První kontejnerová loď popluje Arktidou, posádku čekají drsné podmínky

  10:21aktualizováno  10:21
Největší lodní kontejnerová společnost světa Maersk Line se chystá na neobvyklou trasu. Jako první posílá kontejnerovou loď s mraženými rybami z Asie do Evropy přes Severní ledový oceán. Alternativní trasa by mohla zkrátit dobu plavby až o dva týdny. Speciálně trénovanou posádku však čekají drsné arktické podmínky.

(ilustrační snímek) | foto: AP

Jak informuje server CNN, v ruském přístavu Vladivostok už je připravena k vyplutí nová středně velká loď Venta Maersk. Ta je uzpůsobena k převážení 3 600 kontejnerů a navržena tak, aby odolávala teplotám vody (zmrzlé) až -25 stupňů Celsia a zdolala trasy, kde je led až 1 metr tlustý. Šestadvacetičlenná posádka byla vyškolena, aby zvládla mimořádně drsné podmínky. 

Z Vladivostoku cesta povede skrze Beringovu úžinu přes ruské severní pobřeží k Petrohradu, kam by měla loď dorazit koncem září. Neobvyklý dopravní koridor by měl být alternativou k egyptskému Suezskému průplavu, který je v současnosti klíčovou globální lodní tepnou spojující Asii s Evropou. 

Námořní trasa vedoucí z Vladivostoku do Petrohradu Severním ledovým oceánem

Námořní trasa vedoucí z Vladivostoku do Petrohradu Severním ledovým oceánem

„Jde o pokus, ve kterém se snažíme zaměřit na neprozkoumanou trasu pro přepravu kontejnerů. Budeme shromažďovat vědecké poznatky,“ uvedla společnost. Dodala, že v současné době nevnímá Severní mořskou cestu jako alternativu k jejich obvyklým trasám.

Tající ledy odkrývají trasu

Možnost, že by se severská trasa mohla stát součástí globálního obchodu, je stále reálnější. Dříve byla plavba kvůli drsným podmínkám překonatelná pouze během třech letních měsíců. Meteorologové však předpovídají, že ztenčující se led umožní plout těmito vodami i nadále v tomto roce.

Fotogalerie

„Nejedná se o žádnou velkou přepravu kontejnerů, která by změnila lodní dopravu, pokud se trasa osvědčí. Je to ale další malý krok tímto směrem,“ citoval server Arctic Today Michaela Byerse, profesora a předsedu kanadského výzkumu v oblasti globální politiky a mezinárodního práva z Univerzity Britské Kolumbie.

Již v předchozích letech zdolávaly plavbu Severní mořskou cestou víceúčelová plavidla čínské státní společnosti Cosco. Stejně tak v minulém roce proplul trasu ruský tanker přepravující zemní plyn a stal se tak první obchodní lodí, která cestu skrze Arktidu podnikla a dokončila v rekordním čase za 19 dní. 

To je zhruba o 30 procent rychlejší než přes Suezský průplav. Výjimečná byla plavba také proto, že cestu z Norska do Jižní Koreje dokončila bez pomoci ledoborců, které jsou v arktických vodách většinou nepostradatelné. 

Maersk Line však očividně na tomto koridoru nechce zaspat a uvádí tak, že jejich pokus se specializovanou kontejnerovou lodí bude historicky první. 

Autor:

Nejčtenější

Propuštění zaměstnanci Deutsche Bank se míjeli s krejčími obleků pro své šéfy

Krejčí Alex Riley, vlevo, a Ian Fielding-Calcutt nesou kufry mimo budovu...

Největší německá investiční banka Deutsche Bank zahájila ohlášenou restrukturalizaci, v rámci které propustí celkem 18...

Slovenský Volkswagen požádal zaměstnance, aby vrátili část odměn

Ilustrační snímek

Bývalí zaměstnanci slovenské divize německého Volkswagenu musí automobilce vrátit část odměn vyplacených za loňský rok....

Vládě prošel daňový balíček, který zdraží cigarety, alkohol i topení

Místopředsedkyně vlády a ministryně financí Alena Schillerová ve Sněmovně při...

Daňový balíček, který zdraží například tvrdý alkohol, cigarety, ale i topení plynem, a víc zdaní i hazard, prošel ve...

Zima přichází z Německa. Nepomáhá ani Trumpova obchodní válka

Německá kancléřka Angela Merkelová

Je to trochu schizofrenní situace. Zatímco poslední „tvrdá“ statistická data z klíčových evropských ekonomik nejsou...

Rozkazy od Pamely přímo do ucha. Tak se pracuje ve skladu Albertu

V distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové využívají technologii...

Po distribučním centru Albert v Březhradě u Hradce Králové se pohybují lidé se sluchátky s mikrofonem. Po skladu se...

Další z rubriky

Lahve, ze kterých už někdo pil. Nápojáři experimentují s recyklovaným plastem

Ilustrační snímek

Velké značky jako Coca-Cola či Evian začínají experimentovat s lahvemi vyrobenými z polyethylentereftalátu (PET), který...

Kellnerův Home Credit plánuje vstup na burzu, chce vybrat miliardu dolarů

Úvěr klient získá až podepsáním smlouvy a rozhodčí doložky.

Skupina Home Credit plánuje globální veřejnou nabídku akcií. Její stoprocentně vlastněná dceřiná firma Home Credit B.V....

Čínská ekonomika nepřestává zadrhávat. Rostla nejpomaleji za 27 let

Ilustrační snímek

Růst čínské ekonomiky dál zpomaluje. Meziročně hrubý domácí produkt stoupl ve druhém čtvrtletí letošního roku 6,2...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz