V Kalifornii je od roku 2018 možné pěstovat a prodávat marihuanu pro rekreační účely. | foto: Profimedia.cz

Joint místo panáka? Legalizace marihuany může ohrozit prodeje alkoholu

  • 17
Trh s legálním konopím ve Spojených státech by podle ekonomů mohl do roku 2030 vzrůst o padesát procent na 75 miliard dolarů. To je skoro stejně, kolik činily loňské prodeje nealkoholických nápojů, jejichž odbyt naopak klesá. Legalizace marihuany však může ohrozit především prodej alkoholu, jemuž částečně konkuruje.

Už dnes dosahuje americký trh s konopím podle analytičky Vivien Azerové z banky Cowen padesáti miliard dolarů. Obrat logicky roste s tím, jak se zvyšuje počet států, které marihuanu legalizují – rekreační používání již umožňuje devět států a hlavní město Washington, D.C. Každý pátý Američan tak může „trávu“ libovolně kouřit, inhalovat, jíst nebo pít, píše agentura Bloomberg

Naopak prodeji nealkoholických nápojů se tolik nedaří. Přibývá totiž zákazníků, kteří se ze zdravotních důvodů snaží vyhýbat slazeným limonádám. Podle publikace Beverage-Digest klesla spotřeba nealko pití na hlavu v roce 2016 na jedenatřicetileté minimum. Severoamerické prodeje klesly loni na 76,4 miliardy dolarů z 78,3 miliardy dolarů v roce 2016, ukazují data Euromonitor International.

Ohrožen je také trh s alkoholem. Ukazuje se, že tam, kde je marihuana zcela legální, klesá spotřeba alkoholu oproti státům, kde je povolena jen pro lékařské účely nebo se nesmí užívat vůbec.

Amerika se vrhá do konopného rauše. Trumpovo okolí ale marihuanu moc nemusí

Azerová míní, že marihuana a alkohol jsou ve společenské oblasti v podstatě substituty, tedy že se mohou navzájem nahrazovat. „Jak se bude dostupnost konopí zvětšovat, tlak na trh s alkoholem bude růst,“ cituje ekonomku list Independent. Marihuana má nicméně co dohánět, v roce 2017 obrat alkoholických nápojů dosáhl 210 miliard dolarů.

Trh s konopím podle banky Cowen potáhnou hlavně starší lidé. Segment zákazníků ve věku 55 a více let totiž roste nejrychleji.