Najděte svému PINu dvojče, musíte oslovit 10 000 lidí

aktualizováno 
V každé bance se najdou klienti, kteří mají ke své platební kartě shodný PIN. Odpověď na otázku, proč tomu tak je, je jednoduchá. Vydaných karet je několikanásobně více než možných kombinací čtyř číslic.
PIN tvoří kombinace čtyř číslic. Ilustrační foto

PIN tvoří kombinace čtyř číslic. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Při pořízení platební karty vám přijde zapečetěné v obálce určené do vlastních rukou čtyřmístné identifikační číslo neboli PIN. V bance vám ho nikdo nenastavuje, generuje se při výrobě platební karty u externího partnera banky. Vytváří se automaticky na základě složitého bezpečnostního algoritmu pomocí speciálního softwaru.

proč má pin čtyři čísla?

Vynálezce bankomatu Shepherd-Barron prý původně uvažoval o šestimístném PIN, které budou klienti zadávat při výběru peněz z bankomatu. Nakonec však svůj plán změnil a identifikační číslo je pouze čtyřmístné. Může za to jeho manželka, prý si dokázala zapamatovat jen čtyři čísla.

Shodný PIN v bance není výjimkou

Banky kromě LBBW Bank připouštějí, že klientů se shodným PINem mají více. Je to logické. Vzhledem k tomu, že PIN tvoří čtyřmístné číslo, je pravděpodobnost, že se po vyčerpání všech kombinací deseti číslic objeví opět shodné číslo 1:10 000.

"Pravděpodobnost, že klienti jedné banky budou mít shodný PIN, roste s počtem platebních karet, které banka vydá. Pokud vydala více než 9 999 karet, pak je to dokonce jisté. Například Česká spořitelna vydala 3,3 miliony platebních karet," vysvětluje Jan Holinka z Tiskového centra České spořitelny. V případě České spořitelny má tedy shodný PIN asi 330 klientů.

Banky nám přidělily shodný PIN

Jak si s námi teorie pravděpodobnosti dokáže pohrát, svědčí kuriozní případ naší kolegyně Báry. "Zhruba 13 let jsem klientkou ČSOB. Při zřízení účtu mi nabídli platební kartu, kterou jsem pochopitelně přijala," vypráví Bára. "Do vlastních rukou mi za pár dní přišla obálka s PINem. Kartu jsme používali oba s manželem, protože i jeho výplata chodila na můj účet."

Po zhruba dvou letech jim tato praxe přestala vyhovovat a Bářin manžel si sjednal účet u GE Money Bank. Pořídil si k němu i platební kartu. "Za několik dní mu přišla obálka s PINem. Když ji rozbalil, nevěřil svým očím. Jeho PIN je naprosto shodný, jako PIN můj," vypráví kolegyně Bára.

I když dnes banky klientům nabízejí, že si mohou pro PIN navolit vlastní kombinaci čtyř čísel, manželé této možnosti nevyužili. "Už párkrát se nám stalo, že si nemůžeme na svůj PIN vzpomenout, tak zavoláme jeden druhému, co že to vlastně máme za číslo. A zatím ho ten druhý vždycky věděl. Nemusíme si ho tedy nikde složitě poznamenávat," uzavírá se smíchem Bára.

Ač je to skutečně velká náhoda, že dva lidé, kteří se dobře znají, dostanou od svých bank přidělenu naprostou shodnou kombinaci čísel PINu, i v tomto případě jde o pravděpodobnost 1:10 000.

To potvrzují i odborníci z oddělení teorie pravděpodobnosti a náhodných procesů katedry pravděpodobnosti a matematické statistiky Univerzity Karlovy, profesor Viktor Beneš a RNDr. Zbyněk Pawlas.

"Pravděpodobnost, že dva manželé dostanou stejný PIN, je skutečně 1:10 000. Představte si, že nejprve manželka dostane nějakou číselnou kombinaci. Pak existuje 10 tisíc různých kombinací pro manžela, z nichž jenom jedna vede k situaci, kdy oba mají stejný PIN," vysvětluje Pawlas.

co dělat, když zapomenete svůj PIN, si přečtěte zde

Váš PIN je jen váš, nikomu ho nesdělujte

V anketě mezi redaktory iDNES.cz většina z oslovených uvedla, že problém se zapamatováním PIN nemá. Někteří ovšem přiznali, že občas u bankomatu tu správnou kombinaci čísel musí narychlo lovit v paměti.

A kam si ho případně poznamenávají? Kolegyně Lenka si PIN uložila do mobilu, ovšem nikdo nemá šanci poznat, že jde právě o něj, tváří se jako telefonní číslo. Další kolegyně svůj PIN svěřila příteli a prý ho donutila, aby si číslo zapamatoval. Zatím ho nezapomněl. A do třetice, kolega Jan si pro svá bezpečnostní hesla a čísla, včetně PIN, vytvořil soubor v excelu, který zakódoval.

S některými praktikami by banky rozhodně nesouhlasily. "Banka sděluje PIN písemně pouze držiteli karty. Ten je povinen zabránit jeho prozrazení. Je zakázáno poznamenávat si PIN na platební kartu nebo jiný předmět, zejména ten, který držitel karty uchovává či nosí společně s platební kartou nebo ho sdělovat jiným osobám, včetně rodinných příslušníků," upozorňuje Denisa Salátková, tisková mluvčí Poštovní spořitelny.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

O stavební spoření dál roste zájem, vylepšují se i akční nabídky

Ilustrační snímek

Stavební spoření patří k vyhledávaným spořicím produktům, počty uzavřených smluv narůstají. Díky státní podpoře je...

Úroky na spořicích účtech rostou, zatím pomalu. Sonda v 15 bankách

Ilustrační snímek

Rostou úroky. Zatím to sice není o procenta ročně, ale jistý vzestup se pozorovat dá. A očekávání jsou mírně...

Finanční produkty roku 2018: na špici jsou Air bank, Equa, UCB i mBank

Ilustrační snímek

V soutěži o nejlepší finanční produkty roku 2018 zvítězila mezi bankami v kategorii běžných účtů Equa bank. Air Bank má...

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Dominance Tesly padne, vstanou noví bojovníci a zima je otestuje všechny

Kurzy.cz Morgan Stanley nedávno přišel s tvrzením, že dominantní pozice Tesly na trhu elektromobilů je neudržitelná. Minulý týde...

Najdete na iDNES.cz