Výběry peněz vám můžou zkazit dovolenou. Podezřelé bankomaty nepoužívejte

aktualizováno 
Nechcete-li před odjezdem na dovolenou pobíhat po směnárnách a hledat výhodný kurz pro výměnu peněz, budete muset v cizeně využít svou platební kartu. Dávejte si ale pozor na zloděje a podvodníky. Pomoci jim může i vaše nepozornost.
Ilustrační foto.

Ilustrační foto. | foto: Profimedia.cz

Nejčastějšími způsoby, jak zruinovat váš účet je odpozorování PINu a krádež platební karty. Přinášíme několik bezpečnostních rad, které byste měli dodržovat, jak při výběru z bankomatu v České republice, tak i v zahraničí.

1. Kartu nepouštějte z ruky
Platební kartu nikdy nedávejte jako zástavu například v hotelu nebo v půjčovně aut. Když platíte v restauraci kartou, dohlížejte na transakci. Nenechte číšníka odejít k terminálu, případně ho následujte a svou kartu si hlídejte. Ke zneužití vaší karty stačí opsat si její číslo a expiraci, podvodník pak může utratit vaše peníze na internetu.

2. Nesdělujte PIN
Stává se, že lidé v legraci někomu řeknou svůj PIN. Nikdy nevíte, kdo vás může poslouchat. Máte-li špatnou paměť, nenechávejte PIN u své platební karty. Raději si ho napište do mobilu pod nějakou tajnou šifrou. "Číslo PINu své platební karty mám v telefonu. Před ním i za ním mám několik čísel. Nikdo nemůže poznat, jaký je můj PIN," svěřuje se třicetiletá Marta z Prahy.

3. Pečlivě si prohlédněte bankomat, ze kterého chcete vybírat
"Při výběru z bankomatu si nejprve prohlédněte otvor, do kterého vkládáte kartu. Pokud vypadá nestandardně, zvolte raději jiný bankomat. Vybírejte vždy sami, při zadávání PIN kódu do bankomatu si zakryjte druhou rukou klávesnici a řiďte se výhradně pokyny na obrazovce," doporučuje Pavla Hávová z ČSOB.

4. Překontrolujte si vrácenou kartu a účtenku
Karta, kterou vám obsluha v restauraci nebo v hotelu vrátí, nemusí být vaše. Vyměnit kartu za jinou není žádný problém. Když na záměnu přijdete za několik hodin, váš účet už může být o něco hubenější.

5. Nevybírejte v zastrčených bankomatech
Banky se shodují na tom, že byste měli raději používat bankomaty v pobočkách nebo v jejich blízkosti. Kdyby se cokoli stalo, pracovník banky by vám měl pomoci. Výběr je také bezpečnější než v temné uličce.

6. Vybrané peníze si hned uschovejte
Peníze, které vám bankomat vydá, si překontrolujte. Prohlédněte si bankovky a pak je dejte do peněženky. Nevyrážejte do ulic s balíkem peněz v ruce, někdo by vám je mohl vyrvat z ruky.

7. Platební kartu si schovejte
Platební kartu noste odděleně od osobních dokladů a peněz. Pokud zjistíte, že vám kartu někdo ukradl, ihned ji zablokujte. Na cesty si berte tu platební kartu, kde není větší obnos peněz. Mějte tam zhruba na výdaje a něco navíc pro krizové situace.

8. Když nastane problém, kontaktujte banku
"V případě, že klient zjistí na svém účtu transakci, kterou nerealizoval, je nutné, aby neprodleně kontaktoval banku a příslušnou transakci reklamoval. Pracovníci reklamačního oddělení případ přešetří a v případě, že došlo k neoprávněnému použití karty, peníze vrátí na účet klienta," doporučuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Telefonní číslo, kam máte zavolat, bývá uvedeno na přístroji. Banku, případně policii kontaktujte i v případě, když vám z bankomatu nevyjedou požadované peníze.

Statistika

Podle policejních statistik došlo za loňský rok k 8 113 případům neoprávněného držení platební karty v celkové škodě zhruba 50 milionů korun. Meziročně se tak počet krádeží a podvodů s kartami zvýšil zhruba o tři procenta při přibližně stejné škodě.

Zdroj: ČSOB

Autoři: ,

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Je to triko 21. století a chceme, aby ho měl každý, říká podnikatel

Pavel Hrstka (zleva), Martin Burkoň a René Němeček z chrudimské firmy CityZen

Tři inženýři a tátové od rodin. Společně podnikat začali teprve vloni. Letos vyhráli celorepublikové kolo soutěže...

Kolegyně mají dovolenou a šéf mi nařídil přesčasy. Můžu odmítnout?

ilustrační snímek

Podle statistik počet přesčasových hodin sice klesá, avšak v létě a období dovolených se asi některým z nás nevyhnou....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Proč vypnout o dovolené a jak si umět odpočinout, radí psycholog

Ilustrační snímek

Kdo nedokáže o dovolené vypnout a relaxovat, koleduje si o potíže. Nejen že klesne pracovní produktivita, ale vzroste...

Další z rubriky

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

ANALÝZA: Jaká je strategie 15 bank a čím budou získávat klienty

Ilustrační snímek

Novým bankám dál přibývají klienti, celkově už jich mají přes 3,3 milionů, což je o 386 tisíc více než před rokem. Těží...

Založil ryze českou banku a splnil si sen. Chce Čechy učit spořit

Radomír Lapčík

Radomír Lapčík založil v 90. letech Moravský Peněžní Ústav a snil o tom, že se toto spořitelní družstvo stane v...

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Evropské banky na pokraji propasti záporných sazeb

Kurzy.cz Pokud si myslíte, že výsledky amerických bank nedopadly dobře, počkejte si na ty evropské. Zatímco banky z Wall Street ...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Královéhradecký kraj
nabízený plat: 24 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz