Výběry peněz vám můžou zkazit dovolenou. Podezřelé bankomaty nepoužívejte

aktualizováno 
Nechcete-li před odjezdem na dovolenou pobíhat po směnárnách a hledat výhodný kurz pro výměnu peněz, budete muset v cizeně využít svou platební kartu. Dávejte si ale pozor na zloděje a podvodníky. Pomoci jim může i vaše nepozornost.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejčastějšími způsoby, jak zruinovat váš účet je odpozorování PINu a krádež platební karty. Přinášíme několik bezpečnostních rad, které byste měli dodržovat, jak při výběru z bankomatu v České republice, tak i v zahraničí.

1. Kartu nepouštějte z ruky
Platební kartu nikdy nedávejte jako zástavu například v hotelu nebo v půjčovně aut. Když platíte v restauraci kartou, dohlížejte na transakci. Nenechte číšníka odejít k terminálu, případně ho následujte a svou kartu si hlídejte. Ke zneužití vaší karty stačí opsat si její číslo a expiraci, podvodník pak může utratit vaše peníze na internetu.

2. Nesdělujte PIN
Stává se, že lidé v legraci někomu řeknou svůj PIN. Nikdy nevíte, kdo vás může poslouchat. Máte-li špatnou paměť, nenechávejte PIN u své platební karty. Raději si ho napište do mobilu pod nějakou tajnou šifrou. "Číslo PINu své platební karty mám v telefonu. Před ním i za ním mám několik čísel. Nikdo nemůže poznat, jaký je můj PIN," svěřuje se třicetiletá Marta z Prahy.

3. Pečlivě si prohlédněte bankomat, ze kterého chcete vybírat
"Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici a řiďte se výhradně pokyny na obrazovce," doporučuje Pavla Hávová z ČSOB.

4. Překontrolujte si vrácenou kartu a účtenku
Karta, kterou vám obsluha v restauraci nebo v hotelu vrátí, nemusí být vaše. Vyměnit kartu za jinou není žádný problém. Když na záměnu přijdete za několik hodin, váš účet už může být o něco hubenější.

5. Nevybírejte v zastrčených bankomatech
Banky se shodují na tom, že byste měli raději používat bankomaty v pobočkách nebo v jejich blízkosti. Kdyby se cokoli stalo, pracovník banky by vám měl pomoci. Výběr je také bezpečnější než v temné uličce.

6. Vybrané peníze si hned uschovejte
Peníze, které vám bankomat vydá, si překontrolujte. Prohlédněte si bankovky a pak je dejte do peněženky. Nevyrážejte do ulic s balíkem peněz v ruce, někdo by vám je mohl vyrvat z ruky.

7. Platební kartu si schovejte
Platební kartu noste odděleně od osobních dokladů a peněz. Pokud zjistíte, že vám kartu někdo ukradl, ihned ji zablokujte. Na cesty si berte tu platební kartu, kde není větší obnos peněz. Mějte tam zhruba na výdaje a něco navíc pro krizové situace.

8. Když nastane problém, kontaktujte banku
"V případě, že klient zjistí na svém účtu transakci, kterou nerealizoval, je nutné, aby neprodleně kontaktoval banku a příslušnou transakci reklamoval. Pracovníci reklamačního oddělení případ přešetří a v případě, že došlo k neoprávněnému použití karty, peníze vrátí na účet klienta," doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Telefonní číslo, kam máte zavolat, bývá uvedeno na přístroji. Banku, případně policii kontaktujte i v případě, když vám z bankomatu nevyjedou požadované peníze.

Statistika

Podle policejních statistik došlo za loňský rok k 8 113 případům neoprávněného držení platební karty v celkové škodě zhruba 50 milionů korun. Meziročně se tak počet krádeží a podvodů s kartami zvýšil zhruba o tři procenta při přibližně stejné škodě.

Zdroj: ČSOB

Autoři: ,

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Zmapovali jsme pět spořicích účtů, které aktuálně vynášejí nejvíc

Ilustrační snímek

Česká národní banka letos již několikrát zvýšila úrokové sazby, naposledy v srpnu 2018. Některé finanční domy na to...

Kdo je bankovní tradicionalista a kdo digitální dobrodruh

Ilustrační snímek

Význam digitálního bankovnictví roste. Přichází mu na chuť stále víc lidí i v Česku. Internetové bankovnictví u nás...

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Rozbřesk: Dlouhý seznam šoků v německé ekonomice

Kurzy.cz Česká ekonomika na začátku roku pravděpodobně zpomalí. Hlavní brzdou je přešlapující Německo, které v druhé polovině ro...

Najdete na iDNES.cz