Najděte svému PINu dvojče, musíte oslovit 10 000 lidí

aktualizováno 
V každé bance se najdou klienti, kteří mají ke své platební kartě shodný PIN. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, je jednoduchá. Vydaných karet je několikanásobně více než možných kombinací čtyř číslic.
PIN tvoří kombinace čtyř číslic. Ilustrační foto

PIN tvoří kombinace čtyř číslic. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Při pořízení platební karty vám přijde zapečetěné v obálce určené do vlastních rukou čtyřmístné identifikační číslo neboli PIN. V bance vám ho nikdo nenastavuje, generuje se při výrobě platební karty u externího partnera banky. Vytváří se automaticky na základě složitého bezpečnostního algoritmu pomocí speciálního softwaru.

proč má pin čtyři čísla?

Vynálezce bankomatu Shepherd-Barron prý původně uvažoval o šestimístném PIN, které budou klienti zadávat při výběru peněz z bankomatu. Nakonec však svůj plán změnil a identifikační číslo je pouze čtyřmístné. Může za to jeho manželka, prý si dokázala zapamatovat jen čtyři čísla.

Shodný PIN v bance není výjimkou

Banky kromě LBBW Bank připouštějí, že klientů se shodným PINem mají více. Je to logické. Vzhledem k tomu, že PIN tvoří čtyřmístné číslo, je pravděpodobnost, že se po vyčerpání všech kombinací deseti číslic objeví opět shodné číslo 1:10 000.

"Pravděpodobnost, že klienti jedné banky budou mít shodný PIN, roste s počtem platebních karet, které banka vydá. Pokud vydala více než 9 999 karet, pak je to dokonce jisté. Například Česká spořitelna vydala 3,3 miliony platebních karet," vysvětluje Jan Holinka z Tiskového centra České spořitelny. V případě České spořitelny má tedy shodný PIN asi 330 klientů.

Banky nám přidělily shodný PIN

Jak si s námi teorie pravděpodobnosti dokáže pohrát, svědčí kuriozní případ naší kolegyně Báry. "Zhruba 13 let jsem klientkou ČSOB. Při zřízení účtu mi nabídli platební kartu, kterou jsem pochopitelně přijala," vypráví Bára. "Do vlastních rukou mi za pár dní přišla obálka s PINem. Kartu jsme používali oba s manželem, protože i jeho výplata chodila na můj účet."

Po zhruba dvou letech jim tato praxe přestala vyhovovat a Bářin manžel si sjednal účet u GE Money Bank. Pořídil si k němu i platební kartu. "Za několik dní mu přišla obálka s PINem. Když ji rozbalil, nevěřil svým očím. Jeho PIN je naprosto shodný, jako PIN můj," vypráví kolegyně Bára.

I když dnes banky klientům nabízejí, že si mohou pro PIN navolit vlastní kombinaci čtyř čísel, manželé této možnosti nevyužili. "Už párkrát se nám stalo, že si nemůžeme na svůj PIN vzpomenout, tak zavoláme jeden druhému, co že to vlastně máme za číslo. A zatím ho ten druhý vždycky věděl. Nemusíme si ho tedy nikde složitě poznamenávat," uzavírá se smíchem Bára.

Ač je to skutečně velká náhoda, že dva lidé, kteří se dobře znají, dostanou od svých bank přidělenu naprostou shodnou kombinaci čísel PINu, i v tomto případě jde o pravděpodobnost 1:10 000.

To potvrzují i odborníci z oddělení teorie pravděpodobnosti a náhodných procesů katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky Univerzity Karlovy, profesor Viktor Beneš a RNDr. Zbyněk Pawlas.

"Pravděpodobnost, že dva manželé dostanou stejný PIN, je skutečně 1:10 000. Představte si, že nejprve manželka dostane nějakou číselnou kombinaci. Pak existuje 10 tisíc různých kombinací pro manžela, z nichž jenom jedna vede k situaci, kdy oba mají stejný PIN," vysvětluje Pawlas.

co dělat, když zapomenete svůj PIN, si přečtěte zde

Váš PIN je jen váš, nikomu ho nesdělujte

V anketě mezi redaktory iDNES.cz většina z oslovených uvedla, že problém se zapamatováním PIN nemá. Někteří ovšem přiznali, že občas u bankomatu tu správnou kombinaci čísel musí narychlo lovit v paměti.

A kam si ho případně poznamenávají? Kolegyně Lenka si PIN uložila do mobilu, ovšem nikdo nemá šanci poznat, že jde právě o něj, tváří se jako telefonní číslo. Další kolegyně svůj PIN svěřila příteli a prý ho donutila, aby si číslo zapamatoval. Zatím ho nezapomněl. A do třetice, kolega Jan si pro svá bezpečnostní hesla a čísla, včetně PIN, vytvořil soubor v excelu, který zakódoval.

S některými praktikami by banky rozhodně nesouhlasily. "Banka sděluje PIN písemně pouze držiteli karty. Ten je povinen zabránit jeho prozrazení. Je zakázáno poznamenávat si PIN na platební kartu nebo jiný předmět, zejména ten, který držitel karty uchovává či nosí společně s platební kartou nebo ho sdělovat jiným osobám, včetně rodinných příslušníků," upozorňuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Melodie místo pípnutí. Karty Mastercard mají znělku, poslechněte si ji

Platba kartou v kavárně

Při placení kartou u obchodníků to už nebude u pokladen jen pípat. Pokud zaplatíte kartou Mastercard, úspěšnou...

Žebříček 10 nejlepších bankovních běžných účtů. Pořadí se mění

Ilustrační snímek

Banky dál vylepšují běžné účty a snaží se neztratit své klienty. Ve spolupráci s analytiky Scott & Rose a odborným...

Stavební spoření lze předplatit dopředu s výnosem přes tři procenta

Ilustrační snímek

Stavební spoření dnes využívají lidé, kteří si chtějí půjčit, stejně jako ti, kteří si jeho prostřednictvím spoří....

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Politici schválili navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Opět se rozbouřilo téma plánovaného navýšení rodičovského příspěvku, mezi maminkami to na sociálních sítích vřelo a dis...

Najdete na iDNES.cz