Češi omezili půjčky na dovolenou, raději šetří na důležitější věci

aktualizováno 
Doba, kdy se lidé zadlužovali kvůli drahým dovoleným, pominula. Banky se shodují, že když někdo na cestu do zahraničí nemá, raději využije k zaplacení kreditní kartu. Díky kreditce může dluh zaplatit z další výplaty bez úroků.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Mnoho lidí přišlo na to, že půjčovat si na dovolenou nemá smysl. Výhodnější je investovat do věcí trvalé hodnoty, jako je rekonstrukce bytu nebo nákup nového auta.

"Minulý rok jsme si na dovolenou půjčili dvacet tisíc, ale letos nepojedeme tak daleko. Zjistili jsme, že nemá cenu se kvůli dovolené zadlužit. Našim dětem je stejně jedno, jestli se koupou v Chorvatsku nebo v Egyptě," svěřuje se třicetiletá Lucie z Liberce.

Potvrzuje to i Denisa Salátková z Poštovní spořitelny: "V minulosti byli lidé zvyklí půjčovat si třeba i na dovolenou. V souvislosti s ekonomickou recesí se tento postoj změnil a lidé si stále více uvědomují, že úvěr by měl sloužit především k pořizování zboží dlouhodobé potřeby."

Pokles půjček na dovolenou zaznamenala i finanční společnost Cetelem. "To, že si lidé nepůjčují na dovolenou, svědčí o začátku zodpovědného přístupu Čechů k půjčování peněz na krátkodobé projekty," upřesňuje mluvčí Martin Malý.

Místo úvěru kreditku

Průzkum

Podle průzkumu Poštovní spořitelny jsou nyní lidé daleko opatrnější a zodpovědnější – nechtějí si půjčovat na zbytečné věci, celých 80 % dotázaných by si raději něco odepřela, než aby si nadělala zbytečné dluhy.

Mnoho lidí už si sice na zaplacení dovolené nebere půjčky, ale neznamená to, že by vše financovali z vlastních zdrojů. Stále častěji využívají ke krátkodobým půjčkám kreditní karty.

"U nákupů pro krátkodobější spotřebu se ukazují zvýšené nákupy přes kreditní karty, kterých klienti čím dál více využívají jednak k nákupu dovolených a jednak při platbě výdajů během dovolené nebo jako finanční rezervu," doplňuje Hana Miencilova z GE Money Bank.

Půjčka z kreditní karty je výhodná hlavně v tom, že pokud stihnete dluh splatit do konce bezúročného období (většinou do 50 dnů), neplatíte žádné úroky. Pokud budete chtít v zahraničí kartou platit nebo s ní vybírat z bankomatu, dodržujte ale bezpečnostní pravidla (více čtěte v našem předchozím článku o podezřelých bankomatech).

Půjčujete si peníze na dovolenou?

celkem hlasů: 13599

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 20. srpna 2010. Anketa je uzavřena.

Ne, na dovolenou bych si nepůjčil/a. 12256
Ano, skoro celou částku. 676

Ano, skoro celou částku.

Ano, ale jen nízké částky. 667

Ano, ale jen nízké částky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Důchodcem načisto: reportáž, jak jsem si začala vyřizovat státní penzi

Ilustrační snímek

Začít si vyřizovat starobní důchod je pro mě tak trochu zvláštní situace. Už samotné slovo starobní mi zní divně. Moje...

Další z rubriky

Hypotéky dál zdražují, a to nejrychleji za 10 let. Ale jsou i výjimky

Ilustrační snímek

V prosinci úrokové sazby u hypotečních úvěrů pokračovaly v růstu a dostaly se z listopadových 2,78 na 2,91 procenta....

Rozpoutá nová regulace národní banky od října hypoteční šílenství?

Ilustrační snímek

Česká národní banka zaznamenala nárůst objemu poskytnutých hypotečních úvěrů. Za mírným růstem stojí zřejmě i takzvané...

Refinancování hypotéky: přísnějších pravidel se bát nemusíte

Ilustrační snímek

Vaše hypotéka běží. Fixaci máte třeba až za rok. Přemýšlet o případné změně můžete ale již teď. Domluvit se s jinou...

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Pošta chystá opět velké změny, bude doručovat zásilky jednou týdně?

Kurzy.cz Česká pošta chce šetřit, a proto chystá velké změny v doručování zásilek. Adresátům se ale její návrhy nejspíš moc líbi...

Najdete na iDNES.cz