ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Změna klimatu může do 30 let zničit polovinu kávových plantáží v Africe

  • 23
Rostoucí teploty, sucho a nepravidelné srážky ztěžují pěstování kávy. Za pouhých třicet let by změna klimatu mohla zničit polovinu veškeré půdy vhodné k pěstování kávy a ohrozit tak miliony afrických farmářů. V tradičních pěstitelských zemích by mělo docházet ke spolupráci a podpoře ze strany státu.

„Bez vhodných opatření odborníci předpokládají, že změna podnebí sníží do roku 2050 celosvětově oblasti pěstování kávy přibližně o 50 procent,“ uvádí nová studie Světového institutu zdrojů.

Pro pěstování kávovníků jsou vhodné vysočiny, na kterých se udržují mírné teploty, ale zároveň je na nich dostatek srážek, které udržují půdu úrodnou. Změna klimatu ale tuto rovnováhu ohrožuje.

Podle lokálních farmářů je znepokojivý trend citelný již dlouho. Sklizně se zmenšují každým rokem. Kvůli rostoucím teplotám a nepravidelným srážkám způsobeným změnou klimatu kávovníky trpí. Období sucha trvá déle a škůdci tak mají větší šanci rostliny napadnout.

Podle studie amerického časopisu Science Advances asi dvěma třetinám divokých druhů kávy na celém světě hrozí vyhynutí. Patří sem například Arabica, druh kávy, který představuje více než polovinu celosvětové produkce.

Káva, zásadní surovina pro východoafrické ekonomiky

V regionu, odkud káva pochází, se nachází nejvíce zemí, které pochutinu produkují. Ve zhruba 25 zemích pěstuje kávu na deset milionů farmářů.

Podle Konference OSN o obchodu a rozvoji produkuje Etiopie, kde má zvyk pití kávy své kořeny, spolu s Ugandou, Tanzanií a Keňou 80 procent celkového vývozu kávy z Afriky. Z hlediska zemědělství je východní Afrika jedním z nejvýznamnějších regionů pro pěstování kávy na světě.

Kávový byznys je v krizi. Vypěstovat zrna se ziskem se daří jen stěží

Dodavatelé se proto v současné době zaměřují na způsoby, jak pomoci pěstitelům, a udržet tak fungující podnikání. Mezi kroky, které obchodníci zavádějí, jsou školení farmářů. Klade se důraz na to, aby se rostliny využívaly co nejlépe. Do oblastí se dodávají nové kávovníky, testuje se kvalita půdy a vybírají se místa, která jsou pro pěstování nejvhodnější.

Společnosti zároveň vybízí farmáře, aby pěstovali pestřejší škálu plodin, jako jsou banány nebo makadamie. To má zajistit další zdroje příjmů.

Situace je podobná s kakaem

„Kakao a káva jsou relativně citlivé na změny klimatu a nalezení kmenů kávy odolných vůči změně klimatu a jejich pěstování by pomohlo,“ řekl vedoucí výzkumný pracovník a odborník na kakao Friedel Hütz-Adams ze Südwindského ekonomického institutu v německém Bonnu pro DW.

Upozorňuje, že bez podpory ze strany vlády a firem nemůže být zemědělství kávy v současné podobě zachráněno. „Investice jsou nezbytné, protože nést ovoce kávovým nebo kakaovým rostlinám trvá roky a stojí tisíce dolarů,“ uvedl.

Pro malé pěstitele kávy, kteří často vydělávají jen tolik, aby uživili své rodiny, jsou tyto částky neuvěřitelně velké. „Pokud chceme vyvinout udržitelný systém pěstování kávy, musíme platit takové částky, které umožní zemědělcům provést nezbytné investice,“ uvedl Hütz-Adams.

Bez dostatečné podpory by mohla výroba kávy v Keni, Ugandě a Etiopii skončit za pouhých několik desetiletí.