Kapské Město potřebuje vodu. Chce přivléct kus ledovce z Antarktidy

  13:00aktualizováno  13:00
Nedostatek vody zdaleka netrápí jen Česko, v porovnání s jinými kouty světa mají Češi dokonce spousty vody. Například jihoafrické Kapské Město a vůbec celý region se od roku 2015 potýká s takovým suchem, že museli zemědělci vybít prakticky celá stáda a město omezilo spotřebu vody. Vyřešit by to měla ledová kra z Antarktidy.

ilustrační snímek | foto: Reuters

V takové situaci se mohou jevit i na první pohled bizarní řešení jako dobrý nápad – například ten, který se zrodil v hlavě kapitána Nicholase Sloanea. „Moje manželka si dávala vanu každý večer a sprchu každé ráno, takže mi řekla, abych s tím nedostatkem koukal něco dělat,“ vysvětlil Sloane pro agenturu Bloomberg.

A tak oprášil nápad, že by k břehům města dotáhl obrovskou ledovcovou kru z Antarktidy, která by se místo pomalého tání v oceánu dala postupně „těžit“. Znělo to šíleně a zpráva oběhla celou planetu (psali jsme zde).

K africkým břehům by chtěl přepravit kusy ledu o délce zhruba 1 000 metrů, šířce 500 metrů a výšce 250 metrů, jeden takový by podle něj dokázal pokrýt roční spotřebu Kapského Města zhruba z pětiny. To by v kombinaci s ostatními zdroji mohlo výrazně pomoci.

A i když se od té doby situace mírně zlepšila (radnice zvýšila obyvatelům čtyřmilionového města příděl z 50 na 70 litrů na osobu a den, pro srovnání, Češi spotřebují 90 litrů), vody se pořád nedostává, a tak se Sloaneův nápad posunul ze sféry sci-fido fáze „hledání investora“.

Projekt zaštítily dvě jihoafrické banky a švýcarská vodárenská společnost Water Vision. Dohromady by měly sehnat 200 milionů dolarů. Pokud se podaří vyjednat s vládou povolení k celé akci, může Sloane začít shánět vlečnou loď a během půl roku vyrazit do vod jižního Atlantiku na lov ledovců.

Fotogalerie

Řešení pro Kanárské ostrovy?

Investory přesvědčila pověst kapitána Sloanea. Ten kromě jiných kousků řídil odtah ztroskotaného trajektu Costa Concordia u toskánských břehů do Janova k likvidaci. Celá operace trvala více než dva roky a stála 300 milionů eur.

Rodáka ze Severní Rhodesie, dnešní Zambie, zaměstnává floridská společnost Resolve Marine Group a posílá ho po všech světových mořích hasit průšvihy, které lodě postihnou – od požárů po úniky paliva. Sloaneovy služby samozřejmě rejdaři nevyužívají rádi, protože to znamená jediné, musí odepsat celou loď a ještě si připravit odměnu pro „likvidátory“ ve výši sedmi až deseti procent z celkového účtu.

„Patřil jsem mezi největší skeptiky, ale pak mě Nick Sloane přesvědčil,“ tvrdí výkonný ředitel firmy Water Vision Bert Mulder. „Pokud to někdo zvládne, pak je to on. Opravdu tomu věřím,“ dodává.

Podmínky v jižním Atlantiku totiž bývají drsné i v období, kdy podle meteorologů vládne příznivé počasí. Výjimkou nejsou 15metrové vlny a silné proudy, takže posádku tažné lodi budou muset tvořit sehraní profesionálové.

Základem úspěchu je najít správný kus ledu, antarktické ledovce jsou na rozdíl od bratranců ze severního pólu většinou pravidelné, protože se odlamují až na mořské hladině. S tím by měly pomoci satelity. Potom nastoupí průzkum – -bude třeba zjistit, jestli se ledovec se k odtažení hodí.

Pak už by se do služby zapojily lodě, které by horu ledu obkroužily sítí za 25 milionů dolarů tvořenou umělohmotnými lany s průměrem 13 centimetrů.

Lodě by využily mořských proudů kolem Antarktidy a sledovaly by „odbočku“ směrem k Africe. „Pokud by se nám manévr nepodařil, museli bychom zavolat Australanům, jestli nechtějí koupit ledovec,“ shrnul Sloane. Led by samozřejmě postupně odtával, podle výpočtu by do Kapského Města kra dorazila o osm procent menší. Aby u města déle vydržela, chce ji Sloane zakrýt speciální fólií za zhruba 22 milionů dolarů.

I když by se podařilo překonat všechny technické překážky, jako hlavní proti zůstává celková cena dodané vody. Podle Sloanea by musela radnice města zaplatit trojnásobek oproti tradičním zdrojům, což si podle kritiků nemůže dovolit. Jejich pohled na věc se však může brzy změnit – pokud letos nezaprší, čeká město další omezování spotřeby.

Podle Sloanea se zásobování vodou bude spíš zhoršovat než zlepšovat. A Kapské Město je podle něj ideální místo, kde si odtah ledovců vyzkoušet.

V budoucnosti se může odtahování ledovců rozšířit i do jiných míst. Už v roce 2010 se Evropská unie zabývala myšlenkou, že by nedostatek pitné vody na španělských Kanárských ostrovech mohla vyřešit dodávka ledu z kanadského Newfoundlandu.

Autor:

Nejčtenější

Letištní halu v Düsseldorfu zaplavily kufry, cestující museli odletět bez nich

Na letišti v německém Düsseldorfu zůstalo kvůli poruše přepravního systému 2...

Stovky cestujících, kteří odlétali ve středu ráno z letiště v německém Düsseldorfu, potkala nečekaná komplikace. Kvůli...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Bytovkám zdraží teplo. Vládní návrh budí emoce

Ilustrační snímek

Vláda ruší domovním kotelnám daňovou výjimku. Opatření může podle odhadů zdražit teplo desítkám tisíc domácností....

Retro je v kurzu. Klasické socialistické výrobky přežily i samet

Na stavebnici se za socialismu stály fronty. Otto Wichterle z ní dokonce v roce...

Kofola, Mototechna, Favorit nebo Merkur. To jsou značky, které se v průzkumu agentury Médea Research zaměřeného na...

Další z rubriky

Problémy Boeingu se dál kupí. Výrobce odepisuje téměř pět miliard dolarů

Boeing 737 MAX 8

Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9 miliardy dolarů (asi...

PŘEHLEDNĚ: Peníze navíc. Sídla, která platí lidem za to, že se přistěhují

Vesnice Albinen leží ve výšce kolem 1300 metrů nad mořem ve švýcarském kantonu...

Řecký ostrov Kythira, italské městečko Candela nebo švýcarská vesnice Albinen. Tato místa spojuje alarmující úbytek...

Předstihla poslední Itálii. Nejzadluženější zemí eurozóny je nyní Francie

Řecko se zatím drží v eurozóně. Radikální návrh extrémního křídla hnutí Syriza...

Nejzadluženější zemí eurozóny se stala Francie. Její veřejný dluh předstihl v prvním čtvrtletí v absolutních číslech...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz