První kontejnerová loď popluje Arktidou, posádku čekají drsné podmínky

  10:21aktualizováno  10:21
Největší lodní kontejnerová společnost světa Maersk Line se chystá na neobvyklou trasu. Jako první posílá kontejnerovou loď s mraženými rybami z Asie do Evropy přes Severní ledový oceán. Alternativní trasa by mohla zkrátit dobu plavby až o dva týdny. Speciálně trénovanou posádku však čekají drsné arktické podmínky.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Jak informuje server CNN, v ruském přístavu Vladivostok už je připravena k vyplutí nová středně velká loď Venta Maersk. Ta je uzpůsobena k převážení 3 600 kontejnerů a navržena tak, aby odolávala teplotám vody (zmrzlé) až -25 stupňů Celsia a zdolala trasy, kde je led až 1 metr tlustý. Šestadvacetičlenná posádka byla vyškolena, aby zvládla mimořádně drsné podmínky. 

Z Vladivostoku cesta povede skrze Beringovu úžinu přes ruské severní pobřeží k Petrohradu, kam by měla loď dorazit koncem září. Neobvyklý dopravní koridor by měl být alternativou k egyptskému Suezskému průplavu, který je v současnosti klíčovou globální lodní tepnou spojující Asii s Evropou. 

Námořní trasa vedoucí z Vladivostoku do Petrohradu Severním ledovým oceánem

Námořní trasa vedoucí z Vladivostoku do Petrohradu Severním ledovým oceánem

„Jde o pokus, ve kterém se snažíme zaměřit na neprozkoumanou trasu pro přepravu kontejnerů. Budeme shromažďovat vědecké poznatky,“ uvedla společnost. Dodala, že v současné době nevnímá Severní mořskou cestu jako alternativu k jejich obvyklým trasám.

Tající ledy odkrývají trasu

Možnost, že by se severská trasa mohla stát součástí globálního obchodu, je stále reálnější. Dříve byla plavba kvůli drsným podmínkám překonatelná pouze během třech letních měsíců. Meteorologové však předpovídají, že ztenčující se led umožní plout těmito vodami i nadále v tomto roce.

Fotogalerie

„Nejedná se o žádnou velkou přepravu kontejnerů, která by změnila lodní dopravu, pokud se trasa osvědčí. Je to ale další malý krok tímto směrem,“ citoval server Arctic Today Michaela Byerse, profesora a předsedu kanadského výzkumu v oblasti globální politiky a mezinárodního práva z Univerzity Britské Kolumbie.

Již v předchozích letech zdolávaly plavbu Severní mořskou cestou víceúčelová plavidla čínské státní společnosti Cosco. Stejně tak v minulém roce proplul trasu ruský tanker přepravující zemní plyn a stal se tak první obchodní lodí, která cestu skrze Arktidu podnikla a dokončila v rekordním čase za 19 dní. 

To je zhruba o 30 procent rychlejší než přes Suezský průplav. Výjimečná byla plavba také proto, že cestu z Norska do Jižní Koreje dokončila bez pomoci ledoborců, které jsou v arktických vodách většinou nepostradatelné. 

Maersk Line však očividně na tomto koridoru nechce zaspat a uvádí tak, že jejich pokus se specializovanou kontejnerovou lodí bude historicky první. 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Zaplatil letenku, ale letěl jenom kus cesty. Lufthansa ho za to žaluje

Zaměstnanci pobočka letecké společnosti Lufthansa na letišti ve Frankfurtu

Německá letecká společnost Lufthansa žaluje jednoho ze svých pasažérů. Nelíbí se jí, že cestující ve snaze získat...

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Ta železnice je zelená katastrofa. Vraťte miliardy, žádá Trump Kalifornii

Ilustrační snímek

Prezident Donald Trump a guvernér Kalifornie Gavin Newsom se ve středu dostali do sporu na Twitteru kvůli masivnímu...

Zásilkovna vytáhne do boje s Českou poštou, začne doručovat balíky

Ilustrační snímek

Česká přepravní společnost Zásilkovna, která se zabývá výdejem zboží z e-shopů, začne na jaře doručovat také balíky....

Soumrak hotovosti. V Česku je Apple Pay a stát rozdá platební terminály

V Česku už funguje Apple Pay. Jak ho aktivujete?

Vstup platební služby Apple Pay může Česko přiblížit ekonomice bez hotovosti. Službu, která umožňuje propojení platební...

Další z rubriky

Desítky lidí se otrávily ve špičkové španělské restauraci. Žena zemřela

Ilustrační snímek

V restauraci RiFF ve španělské Valencii, zmíněné v prestižním michelinském průvodci nejlepších podniků, kde se můžete...

Turci přestávají věřit vlastní měně, ve velkém nakupují eura a dolary

Ilustrační snímek

Během posledního půl roku převedli Turci do zahraničních měn, především dolarů a eur, liry v hodnotě přes 400 miliard...

Německý nejvyšší soud se v kauze dieselgate postavil za zákazníky

Ilustrační snímek

Podle soudců Německého federálního soudu by se majitelé vozů, u nichž společnost Volkswagen manipulovala s měřením...

Najdete na iDNES.cz