Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Zatímco Fed se snaží zachránit situaci v USA, zlato trhá rekordy

Nejen v USA hrozí recese, Japonsku dělají starosti podobná rizika. Problémy ve Spojených státech se podepsaly na ceně zlata, které trhá rekordy, ropa má naopak opačné tendence. Koruně hrozí výrazné oslabení.
Cena zlata se tento týden dostala na nový historický rekord.

Cena zlata se tento týden dostala na nový historický rekord. | foto: Profimedia.cz

Fed se rozhodl podle očekávání a snížil základní úrokovou sazbu o půl procentního bodu, na rovná tři procenta. Američtí centrální bankéři už minulé úterý snížili úroky o 0,75 procentního bodu. Za týden tedy klesla klíčová úroková sazba v USA o 1,25 procenta. To je dobrá zpráva pro všechny. Fed se snaží pomoci domácí ekonomice, která podle statistik za poslední čtvrtletí loňského roku vrostla o slabých 0,6 procenta. Ve srovnání s minulými měsíci je to znatelné oslabení a nejhorší výsledek za posledních pět let. Je pravděpodobné, že USA jsou opět blíže recesi. Hrubý domácí produkt USA vzrostl za celý rok 2007 o 2,2 procenta, což je nejslabší výsledek od roku 2002.

Forex

Americký dolar - euro (EUR/USD) – na hlavním světovém měnovém páru to opravdu pořádně lítá. Volatilita je extrémní. Vývoj na tomto páru je determinován zejména ekonomickými informacemi z USA. Dolar oslabuje s mírnými výkyvy od minulého úterý z úrovně 1,443 dolaru za euro. Po středečním snížení úrokových sazeb o půl procentního bodu dostal dolar další impuls k oslabování. Večer se dostal blízko svého minima a obchodoval se za 1,491 dolaru za euro. Další vývoj je na tomto páru nejistý. Pokud se situace v USA nezlepší, dočkáme se jistě překonání historické hranice 1,50 dolaru za euro. Čelní političtí představitelé eurozóny pak jistě budou mít svým americkým protějškům ohledně měnového vývoje co říci.

Japonský jen -a merický dolar (USD/JPY) – tento měnový pár se dostal 15. ledna do oscilačního pásma s hranicemi 105,6 až 107,9 jenů za dolar a doposud se z něj nedostal. Japonská ekonomika také není v nejlepší kondici, někteří dokonce hovoří o blížící se recesi. Špatná ekonomická situace se v Japonsku projevuje padajícími cenami nemovitostí. Ekonomiku Japonska nepodporuje ani jen, který za posledních šest měsíců vůči dolaru posílil o 13 procent, což snižuje zisky japonských exportérů. Po středečním snížení úrokových sazeb v USA začal dolar oslabovat a pohyboval se kolem úrovně 106,2 jenů za dolar.

Česká koruna - euro (EUR/CZK) – česká koruna vůči euru od minulého čtvrtka oslabuje z úrovně 25,85 korun za euro až ke středeční úrovni kolem 26,00 korun za euro. Centrální bankéři jak v ECB, tak ČNB jsou protiinflačně naladěni a několikrát se nechali slyšet, že v případě zvýšených inflačních tlaků nebudou váhat úrokové sazby zvýšit. Budoucí vývoj na tomto měnovém páru může být determinován tím, jestli se finanční krize z USA přesune i do střední a východní Evropy. Doposud se hovořilo o tom, že je středoevropský region vůči této krizi imunní. Nyní se podle některých analytiků zdá, že to nemusí být pravda. Pokud by se u nás krize ve zvýšené míře projevila, koruna by mohla výrazněji oslabit. Očekávání investorů s dopadem krize ve středoevropském regionu zatím nepočítají.

Česká koruna - americký dolar (USD/CZK) – tento měnový pár vypovídá o tom, že investoři si nejsou momentální situací vůbec jisti. Koruna se od minulého čtvrtka drží v pásmu 17,48 až 17,65 korun za dolar. Na středeční snížení úrokových sazeb v USA koruna zareagovala a posílila až k dolní hranici tohoto pásma. Další vývoj bude záviset především na další situaci v USA.

Komodity

Zlato – se tento týden dostalo na nový historický rekord kolem úrovně 930 dolarů za troyskou unci. Hlavními důvody jsou slábnoucí americký dolar a energetická krize v Jižní Africe, ze které pochází zhruba desetina světové důlní produkce. Podle posledních informací se nicméně produkce v Jižní Africe začíná pomalu obnovovat. Někteří investoři si také začali vybírat zisky hned poté, co dosáhla cena zlata nového rekordu. Kvůli středečnímu snížení úrokových sazeb v USA můžeme očekávat další tlak na americký dolar, což by mělo také následně povzbudit poptávku po drahých kovech. Podle některých analytiků by se mohla v blízké době dostat cena zlata přes tisícidolarovou hranici.

Ropa – zatímco strach z recese v USA zvedá ceny drahých kovů, na trh s ropou působí tato situace opačně. Hospodářské oslabení by se projevilo v nižší poptávce po černém zlatu, což by mělo za následek pokles ceny. Je zřejmé, že trh s ropou je nyní mimořádně citlivý na zprávy přicházející z USA. Cena ropy od konce minulého týdne mírně rostla a zastavila se až ve středu. Ropa Brent se obchodovala těsně pod 93 dolary za barel, což je hodnota, za kterou se ropa naposledy obchodovala 15. ledna. Momentální situaci na trhu zdá se neurčuje ani politická situace v problémových oblastech, ani ropný kartel OPEC, ale situace v USA. Do té doby, než si investoři udělají jasno o budoucích vyhlídkách americké ekonomiky, můžeme na trhu s ropou očekávat zvýšenou volatilitu.

Pšenice - Na trhu pšenice byla hlavní událostí aktuálního týdne informace, že Argentina plánuje zrušit zákaz vývozu této plodiny a stanovila již vývozní kvótu na 2 miliony tun pšenice pro následujících 5 měsíců. Následně Ukrajina oznámila zdvojnásobení svých dosavadních vývozních kvót pro pšenici. Zprávy z Asie a severní Ameriky ohledně počasí byly příznivé a dle těchto zpráv by neměla být zásadně ohrožena letošní úroda kvůli mrazům (USA) a sněhovým bouřím (Čína). Na základě těchto informací se tento týden drží na trhu medvědí nálada.

Autor:
  • Nejčtenější

KOMENTÁŘ: Všechny rozumné investice jsou dnes drahé. Až na jednu

6. května 2024

Premium Ceny zlata byly v minulých dnech na historických maximech, stejně tak jsou blízko rekordu ceny...

Vyrábí a vyváží pavouky, které baví šikmé plochy a má s nimi úspěch

4. května 2024

Mít vlastní továrnu chtěl Lubomír Dvořák už v době, kdy to byl leda tak bláhový sen. Ale co se v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Omylem jsem s bundou vypral i pár tisícových bankovek. Co dělat?

2. května 2024

Bankovky opotřebované oběhem či běžně poškozené by měl přijmout i obchodník. Pokud to odmítne, máte...

Hledáte byt k pronajmutí? Majitele můžou zajímat i detaily o vás

3. května 2024

S pronájmy se to má v posledních letech jako na houpačce. Momentálně je situace stabilní, poptávka...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Stravenka či příspěvek na dovolenou. Znáte změny zaměstnaneckých benefitů?

5. května 2024

Příspěvek na stravování snad již každý bere jako naprostou samozřejmost. Sick days se ale určitě...

Cesta k levným hypotékám je plná výmolů a vyčkávání

8. května 2024

Česká národní banka letos snížila základní úrokovou sazbu už o 1,5 procentního bodu na 5,25 %....

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Advertorial Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Nejpřívětivější pojišťovna v Česku? Víme víc

7. května 2024

Potřebujete pomoct s pojištěním, investicemi, penzijním spořením nebo hypotékou? Vybírejte chytře...

Ani moc levná, ani příliš drahá. Jak nastavit prodejní cenu nemovitosti

7. května 2024

Premium Běžný člověk prodává nemovitost možná jednou, maximálně párkrát za život. A často je to ten...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Dara Rolins je po další plastice. Kritiku fanoušků nechápe, cítí se svěží

Zpěvačka Dara Rolins (51) se na čas stáhla z veřejného života. V tom období prodělala „estetický zákrok“ a na sociální...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...