Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Hypotéky, investice, pojištění: jaké novinky přináší rok 2018

Úrokové sazby začaly pomalu růst. Co to bude ve financích znamenat v příštím roce a co hýbalo finančním trhem letos? Ředitel společnosti Partners Petr Borkovec se zamýšlí nad finančními novinkami ve světě hypoték, investic i pojištění.

Petr Borkovec | foto: zdroj: Partners

Hypotéky Příští rok bude stále silný

Letošní rok byl opět rokem hypoték. První a druhý kvartál byly velmi silné, jednalo se ještě o dozvuk rekordního roku 2016. Léto a podzim se nesly spíše ve znamení stagnace. Listopad a prosinec ale opět znamenaly hypoteční růst.

Ačkoli začaly úrokové sazby stoupat oproti loňskému roku o 0,7 procenta, očekává se, že objem hypoték bude srovnatelný s loňským rokem, i když počty sjednaných hypoték nahoru nešly. Rostl však objem jednotlivých hypoték.

Spočítejte si cenu hypotéky online

Ilustrační snímek

Příčinou je neustálý růst cen nemovitostí. Zejména ve velkých městech jdou ceny nahoru. V kombinaci s požadavky na vyšší hotovost a na přísnější posuzování bonity už lidé na hypotéku tak snadno nedosáhnou.

Důvodem obtížnější cesty k hypotéce je také fakt, že banky omezily hypotéky s vyšším LTV (poměr mezi úvěrem a hodnotou nemovitosti). Zatímco ještě minulý rok bylo možné získat 100% hypotéku, letos došlo kvůli nařízení ČNB k omezení na 90% LTV, navíc doplněné tím, že si banky musí velmi pečlivě hlídat i hypotéky nad 80 % LTV.

Banka musí mít ve svém portfoliu hypotéky s 80 až 90% LTV maximálně ve výši 15 %. To vše znamená pro klienty vydat se více z hotovosti, a to poměrně výrazně. Banky navíc začaly přísněji posuzovat bonitu klientů.

I tak je hypoteční trh zdravý a poptávka po financování bydlení stále velmi silná. Ekonomika je stabilní, růstová a úrokové sazby jsou pořád velmi nízké. To vše směřuje tomu, že i rok 2018 bude v hypotékách opět velmi silný, i když pravděpodobně nedosáhne objemu z roku 2016.

Investice Úsměv na tváři akciových investorů

Za prvních 11 měsíců zhodnotily americké akcie o 18 %, evropské jsou plus 8 % a investoři, kteří zůstali ve středoevropském regionu, se rovněž těší z dvouciferného růstu. Hlavním tahounem akcií byl růst ziskovosti firem.

Hospodářský růst umožnil normalizovat měnové politiky, tedy zvednout sazby z bezprecedentních nulových hodnot výše směrem k 2 %. Bohužel čeští investoři se z globálního růstu akciových trhů tolik radovat nemohli. Důvodem je koruna, která začínala rok na uměle oslabených úrovních, a tak veškerá cizoměnová aktiva byla svým způsobem mnohem dražší, než kdyby se koruna pohybovala na normálních úrovních.

Po ukončení intervencí koruna svižně posilovala, což znehodnotilo akcie vyjádřené v českých korunách. Hodnota 1 eura byla například na konci 1. čtvrtletí na 27 korunách. Nyní dostanete za 1 euro jen 25,5 koruny, to znamená pokles o korunu a půl u každé investice nakoupené v euru.

Konzervativní investoři budou zřejmě hodně nespokojení. Nejenže jim banky platily nulové úroky ze svých vkladů, ale současná inflace blížící se 3 % jim jejich reálné zůstatky ještě znehodnotila. Důvodem této neefektivnosti jsou opět intervence, které nalákaly do české koruny mnoho spekulantů, kteří vykoupili většinu českých státních dluhopisů.

Jejich výnosy se tak dostaly hluboko do záporných hodnot. V současnosti, kdy již inflace přeskočila cíl ČNB, začaly jejich výnosy prudce růst, respektive ceny dluhopisů začaly rychle padat. To znamená, že všichni konzervativní klienti mohou i nadále očekávat pokles hodnoty svých dluhopisových investic.

Pojištění Jak je to s povinným ručením

Na konci roku 2016 se na trhu pojištění vozidel udála novinka, a to určení ceny podle odhadu ujetých kilometrů, která se měla naplno projevit letos. Změna ale klienty neoslovila tak, jak pojišťovny doufaly.

Přes neustále se zvyšující úroveň škod z povinného ručení došlo ke stagnaci výše pojistného z důvodu konkurenčního tlaku a boji o dobré a bezeškodní klienty. Další snižování pojistného už však pravděpodobně nenastane. Spíše naopak vzhledem k trendu růstu škod.

V pojištění občanského majetku se žádné zemětřesení nepředpokládá. Pokračovat bude zkvalitňování pojistných produktů a asistenčních služeb. Ani produktová nabídka připojištění u „životka“ nic revolučního nepřinesla. Většina pojišťoven se letos soustředila na rizikové životní pojištění. Jeho obliba mezi lidmi i nadále roste na úkor investičního životního pojištění.

Koncem roku 2016 došlo ke změně regulace výplaty provizí u produktů životního pojištění. Pojišťovny musejí nově rozkládat náklady pro klienta do prvních pěti let trvání smlouvy. Před touto změnou pojišťovny strhávaly nejčastěji náklady na vznik smlouvy v prvních dvou letech a na pokrytí těchto nákladů sloužila většina zaplaceného pojistného.

Nyní strhávají delší dobu, ale po menších částkách. Cenu pojištění pro klienty to ale příliš neovlivnilo. Vliv měla spíše na distribuci pojištění - obchodníci buď rozkládají provizi na menší části na delší dobu, nebo nesou riziko delšího storno období, tedy období, kdy musí při zrušení smlouvy vracet část provize. Velkým tématem pro rok 2018 bude nová úprava regulace distribuce pojištění. Některé pojišťovny také připravují poměrně zajímavé rozšíření možností svých produktů.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Neoprávněnou penzi banka vrátí sama, i bez součinnosti majitele účtu

9. května 2024

Blízké osoby a příbuzné zemřelých s přiznaným důchodem zaráží a překvapuje, jak rychle si dokáže...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Uvěřila nabídce na zhodnocení peněz. Nakonec kvůli dluhům skončila v exekuci

7. května 2024

Bez peněz, často navíc s dluhy, bez naděje. Tak dnes a denně končí lidé, kteří podlehli nabídkám...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Svou kulturu má každá firma. Co ji ale kazí a jak vytvářet tu zdravou

13. května 2024

Odpovídající firemní kultura není jen vizitkou managementu, ale i důležitým nástrojem řízení....

KVÍZ: Fix and flip nebo wholesaling? Vyznáte se ve světě realitních investic?

12. května 2024

Nemovitosti mohou představovat atraktivní investiční příležitost. Ať už jde o hledání stabilního...

Stále se točí. Česká fabrika zásobuje elpíčky svět, rekord zažila v covidu

11. května 2024

Premium Stačí půl minuty a gramofonová deska v jakékoli barvě je na světě. Továrna na výrobu gramodesek v...

Životní pojištění: mít, či nemít? Na jaká rizika platit a kolik

10. května 2024

V ideálním případě by měl mít životní pojištění sjednané skoro každý. Důležitější je ovšem pro ty,...

Eurovizi vyhrál nebinární Švýcar Nemo. Nizozemce vyloučili za „výhružný pohyb“

Ve švédském Malmö rozhodli o vítězi letošní Eurovize. Stal se jím švýcarský nebinární zpěvák Nemo. Soutěž doprovázely...

Miss Czech Republic 2024 se stala studentka Adéla Štroffeková z Prahy

Vítězkou 15. ročníku Miss Czech Republic se stala studentka Adéla Štroffeková (21). Českou republiku bude reprezentovat...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...