Ruská federální agentura pro veterinární a rostlinolékařské kontroly v únoru oznámila, že zakázala dovoz banánů, za kterými stojí pět konkrétních ekvádorských firem. Oficiální vysvětlení je, že v předchozích dodávkách tohoto ovoce kontroloři objevili blíže nespecifikovanou nákazu.
Nyní se ke kroku úřadů vyjádřil i předseda Rosselchoznadzoru Oleg Kňazkov. Zpravodajskému portálu Gazeta řekl, že podle jeho předpovědi bude za měsíc banánů málo po celé zemi. „Dočasný nedostatek by však mohlo kompenzovat jejich pěstování v Rusku,“ řekl Kňazkov a poukázal na úspěšné pokusy s aklimatizací tropických rostlin na území Krasnodaru.
Ekvádor přezbrojuje. „Ruský šrot“ daruje Ukrajině, nakoupí americké zbraně |
Pravděpodobná měsíční lhůta nedostatku je podle něj dána tím, že některé zásilky z Ekvádoru odeslané před zákazem stále nedorazily do ruských obchodů. Půjde však jen o dočasný výpadek dodávek, protože částečný dovoz z Indie již začal. „Stále ale existují logistické potíže,“ připustil Kňazkov.
Stejně jako s vejci
Týdeník Newsweek již dříve zjistil, že nedostatek zboží v Rusku způsobuje růst cen v celé zemi. Ruský prezident se na tiskové konferenci na konci roku vzácně omluvil a uvedl, že za zvýšení cen například vajec může nedostatečný dovoz a zvýšená poptávka. „Tento problém mě mrzí. Je to chyba v práci vlády,“ řekl Putin 14. prosince. „Slibuji, že situace bude v blízké budoucnosti napravena,“ dodal.
Rusko zachvátila vaječná krize. Lidé stojí nekonečné fronty, aby ušetřili |
Putin pozastavil dovoz banánů od pěti ekvádorských společností 2. února. Uvedl, že toto rozhodnutí učinil kvůli zjištění škůdců v dodávkách ovoce. O několik týdnů dříve však Ekvádor kývl na nabídku USA na výměnu vojenského vybavení ze sovětské éry za moderní americké zbraně v rámci dohody v hodnotě 200 milionů dolarů. Spojené státy totiž oznámily, že ekvádorské vybavení ze sovětské éry následně odešle na Ukrajinu, kterou Rusko napadlo v únoru 2022.
Krok jihoamerické země rázně odsoudila i mluvčí ruského ministerstva zahraničí Maria Zacharovová. „Ekvádor učinil neuvážené rozhodnutí pod vážným tlakem vnějších zainteresovaných stran,“ uvedla. „Pokud by šlo o šrot, jak zbraně v Ekvádoru nazývají, je nepravděpodobné, že by Washington nabídl výměnou moderní vybavení, a to za poměrně působivou částku,“ dodala.
Rusko nyní dováží 90 procent svých banánů právě z Ekvádoru, uvedla místní média. Státní tisková agentura RIA Novosti vyčíslila, že zákaz by mohl Ekvádoru způsobit ztrátu až 754 milionů dolarů za rok.