Sean Parker: miliardář s duší hackera byl u zrodu Napsteru i Facebooku

  19:22aktualizováno  19:22
Sean Parker byl u většiny důležitých projektů internetu a je považován za vizionáře své doby. Spoluzakládal hudební síť Napster, stál u počátků Facebooku nebo světově úspěšného startupu Spotify na streamování hudby.

Sean Parker na technologické konferenci v Paříži (9. prosince 2011) | foto: Profimedia.cz

Když mu bylo sedm let, otec ho začal učit programovat. Parkera to úplně pohltilo a počítačový svět se stal brzy jeho vlastním. Později ho možná víc než programování bavilo hackování. V patnácti letech se dokázal nabourat do počítačových sítí firem a organizací po celém světě, čímž si vysloužil pozornost FBI a odsouzení k veřejně prospěšným pracím.

Někdy v té době potkal svého pozdějšího společníka z Napsteru Shawna Fanninga. Společně s dalšími několika lidmi založili firmu Crosswalk, která pomáhala podnikům odolávat hackerským útokům. S firmou to sice nedopadlo, ale byla to zkušenost, která navíc utužila Parkerovo a Fanningerovo přátelství.

Podnikat začal už na střední škole

Do prvních projektů se Parker, jehož majetek je dnes odhadován na 2,4 miliardy dolarů, pustil už během studia na střední škole, kdy vyvinul jednu z prvních verzí systému na prohledávání internetových stránek. Vysloužil si za to ocenění od CIA, která mu dokonce nabídla stáž. Parker však s díky odmítl a dal přednost vlastnímu podnikání, díky němuž si jako středoškolský student vydělával 80 tisíc dolarů ročně, v přepočtu téměř dva miliony korun. V roce 1999 ho Shawn Fanning přizval k projektu Napster, která změnila hudební branži.

Fotogalerie

Uživatelé si díky technologii Napster mohli mezi sebou zdarma kopírovat a sdílet hudbu. Služba během prvního roku získala desítky milionů uživatelů, zároveň si ale vysloužila obvinění z masivního porušování autorských práv a po dvou letech na soudní příkaz v původní podobě skončila. Poté, co se Parker nepohodl se staršími partnery Napsteru, musel z vedení firmy odejít.

V té době byl podle svých slov úplně na mizině a jeho tehdejší přítelkyně mu doporučovala, ať nechá počítačový svět být a najde si práci ve Sturbucksu.

Pomohl vybudovat firmu Facebook

Parker však chytil druhý dech a v roce 2002 spolu s několika partnery založil společnost Plaxo, online adresář s 20 miliony uživateli, jež byl jakýmsi předchůdcem sociálních sítí jako je Facebook. A ač šlo o Parkerův nápad, ani tentokrát nenašel stejnou řeč se svými společníky a byl nucen firmu opustit.

Zkušenosti z Plaxo mu ovšem pomohly v jiném, možná zásadnějším angažmá. Oslovil ho Mark Zuckerberg, který se v té době snažil přetavit studentskou platformu Facebook v normálně fungující firmu. Parker se v roce 2004 stal zakládajícím prezidentem společnosti a dodnes v ní má podíl.

Rok na to z vedení firmy odešel. Nepřímo k tomu zřejmě přispělo jeho zatčení pro podezření z držení kokainu, přestože nikdy nebyl obviněn. Tuhle historku možná znáte z filmu Sociální síť, kde Parkera ztvárnil Justin Timberlake. Parker film označuje za fikci.

Zpátky k hudbě

Z Facebooku vedly jeho kroky do švédského startupu na streamování hudby Spotify, do kterého v roce 2010 investoval 15 milionů dolarů a poté službu propojil s Facebookem. Jde o projekt, s nímž chce Parker dokončit to, co začal s Napsterem.

Poté se angažoval v mnoha dalších startupech. V roce 2011 se dal znovu dohromady se Shawnem Fanningem, s nímž zakládal Napster, a společně vytvořili video chat Airtime. Nejnovějším Parkerovým počinem je projekt nazvaný Screening Room. Tahle služba má lidem umožnit promítání filmových premiér doma ve stejnou dobu, kdy jsou poprvé uváděny v kinech.

Čtvrt miliardy dolarů na léčbu rakoviny

Práce na technologických projektech už ho ale prý přestává naplňovat a v poslední době se angažuje hlavně v dobročinnosti. Věnoval čtvrt miliardy dolarů na výzkum imunoterapie, metody, která má pomoci v boji s rakovinou bez toho, aby ničila imunitní systém. Další miliony dolarů věnoval na výzkum léčby alergií, sám totiž trpí závažnou alergií na potraviny.

Parker je od roku 2013 ženatý. Za velkolepou svatbu, která se konala v duchu Tolkienova Pána prstenů, utratil přes čtyři miliony dolarů. S manželkou Alexandrou má dvě děti.

  • Nejčtenější

Socialismus se vrací, ne z Východu, ale ze Západu, řekla Šichtařová

Evropská unie je promořená neomarxisty, Česko je však prozatím oázou klidu. Takový je názor ekonomky Markéty...

Premium

Ekologický experiment, který nevyšel. Billa ruší papírové tašky

V posledních letech velké obchodní řetězce jeden po druhém zpoplatňovaly, později i rušily igelitové tašky, které...

Platit se bude za všechny dovezené mobily, řekl šéf OSA v Rozstřelu

Pořadatelé koncertů, média, sportbary, hotely, ale i spotřebitelé, kteří si kupují flash disky nebo CD a DVD nosiče. Ti...

Dvacet hodin ve vzduchu. Z New Yorku míří první přímý let do Sydney

Z letiště v New Yorku letí první let bez mezipřistání s destinací v australském Sydney. Letadlo australské aerolinky...

Žluté lány musí zmizet. Zemědělce čeká omezení plochy vysetých plodin

Tisíce zemědělců v posledních týdnech rozměřovaly pole a lámaly si hlavu nad tím, jak je co nejvýhodněji rozdělit....

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Dějiny čtvrcení v Praze. Nejděsivější případy rozřezaných těl

Děsivé kriminální případy. O těchto čtyřech vraždách mluvila celá republika. Brutální a hrůzostrašné „kouskování“...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Čína roste nejpomaleji od devadesátých let, HDP stouplo o 6 procent

Čínský hospodářský růst se ve třetím čtvrtletí během celní války s USA zpomalil na šest procent. To je nejnižší úroveň...

Bohatí Švýcaři budou platit záporné úrokové sazby

Namísto, aby banky ve Švýcarsku vyplácely bohatým klientům úroky z vkladů, začínají jim účtovat poplatky za to, že si u...

Euroamerická celní bitva začíná. USA trestají výrobce sýrů, whisky i olivového oleje

Dlouholetý souboj o dominanci na nebi mezi Evropskou unií a USA se vyhrocuje. Po patnácti letech tahanic Američané...

Berlín na pět let zmrazí nájmy. Bez razítka projde jen malé zdražení

Berlínský senát schválil v úterý radikální plán, který počítá se zmrazením nájmů na pět let. Návrhem reguluje ceny v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz