Výroba ropy ve Spojených státech od roku 2007 vzrostla zhruba dvojnásobně, což poprvé od února roku 1999 stačilo na to, aby svou produkcí překonaly Ruskom, vyplývá z krátkodobých odhadů EIA. „Jedná se o historický milník, který říká: nikdy nepodceňujte americký ropný průmysl,“ řekl Bob McNally, prezident konzultační společnosti Rapidan Energy Group.
Ačkoli EIA nezveřejňuje prognózy týkající se produkce Ruska a Saudské Arábie, očekává, že produkce v USA bude v následujících měsících přesahovat výsledky obou zemí. V červenci a září vyrobily americké společnosti skoro jedenáct milionů barelů denně, což podle odhadů EIA znamená, že průměrná denní výroba za rok 2018 činí 10,7 milionu barelů, tedy o 1,3 milionu barelů více než loni.
Růst produkce by měl podle EIA pokračovat i v následujícím roce, podle odhadů by měly ropné společnosti vyrobit průměrně 11, 5 milionu barelů denně.
Ohniskem je Texas
Ohnisko amerického ropného průmyslu se nachází ve státě Texas. Jeho produkce je v současnosti vyšší než celková produkce Íránu či Iráku a s necelými šesti miliony barely denně tvoří zhruba polovinu celkové produkce USA.
Podle agentury Bloomberg za úspěchem stojí rychlý technologický pokrok, cena vrtání se navíc dramaticky snížila „To pro USA změnilo hru. Teď bychom měli být odolní a konkurenceschopní,“ konstatoval Ben Cook, manažer společnosti BP Capital Fund Advisors, jež se zabývá řízením investic do energetiky.
Ceny ropy v USA rapidně klesly v roce 2014, čímž zlikvidovaly desítky amerických ropných společností a způsobily rozsáhlou ztrátu pracovních míst, informuje Bloomberg.
Americké společnosti dokázaly v roce 2016 opět zvýšit výkon a ceny za ropu začaly stoupat. Jejich výdaje byly nižší a technologie se zlepšila. Americkému ropnému průmyslu pomohlo také zrušení zákazu vývozu ropy, který Kongres odhlasoval po 40 letech. Dnes Amerika vyváží do Jižní Ameriky, Evropy i Číny, píše agentura.