Premium

ANALÝZA: Demonstrace v Moskvě žádný převrat nepřinesou

Policie zatkla stovky lidí na sobotní demonstraci za povolení účasti opozice ve volbách do moskevského zastupitelstva. (10. srpna 2019) | foto: Reuters

aktualizováno 
Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada, kterou rozvířilo rozhodnutí úřadů vyřadit opozici ze zářijového hlasování do tamního zastupitelství, však na rozdíl od předchozích happeningů výrazně polevila. Prázdniny pomalu končí a s blížícími se volbami není vůbec jasné, zda protestní hnutí vůbec něčeho docílí.

Hlavní událostí v ruské metropoli Moskvě byly i tento víkend demonstrace za svobodné lokální volby. Protestní nálada, kterou rozvířilo rozhodnutí úřadů vyřadit opozici ze zářijového hlasování do tamního zastupitelství, však na rozdíl od předchozích happeningů výrazně polevila. Prázdniny pomalu končí a ­s blížícími se volbami není vůbec jasné, zda protestní hnutí vůbec něčeho docílí.

Fotogalerie

Kreml dal jednoznačně najevo, že ke kompromisu nesvolí. Vyřazení opoziční kandidáti se s tím podle všeho i smířili. Jenže demonstrantům v posledních týdnech už nešlo ani tak o volby, jako spíš o celkový vývoj v zemi. Mohlo by se tak zdát, že měsíc trvající bouře v metropoli začíná být pro režim prezidenta Vladimira Putina kritická, avšak k tomu by musela opozice oslovit širokou veřejnost. A to se zatím nedaří.

Obecná nespokojenost v Rusku roste. Lidé si stěžují na vysoké ceny, sociální nejistotu i nemožnost rozhodovat o tom, co se v ­zemi děje. Popularita i důvěra v ­Putina drasticky klesají a vládní strana Jednotné Rusko zase v sondáži dosáhla nového dna.

Podle posledního průzkumu nezávislého sociologického střediska Levada by ji volilo jen 28 procent respondentů. Situace je natolik kritická, že někteří činitelé vystupují ze strany, aby se o mandát v zářijových volbách do místních zastupitelství mohli ucházet jako „nezávislí kandidáti“.

Rusové protestovali proti pokřivenému volebnímu systému, policie nezasáhla

Rusové se zároveň podle průzkumu stávají k politice apatičtí, což by se mohlo projevit za dva roky při parlamentních volbách. Na ty podle šéfa Levady Lva Gudkova nepůjde zhruba 60 procent voličů. Zejména Rusům ve věku 30 až 35 let totiž vadí, že se reálně hlasováním ničeho nedocílí.

Rozruch kolem voleb do víceméně bezvýznamného orgánu tak vládu celkem zaskočil. Kreml nicméně v potlačování odporu postupuje systematicky a profesionálně. A ­je v tom úspěšný.

Soboty za svobodné volby

Moskevská opozice vodí do ulic své stoupence od poloviny července a demonstrace stále ještě neustaly, ani když většina prominentních opozičníků skončila za mřížemi. Na samotných protestech bylo zadrženo zhruba 2­500 lidí.

Tento víkend si Moskva poprvé po několika týdnech vydechla. Sacharovova třída, na níž o týden dříve demonstrovalo až 50 tisíc lidí, patřila minulou sobotu loajální komunistické straně. Ta nyní aspoň naoko přešla do opozice a na povoleném mítinku rovněž požadovala svobodné volby. Do ulice však vyvedla desetkrát méně demonstrantů.

Zákaz je nezastavil. Na 800 zatčených na demonstraci v Moskvě kvůli volbám

Stoupenci opozičních kandidátů se naproti tomu uchýlili k individuálním protestům, jež nevyžadují souhlas úřadů. S nápisy jako „Čas na změnu“ nebo „Dodržujte ústavu“ se na několika místech Moskvy postupně vystřídalo několik stovek lidí.

Přitom ještě na přelomu července a­ srpna snad každé zahraniční médium přinášelo šokující záběry z moskevských demonstrací. Ihned se rozhořely debaty o další politické krizi, která by režimu mohla zlomit krk, a rostoucích protestních náladách v zemi.

Ruská opozice teď ale naráží na své limity. Protestní hnutí se sice postupně rozrůstá a na sobotu opět plánuje vyjít do ulic, stávající demonstrace jsou však příliš úzce spjaté s volbami. Stoupenci opozice jsou tak ve zdrcující menšině. Chybí tmelící prvek, který by postavil na nohy celou Moskvu, natož celé Rusko. Chybí také schopní lídři a ­zapálení, které by oslovilo masy.

„Jestli se opozici do podzimu podaří zapojit do své agendy témata jako ceny, penze, sociální a environmentální bezpečnost, pak se situace může vyhrotit. Jestli ne, pak protesty budou sice významné, avšak pouze lokální a časem utichnou,“ napsal na svém Facebooku ruský politolog Alexej Makarkin.

Putinovo osobní kouzlo se možná pomalu vyčerpává, ale jeho prostředky nikoliv. To se o opozici říct nedá.

Zásahy proti protestům jsou tvrdé:

Autoři:

Nejčtenější

Lidé létali jeden přes druhého, líčil strojvedoucí havarovaného vlaku

Kabina vlaku po srážce s kamionem na přejezdu v Uhříněvsi (6. září 2019)

Jednal rychle a pohotově. Strojvedoucí Tomáš Kadlec minulý týden u Uhříněvsi zabránil neštěstí. „Od prvního momentu,...

Známe výherce soutěže, který se vydá na exkluzivní cestu kolem světa

Barevná Indie - Taj Mahal

Sedm her velké soutěže, kterou uspořádaly iDNES.cz a CK S.E.N u příležitosti třiceti let svobody, připomnělo v průběhu...

Jak obejít povinnost. Majitelé psů přemýšlejí, jak čip vyříznout z kůže

Strážníci kontrolují povinné očipování psů v Ostravě.

Do povinného čipování všech psů zbývají poslední tři měsíce. Na internetu už ovšem lidé vymýšlejí, jak nařízení obejít....

Vyhrál nad sázkovkou. Ta nechtěla vyplatit výhru kvůli chybějícímu písmenu

ilustrační snímek

Až u soudu skončila sportovní sázka na zápas dvou tenistek loni v dubnu. Marek Vach si tehdy vsadil na vítězství jedné...

Údiv mladého rybáře: jeho úlovek z hlubin připomínal spíš mimozemšťana

Devatenáctiletý rybář Oscar Lundahl se svým úlovkem - parybou chimérou podivnou.

Vydal se lovit platýse černé, místo toho vytáhl rybu, jejíž vzhled mu připomínal spíš mimozemšťana. Mladý norský rybář...

Další z rubriky

Pokud vyšetřování potvrdí zodpovědnost Íránu, Saúdská Arábie zareaguje

Saúdskoarabský státní ministr pro zahraniční záležitosti Ádil Džubajr na...

Pokud vyšetřování potvrdí, že za útoky na saúdskoarabská ropná zařízení je zodpovědný Írán, Saúdská Arábie podnikne...

Japonské ostrovy se připravují na úder tajfunu, přes Kjúšú přešlo tornádo

Silný tajfun zasáhl jihozápad Japonska a postupoval k největšímu ostrovu Honšú....

Na největší japonský ostrov Honšú, kde se nachází i metropole Tokio, míří silný tajfun. Japonská meteorologická...

Místo štěstí tragédie. Američan se utopil, když žádal přítelkyni o ruku

The Manta Resort

Z nejšťastnějších okamžiků v životě se během chvilky staly ty nejhorší pro Američanku, která trávila s přítelem...

TÝDEN OBRAZEM: Obří biologický obraz v Ženevě a orangutani na svobodě

RUKU V RUCE. Francouzsko-švýcarský umělec vystupující pod přezdívkou Saype...

V Ženevě vytvořil umělec obří biologicky rozložitelný obraz z uhlí, křídy, a mléčných proteinů. To v Brazílii stále...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz