Úterý 21. ledna 2020, svátek má Běla
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 21. ledna 2020 Běla

Najděte svému PINu dvojče, musíte oslovit 10 000 lidí

aktualizováno 
V každé bance se najdou klienti, kteří mají ke své platební kartě shodný PIN. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, je jednoduchá. Vydaných karet je několikanásobně více než možných kombinací čtyř číslic.
PIN tvoří kombinace čtyř číslic. Ilustrační foto

PIN tvoří kombinace čtyř číslic. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Při pořízení platební karty vám přijde zapečetěné v obálce určené do vlastních rukou čtyřmístné identifikační číslo neboli PIN. V bance vám ho nikdo nenastavuje, generuje se při výrobě platební karty u externího partnera banky. Vytváří se automaticky na základě složitého bezpečnostního algoritmu pomocí speciálního softwaru.

proč má pin čtyři čísla?

Vynálezce bankomatu Shepherd-Barron prý původně uvažoval o šestimístném PIN, které budou klienti zadávat při výběru peněz z bankomatu. Nakonec však svůj plán změnil a identifikační číslo je pouze čtyřmístné. Může za to jeho manželka, prý si dokázala zapamatovat jen čtyři čísla.

Shodný PIN v bance není výjimkou

Banky kromě LBBW Bank připouštějí, že klientů se shodným PINem mají více. Je to logické. Vzhledem k tomu, že PIN tvoří čtyřmístné číslo, je pravděpodobnost, že se po vyčerpání všech kombinací deseti číslic objeví opět shodné číslo 1:10 000.

"Pravděpodobnost, že klienti jedné banky budou mít shodný PIN, roste s počtem platebních karet, které banka vydá. Pokud vydala více než 9 999 karet, pak je to dokonce jisté. Například Česká spořitelna vydala 3,3 miliony platebních karet," vysvětluje Jan Holinka z Tiskového centra České spořitelny. V případě České spořitelny má tedy shodný PIN asi 330 klientů.

Banky nám přidělily shodný PIN

Jak si s námi teorie pravděpodobnosti dokáže pohrát, svědčí kuriozní případ naší kolegyně Báry. "Zhruba 13 let jsem klientkou ČSOB. Při zřízení účtu mi nabídli platební kartu, kterou jsem pochopitelně přijala," vypráví Bára. "Do vlastních rukou mi za pár dní přišla obálka s PINem. Kartu jsme používali oba s manželem, protože i jeho výplata chodila na můj účet."

Po zhruba dvou letech jim tato praxe přestala vyhovovat a Bářin manžel si sjednal účet u GE Money Bank. Pořídil si k němu i platební kartu. "Za několik dní mu přišla obálka s PINem. Když ji rozbalil, nevěřil svým očím. Jeho PIN je naprosto shodný, jako PIN můj," vypráví kolegyně Bára.

I když dnes banky klientům nabízejí, že si mohou pro PIN navolit vlastní kombinaci čtyř čísel, manželé této možnosti nevyužili. "Už párkrát se nám stalo, že si nemůžeme na svůj PIN vzpomenout, tak zavoláme jeden druhému, co že to vlastně máme za číslo. A zatím ho ten druhý vždycky věděl. Nemusíme si ho tedy nikde složitě poznamenávat," uzavírá se smíchem Bára.

Ač je to skutečně velká náhoda, že dva lidé, kteří se dobře znají, dostanou od svých bank přidělenu naprostou shodnou kombinaci čísel PINu, i v tomto případě jde o pravděpodobnost 1:10 000.

To potvrzují i odborníci z oddělení teorie pravděpodobnosti a náhodných procesů katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky Univerzity Karlovy, profesor Viktor Beneš a RNDr. Zbyněk Pawlas.

"Pravděpodobnost, že dva manželé dostanou stejný PIN, je skutečně 1:10 000. Představte si, že nejprve manželka dostane nějakou číselnou kombinaci. Pak existuje 10 tisíc různých kombinací pro manžela, z nichž jenom jedna vede k situaci, kdy oba mají stejný PIN," vysvětluje Pawlas.

co dělat, když zapomenete svůj PIN, si přečtěte zde

Váš PIN je jen váš, nikomu ho nesdělujte

V anketě mezi redaktory iDNES.cz většina z oslovených uvedla, že problém se zapamatováním PIN nemá. Někteří ovšem přiznali, že občas u bankomatu tu správnou kombinaci čísel musí narychlo lovit v paměti.

A kam si ho případně poznamenávají? Kolegyně Lenka si PIN uložila do mobilu, ovšem nikdo nemá šanci poznat, že jde právě o něj, tváří se jako telefonní číslo. Další kolegyně svůj PIN svěřila příteli a prý ho donutila, aby si číslo zapamatoval. Zatím ho nezapomněl. A do třetice, kolega Jan si pro svá bezpečnostní hesla a čísla, včetně PIN, vytvořil soubor v excelu, který zakódoval.

S některými praktikami by banky rozhodně nesouhlasily. "Banka sděluje PIN písemně pouze držiteli karty. Ten je povinen zabránit jeho prozrazení. Je zakázáno poznamenávat si PIN na platební kartu nebo jiný předmět, zejména ten, který držitel karty uchovává či nosí společně s platební kartou nebo ho sdělovat jiným osobám, včetně rodinných příslušníků," upozorňuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

  • Nejčtenější

Vsadili na tradiční řemeslo. Úspěšně podnikají už třicet let

Začínali v malé dílně o 16 m2. Postupně se rozšiřovali, stěhovali, nabírali zaměstnance. Dnes kromě čalounictví rodinná...

Daňové přiznání za rok 2019: využijte chytré interaktivní formuláře

Za rok 2019 podávají daňové přiznání nejen živnostníci, podnikatelé či umělci a další osoby samostatně výdělečně činné,...

Nový trend na trhu práce: hledá se dělník, který z firmy neodejde

Už několik let se šušká, že jejich práci převezmou stroje a v moderních výrobách už pro ně nezbude místo. Zatím tomu...

Manželovy děti mě málem připravily o bydlení, pomohla mi zpětná hypotéka

Starší lidé, kteří nečekaně potřebují vyšší částku, si často myslí: Jsem moc starý, nikdo mi hypotéku či půjčku nedá......

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zmapovali jsme aktuální nabídku spořicích účtů. Některé banky zvýšily úroky

Spořicí účty sice inflaci neporazí, přesto na nich mají Češi spoustu peněz. Kolik vynášejí a jaký je trend v úrokových...

Premium

Proč vyhraje vodík. Vynálezce Tůma má o budoucnosti automobilů jasno

Už před dvaceti lety se projel vodíkovým autem, kterým chtějí Japonci na letošní olympiádě v Tokiu propagovat...

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

Přivřela oči a doufala v polibek. Manžel ji místo toho shodil ze srázu

Ležela vedle něj a pravidelně oddychovala. Odtáhl se od ní, co mu jen postel dovolila, a otočil se zády. Musí to udělat...

  • Další z rubriky

Karetní realita: PIN na šupině, kartu dala synovi, účet vysál kolega

Platit kartou Čechy baví. V digitálních platbách jsme dokonce na špici v Evropě. Používáme je doma i v cizině a platíme...

Bankéřka: Děti jsou už zvyklé mít bankovní účet, má to ale pravidla

Dříve byly děti zvyklé mít kapesné po ruce či v kasičce. Dnes je pro 54 % dětí a teenagerů samozřejmostí mít peníze na...

Zmapováno: Jaké jsou úrokové sazby na spořicích účtech v 15 bankách

Kam uložit úspory? Česká národní banka (ČNB) uvolňuje sazby, banky pomalu ale jistě zvyšují úroky u půjček a ještě o...

Ověřovací SMS kód nahradíme všem George klíčem, říká expert České spořitelny

Od září v Česku nastartoval režim, aby online platby u obchodníků a na internetu byly bezpečnější. Proč se tak děje a...

Najdete na iDNES.cz