ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

  • 26
V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby vyžadováno několik kroků, které mají zvýšit zabezpečení procesu. Vyznáte se v nových povinnostech pro banky i běžné klienty? Otestujte si své znalosti v našem kvízu.

Požadavek na silné ověření uživatele je součástí směrnice PSD2, která platí už několik měsíců. Jejím cílem je především zvýšení bezpečnosti platebních transakcí a vytvoření jednotného trhu pro platební služby. Pro uživatele i banky to znamená výraznou změnu u online plateb, ale také při placení kartami v obchodech. A co to obnáší?

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

„Banky mají udělat takové kroky, aby byly platby bezpečnější a bylo jasné, že platit chce skutečný majitel karty či telefonu, ne někdo, kdo zařízení zneužil,“ vysvětluje František Havlín ze společnosti Trisbee, která provozuje stejnojmennou platební aplikaci.

K tomu je potřeba právě ono silné ověření. Uživatelé už znají tradiční ověřovací SMS, která jim přijde i s kódem, pokud nakupují v e-shopech. Ta už ale stačit nemusí - přidávají se k ní další opatření, jako jsou například PIN či využití biometrických údajů.

I přes silné ověření byste ale rozhodně neměli rezignovat na vlastní obezřetnost. „Bezpečnost plateb totiž do značné míry souvisí s tím, jak se chovají samotní uživatelé - zda nenakupují přes nedůvěryhodné e-shopy, zda nesdílí důvěrné údaje jako pin či heslo, popřípadě neposílají citlivé údaje emailem. Telefon je dnes více než peněženka a podle toho by se k němu měli lidé chovat,“ dodává Havlín.

, pro iDNES.cz