Zrušení účtu bez poplatku? Omyl!

aktualizováno 
Po debatě okolo bankovního sektoru, kterou rozpoutalo Ministerstvo financí, se banky začaly zbavovat nejméně populárního poplatku ve svých sazebnících – poplatku za zrušení účtu. Jejich klienti tak mají možnost odejít k jiné bance bez sankcí v řádu stokorun. Je to ale opravdu tak? Nezaplatíte náhodou i jiné poplatky v rámci zrušení účtu?
HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

HDP, ekonomika, peníze, obchod (c) profimedia.cz/corbis

Běžný účet nebo balíček služeb momentálně bezplatně zrušíte u těchto bankovních ústavů: BAWAG Bank, Citibank, České spořitelny, GE Money Bank, HVB Bank, Komerční banky, Raiffeisenbank a Živnostenské banky. Ostatní banky na trhu (např. ČSOB, eBanka, Poštovní spořitelna, Volksbank) vám za zrušení konta naúčtují 200 až 300 korun.

Háček je ovšem v tom, že v sazebníku poplatků najdete ještě další položky, které můžete při rušení účtu zaplatit. Jakmile máte zřízeny trvalé příkazy, povolena inkasa, nebo SIPO, zaplatíte za jejich zrušení od 10 až po 50 Kč. Důležité však je, jakou cestou tyto příkazy zrušíte. Pokud tak učiníte pomocí přímého bankovnictví, zaplatíte cenu nižší nebo také vůbec nic. Na pobočce naopak za zrušení zaplatíte částku nejvyšší. Záleží tedy jen na vás, jakým způsobem a za jak vysokou cenu se s kontem rozloučíte.

Pobočka vám to spočítá

NENECHTE SI UJÍT
Domek (c) profimedia.cz/corbis
Jak nakombinovat hypotéku, abyste neprodělali?
Pavel Svoboda, který se právě rozvádí, a jeho syn Jiří, který se naopak žení, musí oba řešit svou bytovou situaci. Chcete vědět, co je pro něj nejlepší?
masáž
Nejlepší část týdne? Víkend
Všimli jste si, kolik lidí v pátek odpoledne pomalu nespustí oči z hodinek a doslova ožívá v očekávání víkendu? Patříte také mezi ně?
Nechutná vám voda? Upravte si ji
Máte pocit, že vaše voda není v pořádku? Je kalná, zdá se vám příliš tvrdá nebo vám prostě jen nechutná? Dělejte s tím něco!

Jestliže půjdete konto zrušit bezplatně na pobočku a budete počítat s tím, že společně s účtem zrušíte i na něm nastavené služby, připravte se na to, že nejvyšší částku za zrušení jednoho trvaného příkazu vám napočítá HVB Bank. A to celých padesát korun. Pokud byste se ale na rušení účtu dobře připravili a příkazy zrušili pomocí přímého bankovnictví, pak nezaplatíte nic. Zrušení touto cestou je totiž bezplatné. Dlužno je také dodat, že klientovi takovýto postup poradí i osobní bankéř nebo infolinka zmíněné banky.

Ostatní banky vám při příchodu na přepážku naúčtují poplatky nižší, ale i tak v porovnání s elektronickými kanály několikanásobně vyšší, jak je vidět z uvedeného přehledu. Nejmenší rozdíl mezi zrušením příkazu papírovou a elektronickou cestou účtuje Komerční banka. Přes internet zrušení vyjde na 20 Kč. Při návštěvě pobočky nebo při zavolání na expresní linku zaplatí klient jednotnou cenu 30 Kč. Zároveň je třeba počítat s tím, že u KB zaplatíte 60 Kč za odvolání inkasa (včetně SIPO).

 

Banka Zrušení trvalého příkazu / inkasa na pobočce Zrušení trvalého příkazu / inkasa elektronicky
BAWAG Bank 30 nelze zrušit elektronicky
Citibank 40 0 - 9*
Česká spořitelna 30 0
ČSOB 40 6
eBanka 0 0
GE Money Bank 30 0
HVB Bank 50 0
Komerční banka 30 / 60 20
Poštovní spořitelna 20 2 - 3**
Raiffeisenbank 30 0 - 10*
Volksbank 30 0
Živnostenská banka 30 0 - 15**

Pozn.: * internet - telefon, ** podle typu konta

Zdroj: banky

Za jeden poplatek všechno

Výjimkou mezi těmi, kdo účtují poplatek za zrušení účtu, je eBanka. Jestliže od ní klient odchází, pak zaplatí jedenkrát 200 korun, a pokud má na účtu nastaveny nějaké příkazy a inkasa, budou mu automaticky zrušeny.

K poměrné dokonalosti dovedlo „odchod zdarma“ zatím těchto 5 bank: Citibank, Česká spořitelna, HVB Bank, GE Money Bank a Raiffeisenbank. Neúčtují poplatek za zrušení konta a nepočítají klientovi ani další poplatky, pokud příkazy zruší pomocí internetového bankovnictví. Narazit však klient může v případě, že je bude rušit pomocí bankéře na telefonu. Tady už mu banka (Citibank, Raiffeisenbank) naúčtuje příslušné sazby za zrušení.

Zaplatíte i za jiné služby

Zdarma nemusí být ani rušení dalších služeb a produktů navázaných na běžný účet. Patří mezi ně např. sankce za předčasné rušení termínovaných vkladů, spořících účtů nebo vkladních knížek. Zde jsou nejčastěji účtována penále v podobě procent z objemu depozitního vkladu. Poplatek můžete však zaplatit například i za zrušení kontokorentního úvěru (Poštovní spořitelna).

Platební karta jako překážka

Studentka (c) profimedia.cz/corbis

Studenti, vybírejte dobře bankovní účet. Víte který? Více ZDE

Neměli byste rozhodně zapomenout, že zrušení účtu nemusí proběhnout ihned při vaší poslední návštěvě banky. Na vině může být zejména platební karta vydaná k účtu, nesplacený úvěr, či záporný zůstatek na účtu. Poplatky za vedení vám pak budou účtovány ještě další měsíc i déle po podání žádosti o zrušení, dokud své závazky vůči bance nevyrovnáte nebo dokud nebudou zúčtovány všechny transakce provedené platební kartou do doby jejího zrušení. Při platbě u obchodníka banka totiž počítá s možností, že platbu může obchodník nárokovat do 30 dnů od jejího provedení v obchodě.

Pokud jste se tedy rozhodli, že zrušíte svůj stávající účet a přejdete k jiné bance, pak se vám rozhodně vyplatí podívat se na účet pomocí některého z kanálů přímého bankovnictví a zrušit všechna nastavení, která na účtu byla. Vyjde vás to laciněji než později na pobočce. Pozor si dejte i na rušení a zavádění inkas, protože ty lze sice zavést na novém účtu okamžitě, ale ne vždy je stihne druhá strana akceptovat ještě tentýž měsíc. Vzniknout pak mohou nepříjemnosti zejména u plateb za dodávky plynu, elektřiny nebo mobilním operátorům.

Chcete zrušit svůj stávající účet a přejít k jiné bance? Líbí se vám, že některé banky zrušily poplatek za "odchod" klienta? Napište nám své názory.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Odborník: Banku v mobilu a své peníze si ohrožují sami lidé

Praha, 22.08.18 Přemysl Semerád, bezpečnostní odborník odborníkem na mobilní...

Mobilnímu bankovnictví přichází na chuť stále více lidí, je totiž možné mít své peníze a účet v bance vždy pod...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz