Kurýr předává objednávku obyvatelům zavřené čínské oblasti v Šanghaji. (31....

Kurýr předává objednávku obyvatelům zavřené čínské oblasti v Šanghaji. (31. března 2022) | foto: Reuters

Obchodníky dohání uzavřená Šanghaj. Nedostatek kurýrů řeší skupinovými nákupy

  • 12
V čínském Šanghaji opět propukla pandemie covidu-19 a aby se zabránilo šíření nákazy vyhlásila tamní vláda zákaz vycházení z domu. Obyvatelé města tak zůstali uvězněni doma a každodenní nákupy základních potravin musí řešit skupinovými objednávkami, protože mnohým obchodníkům chybí kurýři, píše agentura Reuters.

Pandemie uzavřela provozovny a také se dramaticky snížil počet kurýrů, kteří by mohli objednávky dodávat. Restaurace a obchody, které disponují rozvozem tak vyřizují pouze hromadné objednávky.

Jedním z populárních řešení je komunitní skupinový nákup, kdy se obyvatelé na stejné adrese domluví na hromadném nákupu potravin a jídla, který stojí i několik tisíc jenů.

Jednou z takových zákaznic je Ping Mai, která zboží objednává pro sebe a své sousedy, a tak se záhy na to stala neoficiální zprostředkovatelkou dodávek jídla pro své sousedy.

Mai vyprávěla, jak se sama ujala shánění masa a obvolala několik dodavatelů. Když jí nakonec jeden z nich sdělil, že má dostatek zásob, ale že minimální objednávka musí obsahovat 30 balení v hodnotě za 200 jüanů za kus, začala shánět dalších 29 zájemců. A našla je.

Indové si užívají online nákupy potravin, kurýři jezdí doslova o život

Stále se snaží pomáhat sousedům a skloubit to se svou každodenní prací. „Spousta lidí v domě je již stará. Já mám ale čas, takže mohu pomoci,“ řekla.

Restaurace, jako je Pizza Hut, společnosti Yum China a řetězec Haidilao, které musely zavřít své restaurace, začaly nabízet skupinám o deseti kupujících 120 steaků za 2 900 jüanů (10 260 korun). Druhý jmenovaný prodával balíčky vajec, hub a kořenové zeleniny za cenu 58 jüanů při minimální objednávce 30 balení.

Nabídky provozoven se rychle šíří prostřednictvím sociálních médií, a jakmile se přihlásí dostatečný počet kupujících a provedou platbu, prodejci objednávku do několika dní odešlou na adresu a dobrovolníci či obyvatelé domu si pak každou objednávku distribuují jmenovitě.

Ohrožené rozvozy

Mnozí obyvatelé se však obávají, že by vláda mohla tuto praxi zakázat, zejména když se snaží vymýtit přenos nemoci.

Někteří obyvatelé Šanghaje uvedli, že jejich sousedské výbory tento týden obdržely výzvy, že již nesmějí provádět skupinové nákupy, s odvoláním na riziko nákazy.

Oficiální účet WeChat, zabývající se šířením dezinformací, který je podporován čínským úřadem, ovšem tyto zprávy dementoval a popřel, že by vláda plánovala zakázat skupinové nákupy.

Přesto šestadvacetiletá designérka Loly Chen uvedla, že tyto fámy vyvolávají v lidech, jako je ona, obavy kvůli nejistotě, jak dlouho bude uzávěra v Šanghaji trvat. I když má zatím dostatek jídla, může se stát, že ji dojde a bude muset také využít sousedské pomoci.


Témata: Šanghaj, Reuters