Přírodní sprej otřese světem potravin. Udrží ovoce a zeleninu déle čerstvé

  5:03aktualizováno  5:03
Dá se prodloužit čerstvost ovoce a zeleniny a přitom nepoužít syntetické přípravky? Americká firma Apeel, kterou finančně podporuje například Bill Gates, stříká na potraviny sprej z přírodních olejů, čímž podle svých slov jejich trvanlivost prodlouží na dvojnásobek. Život některých potravin plánuje zečtyřnásobit.

Americká firma Apeel Sciences nabízí obchodníkům s potravinami možnost, jak zvýšit zisk snížením odpadu kvůli zkaženému jídlu. Dokáže prodloužit regálový život potravin, ale bez syntetické chemie. Vyvíjí speciální ochrannou vrstvu z přírodních surovin, která zpomalí hnilobný proces.

Jídlo se kazí zpravidla tak, že usychá, na vzduchu oxiduje a plesniví. Apeel využívá slupky, semena i dužninu z homogenního ovoce a zeleniny - jako například vinné hrozny v továrně na víno nebo rajčatové slupky z továrny na kečup - a vymačká z nich tučný olej.

Ten pak zpracuje na bezbarvý prášek bez chuti a zápachu, který se upraví podle druhu potraviny, na níž se použije. Smíchá se s vodou a tímto roztokem se jídlo před doručením do obchodu ošetří - buď se v něm propláchne, nebo se jím postříká. Podle amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv je produkt bezpečný, píše CNN.

Bez plastů se jídlo zkazí o týden dřív. Bioplast stojí čtyřnásobek

Apeel tvrdí, že proces zdvojnásobí dobu, po kterou ovoce a zelenina vydrží v regálu. V laboratoři dokonce ztrojnásobí. Firma plánuje život některých potravin prodloužit až na čtyřnásobek. Deník Wall Street Journal zařadil produkt mezi šest technologií, které mohou otřást světem potravin.

Ročně se vyhodí odhadem 1,3 miliardy tun jídla - tedy celá třetina všech potravin vyprodukovaných pro lidskou spotřebu. Podle OSN se 40 procent potravin zkazí někde mezi sklizní a zpracováním v rozvojových zemích, kde jsou kvůli špatné infrastruktuře problémy s dopravou a chlazené vozy jsou drahé. „Jak se blížíme ke čtyřnásobnému prodloužení životnosti čerstvých potravin, můžeme hodit za hlavu starost o zachování chladicího řetězce z místa, kde jídlo vyroste tam, kde se sní,“ míní zakladatel firmy James Rogers.

K významnému plýtvání dochází také v domácnostech - spousta jídla se tu zkazí a musí vyhodit. „Vyhodit všechnu tu energii, která je potřebná ke sklizni, zpracování a doručení jídla do regálů v obchodě, je tragédie,“ říká Rogers. Finanční ztráty kvůli zkaženému jídlu dosahují celosvětově bilionu dolarů.

OBRAZEM: Lenost přeje plastům. Podívejte se, co najdete v obchodech

Produkt Apeel se uplatňuje už ve více než dvou stovkách amerických obchodů. Řetězec Harps Food Stores díky jeho používání zaznamenal padesátiprocentní nárůst zisku u prodeje avokád. Víc jich prodá a méně vyhodí. Podle serveru Fresh Fruit Portal by do jednoho roku mohla být všechna avokáda prodávaná v USA ošetřena tímto sprejem. Zákazníci prý použití produktu Apeel na ceně nepoznají.

Firma expanduje i mimo USA. S partnery v Africe se snaží snížit zátěž globálních nákladů na infrastrukturu. „Když nemusíte instalovat elektrickou síť a chladicí zařízení na každém místě dodavatelského řetězce a místo toho jen dodáte balení našeho produktu, máte na přepravu bez chlazení týden navíc. To je opravdová příležitost,“ uzavírá Rogers.

Společnost finančně podporují spoluzakladatel Microsoftu Bill Gates a investor Andressen Horowitz. Dosud firma získala 110 milionů dolarů. Členem představenstva se nedávno stal Walter Robb, jeden z bývalých šéfů řetězce supermarketů Whole Foods.

Autor:

Nejčtenější

Scala startuje na 370 tisících. Škoda chce Čechům nabídnout bohatou výbavu

Škoda Scala

Škoda v pátek startuje prodej svého nového vozu. Základní provedení modelu Scala s benzinovým agregátem 1,0 TSI/70 kW s...

Demagogie, na kterou doplatí všichni, kritizují umělci návrh autorského zákona

Petr Janda

Senát v prosinci schválil návrh změny autorského zákona, podle kterého by za užití hudby už nemusely některé provozovny...

VIDEO: Semafory k WC, pohyby jako robot. Jak to chodí v českém Amazonu

Lidé s vozíky projíždějí labyrintem uliček, kde je v regálech naskladněno 20...

Distribuční centrum Amazonu v Praze působilo dosud spíš jako nedobytný hrad. Jak to uvnitř chodí, se veřejnost...

Nápisy na taškách matou. Výroba papírových škodí víc než těch plastových

V Penny Marketu přestali nabízet jednorázové igelitky, v nabídce mají například...

Řada lidí si raději než igelitku koupí v obchodě tašku z papíru. Od pokladny pak odchází s dobrým pocitem, že jsou...

Topíme svíčkou. Nové bytovky už musí mít téměř nulovou spotřebu energie

ilustrační snímek

Všechny nové budovy s obytnou plochou větší než 350 metrů čtverečních musí mít od prvního ledna téměř nulovou spotřebu...

Další z rubriky

EU uvalí v sobotu cla na dovoz elektrokol z Číny, chrání evropské výrobce

E-kola mohou být dobrou alternativou dopravy po městě

Evropská unie začne od soboty uplatňovat cla na dovoz elektrokol z Číny. Podle úředního věstníku EU budou cla v rozmezí...

Němečtí sládci plánují, že budou na pivech uvádět energetickou hodnotu

Ilustrační snímek

Němečtí pivaři budou mít v budoucnu už při pouhém pohledu na etiketu na láhvi svého oblíbeného nápoje jasno, kolik...

EK si posvítila na MasterCard, vyměřila pokutu 570 milionů eur

Ilustrační snímek

Evropská komise (EK) vyměřila vydavateli platebních karet MasterCard pokutu 570 milionů eur (14,6 miliardy Kč) za...

Najdete na iDNES.cz