Trump opět překvapil. Měsíc po příměří oznámil nová cla na zboží z Číny

  8:43aktualizováno  13:47
Donald Trump potvrdil pověst nevyzpytatelného pistolníka. Ve čtvrtek nečekaně oznámil zavedení nových cel na čínské zboží v hodnotě 300 miliard dolarů, tedy v přepočtu sedm bilionů korun. Platit začnou od září.

Americký prezident Donald Trump na předvolebním mítinku v Greenville (17. července 2019) | foto: AP

Americko-čínská obchodní válka opět eskaluje. Víc než kdy předtím to může pocítit americký spotřebitel, přestože Donald Trump ujišťuje voliče o opaku.

Od 1. září poplatky zasáhnou prakticky veškeré zboží, dovážené z Číny do USA. Nová cla totiž postihnou širokou oblast zboží každodenní spotřeby: mobilní telefony a telekomunikační zařízení, laptopy a počítače, hračky, dětské oblečení, obuv, televizory, plastové výrobky či kapesní elektroniku.

Trump se o svém čínském protějšku Si Ťin-pchingovi zmínil jako o příteli, kterého má rád a vidí, že se chce dohodnout na ukončení sporů, jenomže nepostupuje dost rychle. „Slíbil, že Čína bude nakupovat od našich zemědělců a nestalo se. Slíbil, že přestane dodávat do USA fentanyl, ale nepřestal. Všechen se importuje z Číny a umírají kvůli němu tisíce lidí,“ řekl Trump.

Fentanyl je opioidní analgetikum, užívané například při léčbě onkologických nemocí, ale zároveň v různých formách i jako droga. Na užívání přípravků s touto látkou umírají v Americe desetitisíce lidí ročně. Přípravky s fentanylem se údajně šíří zejména poštou z Číny. Si Ťin-pching loni v prosinci na summitu v Argentině slíbil americkému protějšku, že bude ve věci jednat.

Čína už dala na vědomí, že si to nenechá líbit. „Pokud USA zavedou dodatečné tarify, bude muset Čína přistoupit k nezbytným protiopatřením,“ vzkázala mluvčí ministerstva zahraničí. Peking podle ní nehodlá akceptovat žádné „zastrašování nebo vydírání“. Podle analytiků by čínská odveta mohla zahrnovat nová cla, embargo na vývoz vzácných kovů či sankce vůči americkým podnikům působícím v Číně.

Hra vabank

Americký prezident, který rád překvapuje diplomaty i finanční trhy, však už varoval, že cla mohou u zmíněné skupiny zboží vyšplhat dokonce nad 25 procent.

Podle ekonoma Czech Fund Lukáše Kovandy americký prezident opět šokuje. „Celkově bude od září jeho cly zatížen prakticky veškerý čínský import do USA,“ poznamenal. Terčem jsou tentokrát tarify dosud nezatížené položky. 

Loni Trump uvalil cla například na hliník a ocel, tentokrát se však vystavuje většímu riziku, že si proti sobě poštve voliče. Kovanda uvádí, že americká hlava státu hraje vabank, protože ji tlačí čas. Do prezidentských voleb zbývá něco přes rok, kdežto vůdce Číny se může opřít v podstatě o doživotní mandát.

„Musí situaci hrotit, aby před svým voličem neztratil tvář. Trump zkrátka nejistě sází na to, že jeho potenciální volič přijme fakt, že mu zdražil mobil nebo počítač, když uvidí, že prezident dostává svým slibům a je vůči Pekingu rázný, jak se patří,“ komentoval vývoj. 

Americké obchodní řetězce už signalizují, že nová cla přenesou do cen pro zákazníky. Varují i před snížením spotřeby a zvýšením nezaměstnanosti.

„Clo je přímým úderem na spotřební zboží a rodinné rozpočty,“ uvedla americká maloobchodní asociace RILA, podle které cla zvýší ceny zboží každodenní potřeby, jako jsou například oděvy či elektronika. „Prezident Trump využívá americké rodiny jako rukojmí ve své obchodní válce,“ prohlásil šéf americké asociace distributorů a prodejců obuvi Matt Priest.

Americký prezident ujistil, že obchodní rozhovory s Čínou podle Trumpa budou pokračovat. Bývalý ministr obchodu Zhou Xiaoming nicméně uvedl, že Spojené státy americké ztratily poslední kapku důvěryhodnosti a je otázkou, zdali se vůbec uskuteční setkání státníků, plánované na září.

Washington začal kvůli obchodním sporům s Pekingem cla zavádět už loni, na což Čína odpověděla vlastními cly. V rámci nynější obchodní války už Spojené státy zavedly cla na čínské zboží, jehož roční dovoz do USA dosahuje asi 250 miliard dolarů (5,8 bilionu Kč). Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA v roční hodnotě 110 miliard dolarů (2,6 bilionu Kč). Na zavedená cla ve výši čtvrt bilionu dolarů platí clo 25 procent. 

O to překvapivější je nynější krok, že se Trump na červnové schůzce s čínským protějškem Si Ťin-pchingem dohodl na obnově obchodních rozhovorů. Ty ztroskotaly v květnu, kdy Spojené státy obvinily Čínu, že porušila sliby učiněné v rámci jednání.

Trhy padají. Čína zvažuje odvetu

Prezidentovo oznámení okamžitě vyvolalo pokles hodnoty dolaru. Cena ropy se propadla nejvíce za čtyři roky, zhruba o osm procent. Americké akcie, které během dne rostly, vzápětí po Trumpově tweetu zamířily prudce dolů. 

Ratingová agentura Moody’s varovala, že nová cla budou mít negativní vliv na světovou ekonomiku v době, kdy již hospodářský růst ve Spojených státech, Číně i eurozóně oslabuje. Oznámení nových cel vedlo k výraznému poklesu na akciových trzích po celém světě. Podle odborníků by nová cla mohla přimět americkou centrální banku (Fed), aby podpořila ekonomiku USA dalším snížením úrokových sazeb.

Ve středu skončily dvoudenní rozhovory obchodních představitelů USA a Číny v Šanghaji. Další kolo jednání by se mělo konat začátkem září ve Washingtonu. „Těšíme se na pokračovaní našeho pozitivního dialogu s Čínou o komplexní obchodní dohodě,“ uvedl Trump.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Návrat Vindobony a více vlaků kvůli slevám. Železnici čekají od prosince změny

Více expresů do Plzně a Chebu nebo návrat přímého spojení z Berlína přes Prahu a Brno do Vídně a Štýrského Hradce. To...

Miliardová transakce. Korejci získali budovu Amazonu u Prahy

Obří logistické centrum v ­České republice, odkud odbavuje zboží především do Německa největší internetový prodejce,...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

K jídlu suchý chleba, místo chráničů molitan. Zpověď Pastrňákovy mámy

Příběh jak z hollywoodského filmu. Marcela Ziembová je máma hokejové hvězdy světového formátu Davida Pastrňáka, kterému...

  • Další z rubriky

Whopper bez masa táhne, Burger Kingu se zvýšilo množství zákazníků

Krok do neznáma se Burger Kingu vydařil. Whopper, ve kterém je místo masa rostlinná náhražka, se totiž nejen dobře...

Svatý grál. Šlechtitelé nové odrůdy jablka dali do kampaně 10 milionů dolarů

Farmáři ze státu Washington uvádí na trh novou odrůdu jablka. Jednou z jeho předností je dlouhá trvanlivost, v ledničce...

První komerční skafandry Virgin Galactic budou pohodlné jako pyžamo

První cestující, kteří odletí ze Země na palubě kosmického letu Virgin Galactic, rozhodně nebudou vypadat jako současní...

Ježíšovy boty stojí nekřesťanské peníze, v podrážce mají svěcenou vodu

Svěcená voda v podrážkách, krucifix na tkaničkách a vůně kadidla, takovými přidanými hodnotami se může pochlubit pár...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz