii požadujte. Případ jsou policisté povinni šetřit a určit, zda se nejedná o trestný čin. Pak by bylo jejich zjištění podkladem pro zahájení trestného řízení proti majitelce domu.

Bylo mi řečeno, že bez souhlasu společnosti, která dům nyní vlastní, si už v bytě nesmím dělat žádné úpravy. Je to vůbec možné?

Je tomu samozřejmě tak a platilo to i dříve v poněkud volnější formě – nehledě k tomu, že pracovníkům OPBH, podobně jako ještě dnes mnohým obcím, byly často ke škodě jejich majetku nájemci prováděné úpravy většinou lhostejné. Kontroly řádného užívání bytu a přiměřeného nakládání s majetkem vlastníka se zde většinou neprováděly ani neprovádějí.

Přitom nájemci, a to i podle § 694 občanského zákoníku, pochopitelně nesmí – ani na svůj náklad – provádět stavební úpravy ani jiné podstatné změny v cizím bytě bez souhlasu jeho vlastníka. Za stavební úpravy nebo podstatné změny se například považují přemísťování, rušení nebo instalace příček, dveří, oken, komínových sopouchů, pevných rozvodů elektrické energie, plynu, vody, odpadů, topení, záměna paliva, zařizovacích předmětů v bytě atd.

Je třeba upozornit i na to, že kromě předchozího souhlasu vlastníka řada uvedených úprav podléhá ohlášení nebo vystavení povolení příslušným stavebním úřadem. Pakliže by nájemce tyto úpravy nebo podstatné změny v bytě přesto provedl, je povinen je nejen neprodleně (tj. nikoli jako dříve teprve před odstěhováním) odstranit, ale navíc, následkem porušení povinností spojených s užíváním bytu tato skutečnost může být i kvalifikovaným důvodem výpovědi z nájmu bytu ve smyslu § 711 odstavce 2 občanského zákoníku.

Mám psa, který je mým jediným společníkem, někdy ovšem štěká. Majitel mi oznámil, že pokud ho „neusměrním“, musím ho dát pryč. Může pronajímatel řádnému nájemníkovi vůbec zakázat, aby v bytě držel psa?

Pronajímatel může vyjádřit nesouhlas s držením psů v domě. Může k tomu mít různé důvody – k nim například patří rušení klidu obtěžováním a ohrožením výkonu práv ostatních ve smyslu § 127 občanského zákona, dále i dle § 415 a § 3 téhož zákona, bránících zásahům do oprávněných zájmů jiných, rozporům s dobrými mravy a podobně.

Nejedná se pouze o mnohdy dlouhodobé štěkání a vytí psů, ale i zvýšenou potřebu úklidu společných prostor, často i vody na koupání, jejichž úhradu nelze jednostranně držitelům psů odpovídajícím způsobem zohlednit. Řada chovatelů domácího zvířectva si neuvědomuje nebo nerespektuje povinnost dodržování předpisů hygienických, veterinárních, na ochranu zvířat, o péči o zdraví lidu atd. Jsou případy – např. v domech s pečovatelskou službou – kde není držení domácích zvířat povoleno vůbec.

Podobná stanoviska, resp. určitá omezení, je však třeba zakotvit do nájemní smlouvy. Značný problém spočívá v tom, že až do 1. 1. 1995 nemusely být nájemní smlouvy sepisovány a následkem toho i řadu daleko důležitějších podmínek, a často dokonce ani rozsahů nájmů není možno jednoznačně specifikovat.

V případech, kdy psi ruší podstatným způsobem klid v domě a jejich držitelé nezjednají nápravu ani po písemném upozornění pronajímatele, je ovšem možné uplatnit výpověď z nájmu bytu, ve smyslu § 711 odst. 2 písm. a) občanského zákoníku.

Chtěl bych poskytnout synovi svého kolegy po dobu studií na VŠ podnájem. Za jakých podmínek toto mohu učinit?

Podnájem bytu, resp. části bytu, je ošetřen v občanském zákoníku § 719. K tomu, abyste mohl podnajmout část bytu, potřebujete písemný souhlas majitele domu, a to i v případech, kdy se jedná o dům v majetku obce. V případě, že byste souhlas neměl, byl by váš postup důvodem ke kvalifikované výpovědi z nájmu bytu.

Úryvek z knihy: Rádce nájemníka bytu

1. díl: Nájem bytu je v ČR chráněn zákonem
2. díl: Co by měl vědět každý nájemník 
3. díl: Starý dekret na byt platí i v současnosti 
4. díl: Výše nájemného podléhá vyhlášce
5. díl: Různé nájemní vztahy a co z nich pro vás vyplývá

6. díl: Vaše nájemní smlouva platí i po prodeji domu

7. díl: Škodu způsobenou závadou na domu vám uhradí majitel 
 
 

REKLAMA


Úryvek je z knihy
"Rádce nájemníka bytu"
vydané nakladatelstvím
Grada Publishing,
více informací naleznete na
www.grada.cz Autor:
  • Nejčtenější

Dobře už bylo, důchody budou vůči mzdě i nadále klesat, říká odbornice

„Lidé, kteří půjdou do důchodu za deset a více let, se mohou s velkou pravděpodobností dočkat toho, že dostanou jen...

Hypotéky překonaly za pololetí celoroční objemy. Sazby dál rostou

Po mírném ochlazení v dubnu a v květnu hypoteční trh opět roste. Banky v červnu poskytly hypotéky za téměř 44,5...

Sonda: Zjišťují ve firmách, kolik už mají očkovaných zaměstnanců?

Chodí se kolem toho po špičkách, nikdo nikoho do ničeho nenutí. Zatím. Očkování zaměstnanců proti koronaviru nabírá na...

Pracujete za kolegy na dovolené? Co je přesčas a kdy máte nárok na příplatek

Většina z nás to někdy zažila. Firma finišuje na zakázce nebo se blíží termín účetní uzávěrky a pracovní doba na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Na výlet vlakem či autobusem mohou senioři vyjet i za čtvrtinu ceny

Je vám šedesát pět let nebo víc? Pokud ano, tak se vám na výlety rozhodně vyplatí jezdit vlakem či autobusem. Tedy...

KOMENTÁŘ: Cesta do elektromobilního pekla. Auta přinášejí víc problémů než výhod

Premium Nová doba elektromobilní nás vrátí o půlstoletí zpátky: auto bude luxus, mobilita taky a draze to zaplatíme všichni. I...

Mlčeti zlato. Profesionální vyjednavač vysvětluje, jak jednat s dětmi či šéfem

Premium Každý člověk vyjednává v průměru pětkrát za den. Doma s partnerem, s dětmi, v práci se šéfem, s podřízenými. Radim...

Český vlk z Wall Street jde k soudu. Hlavní roli v kauze Via Chem má miliardář Sisák

Premium Schyluje se k dlouho očekávané soudní bitvě, v níž je hlavní postavou známý český finančník a miliardář Petr Sisák...

  • Další z rubriky

KVÍZ: Vydělávají i sto tisíc měsíčně. Zvládli byste práci datového analytika?

Poptávka po lidech, kteří dokáží pracovat s daty, roste a je jich stále nedostatek. Je to tedy velká příležitost pro...

Majitel bytu mu zakázal zřídit si trvalé bydliště. Má na to právo?

Přihlásit se k trvalému pobytu je v podstatě formalita. Pokud máme nájemní smlouvu, ani majitel bytu nám v tom nemůže...

Jak si umět říct nejen o zvýšení platu, radí psycholog

Umíte si říct o to, co chcete? Nebo patříte k těm, kdo váhají a mají zábrany? „Přání, které nevyjádříte, se vám naplní...

KVÍZ: Jedeme na dovolenou. Na co se vyplatí pamatovat?

Chystáte se na dovolenou? Nestačí jen výhodně koupit zájezd, myslet byste měli i na řadu dalších věcí, které mohou...

Dabéři Naked Attraction: Byli jsme v šoku, že něco takového může vůbec existovat

Nahota je televizní evergreen a stále dokáže diváky přikovat u obrazovek. Počátkem devadesátých let to bylo Tutti...

Královská rodina znovu pohromadě. Palác ukázal společné foto

Členové švédské královské rodiny se po delší době opět setkali. Snímek, na kterém je král Carl XVI. Gustaf (75) s...

Ostych a stud před kolegy jsou ztracená energie, míní Vica Kerekes

Slovenská herečka maďarského původu Vica Kerekes (40) přijala nabídku režiséra Tomáše Svobody a zahraje si v jeho...

Neteř princezny Diany se vdala. Vzala si o 32 let staršího miliardáře

Lady Kitty Spencerová (30) se vdala. Neteř princezny Diany si vzala jihoafrického módního magnáta Michaela Lewise (62)....

Herec oznámil, že je transgender žena. Manžel i celebrity ho chválí

Herec Tommy Dorfman (29), který se proslavil rolí v seriálu Proč? 13x proto, oznámil, že je transgender. Celý minulý...