Papež, který je známý jako obhájce nejchudších a trpících, věnoval tématu základního nepodmíněného příjmu významnou část svého dopisu. Snažil se zdůraznit, jak moc v průběhu současné krize trpí pracující třída, napsal server Business Insider.
„Možná je čas zvážit základní nepodmíněnou mzdu, která by uznala a důstojně ocenila důležité úkoly, které vykonáváte. Díky tomu bychom mohli dosáhnout ideálu jako lidé i křesťané. Není dělníka bez práv,“ vzkázal papež lidem prostřednictvím dopisu.
Ve dopisu také upozornil na to, že někteří z pracovníků s nejnižší mzdou nemohou čerpat z výhod globalizace, a neochrání je ani zákoník práce. Týká se to například pouličních prodejců, drobných zemědělců, stavebních dělníků, krejčích, různých druhů pečovatelů a mnoha dalších, kteří nemají stálý příjem a kvůli novému koronaviru prožívají těžké časy.
Experimenty s nepodmíněným příjmem
Více než tucet zemí v reakci na ekonomickou devastaci a masivní nezaměstnanost způsobenou pandemií covid-19 zavádí nějakou formou dočasného nebo trvalého nepodmíněného základního příjmu, nebo s ní alespoň experimentuje .
Například Španělsko kvůli koronaviru diskutuje o zavedení dlouhodobého základního příjmu pro nejchudší obyvatele, uvedla německá televize Deutsche Welle. Spojené státy, jejichž sítě sociálního zabezpečení jsou omezenější, než v jiných vyspělých zemích, vydávají tento týden Američanům nouzové stimulační balíčky ve výši 1200 dolarů (29 709 Kč). Kanada svým občanům rozdá měsíční pomoc ve výši dvou tisíc (35 256 Kč) kanadských dolarů. Podporu mohou Kanaďané dostávat až čtyři měsíce.
„Naše soutěživá a individualistická společnost, se svými frenetickými rytmy výroby a spotřeby, svým nadměrným luxusem a nezměrným ziskem pro nemnohé, potřebuje změnu, nové promyšlení a regeneraci,“ napsal papež Fratišek.
Někteří kritici namítají, že zatímco v době koronavirové krize může mít základní univerzální příjem smysl, v běžných časech je tato myšlenka nereálná, protože je příliš drahá.
Papež František ve svém dopise také doufá, že díky koronaviru se lidé přestanou tolik zaměřovat na peníze. „Doufám, že tato nebezpečná doba nás osvobodí od činností, které vykonáváme automaticky, otřese našim ospalým svědomím a umožní humanistickou a ekologickou konverzi, která ukončí honbu za bohatstvím a dodá lidskému životu punc důstojnosti a důležitosti,“ napsal papež.