Stane se výběr z bankomatu drahým luxusem?

  0:01aktualizováno  0:01
Máte výběry z bankomatu zdarma, za korunu nebo za pět? Pak věřte, že na tuto částku vám doposud vaše banka přispívá až dvaceti korunami a v blízké době se její přístup nejspíše radikálně změní.
Máte výběry z bankomatu zdarma, za korunu nebo za pět? Pak věřte, že na tuto částku vám doposud vaše banka přispívá až dvaceti korunami a v blízké době se její přístup nejspíše radikálně změní.

Již více než rok trvají rozepře mezi Českou spořitelnou a zbytkem českého bankovního sektoru ohledně ceny, kterou si banky navzájem účtují za použití bankomatů. Po náročném vyjednávání a četných mediálních vystoupeních se nyní zdá, že se obě strany dohodly.

Podstata sporu spočívá ve výběrech z bankomatu jiné banky, než od které má klient vydanou platební kartu. Za tuto transakci si doposud banky účtovaly mezibankovní poplatek za výběr z bankomatů ve výši 20 Kč, který však neodpovídá nákladům spojeným s provozem sítě bankomatů. V nevýhodné pozici se tak ocitla Česká spořitelna, která provozuje na našem území přibližně 60 % všech bankomatů (928 přístrojů).

Česká spořitelna se snažila více než rok o změnu. Dlouhodobé rozepře a neschopnost (či neochota) bank dohodnout se na ceně přijatelné pro obě strany vyvrcholila koncem května jednorázovým vypovězením smlouvy o výši mezibankovního poplatku za výběry z bankomatů ze strany České spořitelny a oznámením, že od října bude spořitelna bankám účtovat standardní poplatky užívané při mezinárodních transakcích. Jejich výše činí přibližně 60 Kč a je tak znatelně vyšší, než například spořitelnou v dubnu nabízených 40 Kč + 0,5 % z objemu transakce.

Cena kolem 60 korun za jednu transakci je samozřejmě nepřijatelná pro zbylé banky na našem trhu především v situaci, kdy samy svým klientům poskytují výběry z bankomatů zcela zdarma nebo za několik málo korun. Vstřícný návrh na sebe nenechal dlouho čekat a Sdružení pro bankovní karty nabídlo České spořitelně v polovině června výši poplatku 47 Kč za výběr s účinností nejpozději od září.

Dohoda mezi bankami ovšem neřeší zásadní problém dosavadní ztrátovosti provozu bankomatů. Stav, kdy budou banky na jeden výběr z bankomatu cizí banky přispívat dvojnásobnou částku než přispívaly doposud (nově tedy kolem čtyřiceti korun) je dlouhodobě neudržitelný, a proto lze očekávat výrazné zdražování těchto služeb. O stávajícím podhodnocení těchto poplatků vypovídá i následující tabulka.

BankaVýběr z vlastního bankomatu bankyVýběr z bankomatu jiné bankyPoznámka
ČSOB0,-0,-
Komerční banka5,-5,-
Česká spořitelna4,-20 Kč + 0,5 % z objemu transakce
GE Capital Bank1,-1,-

Cena platí pouze pro první dva výběry v kalendářním měsíci, třetí a další výběr je zpoplatněn 10 Kč

Union banka5,-5,-

Netýká se výběrů z bankomatů ČS, Živnostenské banky a Bank Austria Creditanstalt, které jsou zpoplatněny částkou 20 Kč.


Poplatky ostatních bank naleznete v sekci platebních karet.

První kroky směrem k diskriminaci spořitelních bankomatů učinila v minulém týdnu GE Capital Bank, která má v ceníku připraven poplatek za výběr ze spořitelního bankomatu ve výši 20 Kč a teprve rozhodne, zda a kdy tento poplatek začne účtovat. Při výběru z jiného bankomatu účtuje klientovi buďto 1 Kč (první dva výběry v měsíci) nebo 10 Kč (třetí a další výběr v měsíci). Ostatní české banky prozatím žádná razantní opatření neučinily a o případných krocích teprve jednají.

V budoucnu se nejspíše ještě více zesílí tlak bank na klienty, aby své platební karty používali raději k bezhotovostním platbám u obchodníků, než k výběrům z bankomatů. Tento způsob placení již drtivá většina bank podporuje odbouráním poplatků dokonce i při platbách v zahraničí. Dá se zde očekávat podobný vývoj jako při zavádění nejrůznějších forem přímého bankovnictví, kdy banky v nedávné době po postupném zlevňování těchto moderních služeb sáhly i ke značně nepopulárnímu zdražování služeb tradičních, poskytovaných přímo na přepážkách.

Používáte platební kartu převážně k přímému placení nebo raději vybíráte z bankomatu? Byli byste ochotni změnit kvůli vysokým poplatkům za výběry z bankomatů svou banku?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Historie bydlení: Zmapovali jsme, jak se bydlelo za socialismu

Dětské hřiště na pražském panelovém sídlišti Černý Most (září 1984)

Bydlení v dobách socialismu bylo pro řadu lidí problém. Byty scházely a nebyly pro každého. Dekrety se mnohdy měnily za...

České domácnosti bohatnou rychleji, než se zadlužují. Jsou však rozdíly

Ilustrační snímek

Jaká je majetková situace českých domácností? Bohatneme, nebo si půjčujeme stále víc peněz? V čem a kde máme uložený...

Česká spořitelna rozesílá SMS: Do George se přesuňte do tří týdnů

"Každý klient dostane na to, aby si George odzkoušel a přešel do něj, minimálně...

V Česku probíhá největší přesun v historii novodobého internetového bankovnictví, týká se 1,5 milionu lidí. Servis 24...

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Jaké kryptoměny vybrat pro rok 2019? Objeví se nový Bitcoin?

Kurzy.cz Zásadní otázkou při výběru kryptoměn pro rok 2019, kterou si musí každý investor položit, je, zda bude v roce 2019 stál...

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR-ELEKTRO ZAŘÍZENÍ

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 32 000 Kč

Najdete na iDNES.cz