Z vody je chemický koktejl. Havárií loni přibylo, v řekách jsou léčiva

  11:08aktualizováno  11:08
V loňském roce přibylo závažných havárií, které ohrozily kvalitu vody. Nejvíce případů řešili inspektoři v Praze. Odborníci upozorňují, že tuzemskou vodu trápí další ekologické problémy. Do řek se dostávají nové látky, které v nich dříve nebývaly.

Ilustrační snímek | foto: Brian Peterson/Star Tribune AP

Nepřehledná silnice, chvíle nepozornosti a auto končí převrácené v příkopě. Z poničeného kamionu vytéká nafta a během chvíle otráví blízký potok. To je jeden z nejběžnějších případů, jak v Česku vznikají ekologické katastrofy.

Fotogalerie

Nejsou to ani zemědělci, ani velké průmyslové podniky, kdo dnes nejčastěji způsobuje havárie znečišťující vodu. Největším hříšníkem je doprava. Na její vrub jde třetina z 220 závažných případů, které v minulém roce řešila Česká inspekce životního prostředí (ČIŽP). Oproti roku 2017 je to víc než pětiprocentní nárůst.

Vůbec nejvíce problémů řešila inspekce v Praze. Celkem třináct případů zde bylo vyhodnoceno jako mimořádné závažné ohrožení nebo zhoršení kvality vody. Ve skutečnosti jich je ještě více, o některých se inspektoři vůbec nedozvědí. Pokud inspekce odhalí viníka znečištění, může mu udělit celkem vysokou pokutu.

Zatím nejvyšší sankce byla udělena minulý rok ve Strážovicích na Plzeňsku – nikoli však za dopravní havárii – místní bioplynka musela zaplatit čtyři sta tisíc korun, protože „selhal lidský faktor“. Pracovník neopatrně zacházel s jedovatými látkami a ty se dostaly do rybníka.

Klima, zemědělství a odpad Odborníci nicméně upozorňují, že havárie v dopravě jsou sice nejčastějším, ale nikoli nejvážnějším nebezpečím pro čistu vody. „Kvalita vody u nás je aktuálně nejvíce ovlivněna dvěma fenomény: postupující změnou klimatu a zemědělstvím,“ říká Martin Pivokonský z Ústavu pro hydrodynamiku Akademie věd.

Problémy jsou spolu úzce propojené. Vody ubývá a čím jí je méně, tím jsou nežádoucí látky v ní koncentrovanější. Tento vývoj není dobrý a postupně je zhoršován také komunálním odpadem. Lidé se myjí a splachují ve všech ročních obdobích zhruba stejně, ale v létě je v řekách méně vody. „Pražská čistírna odpadních vod v létě vytváří skoro deset procent průtoku vody ve Vltavě,“ popisuje Josef Fuksa z Výzkumného ústavu vodohospodářského T. G. Masaryka.

Problém jsou léky

Od devadesátých let se výrazně změnily některé druhy znečištění. Tehdy představovaly obrovský problém nejrůznější odpady z továren, dnes jsou průmyslové podniky pod přísným dohledem. Jenže do vody se dostávají nové škodlivé látky, které v ní dříve nebývaly a s nimiž si čističky odpadních vod často nedokážou poradit.

„Ve vodách už nejsou dehty z fabriky, ale je tam třeba ibuprofen a gabapentin,“ upozorňuje Fuksa. Zbytky léků, ale třeba i drog lidé vyloučí a kanalizací se pak dostanou až do řek, kde jich stále přibývá. Roste nejenom jejich množství, ale také počet druhů. „Řešit problémy s novými znečišťujícími látkami už nestíháme, je to velký všeobecný problém,“ varuje Fuksa. Tento škodlivý koktejl přitom už nyní negativně ovlivňuje život v řekách.

Znečištěné nejsou jen povrchové, ale i podzemní zásobárny vody. Zde navíc nepůsobí sluneční záření ani další procesy, které jinak na povrchu pomáhají s odbouráváním chemických zbytků. Nežádoucí chemie se tak v podzemních vodách fakticky konzervuje.

Vážných havárií, kvůli kterým se v minulém roce dostaly jedovaté látky až do podzemních vodních zdrojů, bylo celkem sedm. Dnes už sice existují technologie, které umožňují i tyto podzemní zásoby vody vyčistit, ale je to velmi zdlouhavý a značně finančně nákladný proces. A také zde je znečištění zaviněné haváriemi jen onou příslovečnou špičkou ledovce.

V hlubokých vrtech vědci například ještě stále objevují zbytky zemědělské chemie, která se přestala používat už před deseti lety.

Na stav podzemních vod dlouhodobě upozorňují zprávy Českého hydrometeorologického ústavu. V nich například najdeme, že mezi lety 2015 a 2017 překračovaly dokonce čtyři z pěti kontrolních vrtů alespoň jeden z limitů přípustné čistoty vod. A situace se zřejmě jen tak nezlepší. „Pokud se bude nadále klima vyvíjet tak, jak se vyvíjí, tak se dá spíš předpokládat, že se kvalita vody bude zhoršovat,“ uzavírá Pivokonský.

SMLSALOVINY aneb jak žít a přežít

Sledovat další díly na iDNES.tv

Hlavní zprávy

Nejčtenější

Kdyby každý plul jako Greta, zničí přírodu víc než letadla, tvrdí mořeplavec

Rudolf Krautschneider

Švédská aktivistka Greta Thunbergová se vydává z Velké Británie do New Yorku na jachtě, aby ostatním demonstrovala...

Slováci se baví. Trapas tiskové mluvčí vyústil ve zrušení celého odboru

SLOVÁCI SE BAVÍ: Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své...

Slovenské ministerstvo kultury svérázně vyřešilo trapas své zaměstnankyně Barbory Palovičové z minulého měsíce. Tisková...

Jsme už plní, otevřete nyní své přístavy. Loď s migranty se vrací do Evropy

JSME UŽ PLNÍ: Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři...

Humanitární loď Ocean Viking, která ve Středozemním moři vyzvedává migranty v ohrožení, požádala o pomoc italské a...

Koupání nahoře bez je lidské právo. Tam, kde v Barceloně byl zákaz, už není

KOUPÁNÍ NAHOŘE BEZ: V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl...

V druhém největším španělském městě Barceloně vypukl nečekaný spor o to, zda ženy smí na veřejných koupalištích plavat...

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Další z rubriky

Kraje sociální služby neutáhnou. Dostaly méně peněz, než potřebovaly

Ilustrační snímek

Přestože kraje dostaly na sociální služby od státu miliardu, podle odhadů to ani zdaleka nestačí. A situaci nezlepší...

Zdržte se v Hongkongu násilí, apeluje na Čínu Fischer. A připomíná rok 1968

Bývalý diplomat a neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer

Předseda senátního zahraničního výboru Pavel Fischer apeloval na Čínu, aby se v situaci kolem protestů v Hongkongu...

Se Šmardou ve vládě nebudu, řekl Babiš. Není podle něj dobrý kandidát

Andrej Babiš

Andrej Babiš sdílí stejný názor jako prezident Miloš Zeman, tedy že Michal Šmarda není dobrý kandidát na ministra...

Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci
Trest nebo domluva? Co na fyzické tresty říkají odborníci

Výchova dětí je těžká disciplína a neexistuje univerzální návod. Jak potrestat dítě, které neposlouchá? Fyzické tresty, zákazy nebo stačí jen domluva? Odborníci v tom mají jasno.

Najdete na iDNES.cz