Bezdomovec žebrá o peníze na chodníku na Oxford Street. (25. října 2023)

Bezdomovec žebrá o peníze na chodníku na Oxford Street. (25. října 2023) | foto: Profimedia.cz

Mizérie jako z Dickensových románů. Nerovnost v „rozvrácené“ Británii roste

  • 266
Podle nejnovějšího průzkumu hrozí Velké Británii nebezpečí, že co se týče sociální nerovnosti sklouzne zpět do viktoriánského období. Rozdíly mezi většinovou společností a třídou, která je nejvíc ohrožena chudobou, se totiž neustále zvětšují. Problematika nerovnosti je nyní v zemi aktuálnější než kdy dřív, upozorňuje zpráva britského think-thanku.

Zpráva Centra pro sociální spravedlnost je nejnovějším důkazem skutečnosti, jak ekonomická stagnace Spojeného království značně ztížila boj s chudobou, přičemž krize životních nákladů ještě zhoršila těžkosti, které zažívají ti nejméně majetní ve společnosti, napsal portál CNN.

Většina znevýhodněních lidí v Británii na tom podle studie není lépe než před patnácti lety v dobách hluboké finanční krize. „Jsme národ rozdělený na dvě poloviny,“ uvedla Sophia Worringerová z Centra pro sociální spravedlnost.

Strádající Britové nemají na mýdlo a stydí se chodit do práce, ukázal průzkum

„Široká veřejnost většinou vše přejde. A pak je tu skupina lidí, jejichž životy jsou poznamenané rozpadem rodin, fyzickým či duševním onemocněním; kteří žijí v komunitách sužovaných zločinem a potýkají se s mnoha překážkami v práci,“ doplnila.

Zpátky do viktoriánského období

Think-tank varuje, že Spojené království riskuje sklouznutí zpět do viktoriánského období. Éra pokrývající druhou polovinu 19. století byla dobou extrémní sociální nerovnosti. Dělnická třída čelila brutálním životním podmínkám, měla omezený přístup k čisté vodě i potravinám, navíc s velmi malou šancí si zlepšit život, napsal portál CNN.

Charles Dickens

(1812–1870) byl britský spisovatel, publicista a novinář považovaný za jednoho z největších realistických romanopisců 19. století.

Ve svých nejslavnějších románech jako Nadějné vyhlídky, Malá Dorritka, David Copperfield anebo Oliver Twist popisoval ponurou skutečnost viktoriánské Anglie a uplatnil v nich zkušenosti ze svého dětství.

Leitmotivem jeho románů se stal především tragický osud chudých dětí.

Podle zprávy podobná chudoba zakořeňuje v moderní Británii i nyní. Takoví lidé čelí kromě nedostatku peněz také rozpadu rodin, žijí v nekvalitních obydlích či mají zdravotní problémy. Analýza například zjistila, že 40 procent nejchudších lidí trpí duševním onemocněním ve srovnání s pouhými 13 procenty obecné populace.

Studie čerpá z průzkumu uskutečněného mezi více než šesti tisíci lidmi, z nichž více než polovina pocházela z nejchudších komunit ve Spojeném království. Výzkumníci také v rámci studie oslovili sociální organizace, sociální podniky a experty na danou problematiku.

„Pro mnoho lidí je Británie rozvrácená a hrozí, že se z mezery mezi bohatými a chudými stane propast,“ uvedl ve zprávě bývalý guvernér Bank of England Mervyn King.

Covidové šrámy na duši

Studie také zjistila, že klíčové faktory chudoby zhoršily lockdowny během covidové pandemie. Například hovory na linku pomoci kvůli domácímu násilí narostly o 700 procent, školní absence dětí z těchto sociálních skupin vzrostla o 134 procent. Častější jsou také problémy s duševním zdravím u mladých – ty má podle studie jeden z šesti jedinců. Vzrostla také úmrtí na otravu alkoholem.

Nechodí do školy a propadají zločinu. Británii trápí kriminalita studentů

Podle Worringerové z Centra pro sociální spravedlnost se někteří lidé z dopadů pandemie covid-19 stále vzpamatovávají. „Život se pro ně nikdy nevrátil do normálu a zanechalo to v nich hluboké šrámy,“ uvedla. Zmínila rovněž, že autoři studie v příštím roce vypracují sadu politických doporučení k vyřešení základních příčin chudoby. „Bez určité strategie vypadá budoucnost špatně,“ uzavírá Worringerová podle CNN.