Rusko ve znamení sankcí. Potravináři se postavili na vlastní nohy

  5:00aktualizováno  5:00
Rus je jako slon – pamatuje si to špatné i to dobré, říká o podnikání v Rusku Daniel Růžička, country director společnosti Mikenopa pro severní Evropu a Rusko. Podnikat v Rusku má svá specifika – úplatky k nim podle Růžičky nepatří, zato je potřeba především striktně dodržovat pravidla a nesnažit se jít oklikami.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: AP

„Kdo dodržuje pravidla, nemá problém,“ říká Růžička, jehož firma dodává IT služby hotelovým řetězcům. Nadále také platí, že byrokracie je v Rusku stále postavena na kulatém razítku a vlastnoručním podpisu. „Vyplatí se investovat do právní podpory, protože zákony se mění rychle,“ dodává Růžička, který pobočku v Rusku otevřel před 12 lety.

Vývoz do Ruska je dnes zhruba o čtvrtinu nižší, než byl před sankcemi uvalenými Evropskou unií a dalšími západními státy (Kanada, USA, Japonsko, Austrálie) a protisankcemi uvalenými Ruskem v opačném gardu. 

Obchodní vztahy s Ruskem

Významnou součástí sankcí byl také zákaz financování ruských energetických a průmyslových společností západními bankami. Co se týká zboží, do Ruska se nesmějí vyvážet zbraně, materiály použitelné k vojenským účelům a technologie na těžbu ropy. Rusko na oplátku potrestalo Západ zákazem dovozu ovoce, zeleniny, mléčných a masných výrobků a potravin na své území.

Mezi Českem a Ruskem se bude létat bez omezení. Zatím do konce léta

„Několik týdnů byla velká krize – nebyly saláty, běžné sýry. Předtím se z Unie dovážely hlavně sýry, mléčné produkty, maso se vozilo z Jižní Ameriky, Kanady, Austrálie,“ vzpomíná Vít Neiser, který osmým rokem řídí pětihvězdičkový hotel Mamaison Pokrovka v centru Moskvy, patřící do realitního impéria CPI miliardáře Radovana Vítka. 

„Dovoz už nepotřebují“

Po zavedení sankcí Rusko začalo v rámci politiky náhrady dovozu – „importozaměščenija“ – dotovat místní zemědělství. Koncerny ze západní Evropy si s embargem poradily – založily společné podniky s ruskými firmami, takže dovozní sankce pociťují minimálně. 

„Například Danone. Nakoupili technologie, přivezli Italy a Francouze, kteří tu začali pro ruské firmy pracovat a vyrábět. Dnes tu koupíte ruskou mozzarellu, kozí sýry, tvrdé i zralé sýry. Dovoz moc nepotřebují,“ říká Neiser. Ovoce a zelenina se dováží z bývalých sovětských republik a jihu Ruska. 

Víceméně monopolním dodavatelem masa na ruský trh se stala firma Miratorg, která má stovky hektarů farem. Je pravděpodobné, že po odstranění embarga už se řada evropských potravin na ruský trh nevrátí.

Například pivu se ale sankce vyhnuly, takže český Budvar nebo Plzeňský Prazdroj (před vstupem japonského investora do firmy se v Rusku i vařil) sem dováží nadále a například Velkopopovický Kozel či Krušovice se v zemi rovněž licenčně vaří. „Hlavním omezením a rizikem na ruském trhu je kurz rublu, který je závislý jak na sankcích, tak na vývoji ceny plynu, který je klíčovou exportní surovinou,“ říká Jaroslav Souček, export manager Plzeňského Prazdroje.

Slabý rubl, postrach dovozců

Polofeudální a zaostalá. Šéf ruského úřadu kritizoval tamní ekonomiku

Ruská ekonomika byla dlouho postavená na tom, že bude prodávat ropu a zemní plyn a všechno ostatní dovážet. Právě slabý rubl a nízké ceny ropy a zemního plynu ovlivňují nejvíc tamní poptávku po dovozu zboží a služeb. Pocítilo to například české Hamé, které zde má už od roku 2004 svůj závod, nebo rovněž v Rusku lokalizovaná Škoda Auto. Její mateřský koncern VW dokonce využil ruskou vládní podporu na odbyt jeho zde vyrobených automobilů.

Podporu byznysu ze strany českých politiků by podnikatelé uvítali. „Ministři z Německa a Francie jsou tu minimálně jednou měsíčně. U nás se příliš směšuje politika s byznysem. Němci to dělají jinak – dělají zvlášť politiku a zvlášť byznys,“ podotýká Neiser. Připomíná, že na letošním otevření továrny Mercedes dorazil německý ministr průmyslu, generální ředitel Mercedesu a společně s prezidentem Putinem podepisovali kapotu nového vozu.

Autor:

Nejčtenější

Kůrovcový byznys: vydělat na něm může každý, stačí mít aspoň 50 tisíc

Kůrovcová kalamita, vichřice, Šternbersko, Bruntálsko, Lesy ČR, Lesy města...

Kůrovcová kalamita je neštěstí pro životní prostředí a vlastníky lesů, ale také vidina peněz pro firmy, které ji...

Za Česko zelenější. Vláda připravuje zdanění uhlí a plynu

Ústecké komíny (ilustrační snímek).

Uhlíková daň se blíží, bude se týkat topení uhlím a zemním plynem. V září má vláda dostat na stůl návrh, jak snížit...

Německo se chystá na recesi. Ochranný val by je stál 50 miliard eur

Kancléřka Angela Merkelová se spolkovým ministrem financí Olafem Scholzem...

Když v roce 2008 udeřila na Německo ekonomická krize, odpověděli v Berlíně zavedením slev na nové auto, pro které se v...

Nejen zelenina. Rychle zdražují desítky potravin včetně čaje, masa i sladkostí

Ilustrační snímek

Fakt, že potraviny rychle zdražují, začal vnímat skoro každý. Nejde ovšem jen o často zmiňované extrémy, kterými jsou...

Balík do ruky nedošel? U České pošty narazíte, reklamovat může jen e-shop

ilustrační snímek

Zákazník si v obchodě objedná doručení zboží domů a zaplatí poštovné a balné. Jenže v situaci, kdy mu „balík do ruky“...

Další z rubriky

Subway testuje nový sendvič. Masové kuličky v něm krávu nikdy neviděly

Zakladatel řetězce Subway přiznává, že zákazníci by už do rychlého občerstvení

Další řetězec rychlého občerstvení naskakuje na trend masných jídel vyrobených z rostlinných proteinů. Veganský burger...

Naše platební karta nesmí do peněženky, varuje Apple. Hrozí poškození

V rámci Apple Card můžete mít i platinovou kreditní kartu.

Společnost Apple uvedla tento týden na trh v USA vlastní platební kartu. Zároveň zveřejnila návod, jak o ni pečovat,...

Další obchodní válka na obzoru. EU zavedla cla na bionaftu z Indonésie

NÁBOŽENSTVÍ. Buddhističtí mniši přecházejí přes palmové pole. Novic vlevo nese...

Jedna obchodní válka, která negativně ovlivňuje globální ekonomiku, již probíhá mezi Spojenými státy a Čínou. Nyní se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz