Cena ropy míří nad 100 dolarů za barel a cenách benzinu to bude znát

  10:00aktualizováno  10:00
Cena ropy se v posledních dnech vyšplhala na své čtyřleté maximum. Cena za barel ropy Brent pokořila hranici 82 dolarů, a surovina je tak nejdražší od otřesu z roku 2014, kdy se propadla o více než polovinu. Velcí hráči na trhu s černým zlatem opět spekulují, že by růst mohl pokračovat až ke 100 dolarům za barel. Co by to znamenalo pro obyvatele Česka?

Naražený ropný vrt. | foto: Profimedia.cz

Pokoření pomyslné hranice 100 dolarů za barel by český spotřebitel zaznamenal především na čerpacích stanicích.

„Nárůst cen ropy směrem k 100 dolarům za barel by se postupně přetavil v dvouciferný růst cen pohonných hmot,“ uvádí Jakub Seidler, hlavní ekonom ING Bank. V případě benzinu by tak podle něj ceny směřovaly nad hranici 35 korun za litr.

„Kromě vyššího tlaku na běžné výdaje českých domácností by to dále zvedalo náklady na dopravu a logistiku, které už dnes rostou kvůli nedostatečné kapacitě tohoto sektoru,“ tvrdí Helena Horská, hlavní ekonomka Raiffeisenbank.

Spojené státy přeskočily Rusko a staly se největším producentem ropy

Inflace nad třemi procenty

„Pohonné hmoty by podražily minimálně o 2,5 koruny na litr,“ komentuje případné následky stodolarového barelu ropy Boris Tomčiak, spolumajitel společnosti Finlord. Pouze u růstu cen benzinu a nafty by však nezůstalo. „Odrazilo by se to i na růstu cen energií a dalších produktů a služeb v rámci české ekonomiky, takže ve finále bychom zvyšování cen ropy pocítili zejména na inflaci,“ říká Tomčiak.

„Kvůli vyšším cenám pohonných hmot a růstu cen dopravy by se inflace dostala nad tříprocentní hranici,“ potvrzuje Seidler. Na růst inflace by pravděpodobně reagovala také Česká národní banka, která by zřejmě podobně jako včera navýšila úrokové sazby.

Ještě nedostupnější hypotéky

Vyšší sazby by zdražily spotřební úvěry a hypotéky, jež by se tak staly ještě nedostupnějšími. Jejich dostupnost již značně omezila nová pravidla pro jejich poskytování, která ČNB zavádí od října letošního roku. Došlo by tak s největší pravděpodobností k celkovému ochlazení ekonomiky spojenému se zpomalením růstu hrubého domácího produktu. Cenu pohonných hmot na českém trhu ovlivňuje kromě hodnoty ropy také kurz koruny vůči dolaru, jelikož na světových trzích se s touto komoditou primárně obchoduje v dolarech. Případná kompenzace silnější korunou v příštích měsících však není příliš pravděpodobná.

KVÍZ: Otestujte své znalosti v energetice

„Domníváme se, že koruna bude postupně posilovat vůči všem měnám, nejenom vůči dolaru, ale to posílení by nemělo být velké a nebude stačit na vykompenzování zvyšování cen ropy na světových trzích,“ říká Tomčiak. Podle něj došlo v posledních týdnech k mírnému zhodnocení české měny přibližně na úrovni 20 haléřů. „Aby stačil nárůst na vykompenzování cen ropy, musela by koruna zhodnotit o 80 haléřů,“ dodává Tomčiak.

Chybí ropa z Íránu i Venezuely

Podle mnohých analytiků vyhnalo v posledních dnech cenu ropy nahoru zejména rozhodnutí představitelů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) nezvyšovat její produkci. Kromě Saúdské Arábie se v tomto duchu vyjádřilo i Rusko, které patří k největším světovým producentům ropy mimo toto seskupení. Děje se tak navzdory naléhání amerického prezidenta Trumpa, který apeluje na zvýšení těžby, a obecného nedostatku ropy na světových trzích. Ten souvisí hlavně s výpadkem dodávek z Íránu, s nímž mnohé země přerušují spolupráci kvůli sankcím, které na tamní režim uvalila americká administrativa. Problémy provází také dodávky ropy z jihoamerické Venezuely, která se potýká s hlubokou ekonomickou krizí. Není zatím jasné, nakolik budou ostatní členové OPEC schopni tyto výpadky nahradit.

Autor:

Nejčtenější

Zemětřesení v Lidlu a Kauflandu. Dlouholetý šéf zamíchal vedením řetězců

Ilustrační snímek

Německými řetězci Lidl a Kaufland, patřícími do jedné skupiny Schwarz Gruppe, otřásají změny v jejich nejvyšším vedení....

Polovina Čechů nebere důstojnou mzdu, měli by vydělávat zhruba 30 tisíc

Ilustrační snímek

Jakou byste měli mít mzdu, abyste mohli v Česku žít důstojně? Výzkumníci z platformy pro důstojnou mzdu, na jejíž práci...

Dovolené tisíců Čechů v ohrožení, neštěstí Boeingu dopadá na cestovky

Letadlo typu Boeing 737 společnosti Smartwings

Ohrožené dovolené s odletem z menších českých letišť nebo osekaná linka na Kapverdské ostrovy a do sousedního Senegalu....

Rasistické a kulturně necitlivé, kritizují lidé novou reklamu Burger Kingu

Americký řetězec rychlého občerstvení Burger King (ilustrační snímek)

Burger King má za sebou další nepovedenou reklamní kampaň. Reklama s mužem, který se snaží jíst nový burger směšně...

Nedostupnost bydlení stoupá, stovky domů ale paradoxně zejí prázdnotou

Zchátralý dům uprostřed lesoparku v Machníně. Dříve tu bývala dětská oční...

Bydlení je rekordně drahé, přesto se v Česku nacházejí stovky prázdných nemovitostí. Jejich vlastníci jsou však často...

Další z rubriky

Na opravu Notre-Dame se sešly stovky milionů eur. Pomoc slibuje i Česko

Katedrála Notre-Dame v Paříži je v plamenech. Propadla se střecha a zřítila...

Požárem zdevastovaná pařížská katedrála Notre-Dame mobilizuje finanční dárce nejen ve Francii. Podporu přislíbily...

Státy EU potvrdily souhlas s reformou autorských práv na internetu

Ilustrační foto

Zástupci členských zemí EU potvrdili souhlas s podobou reformy autorských práv na internetu. „Jde o milník při rozvoji...

Účetní použil firemní miliony k sexuálním hrátkám, firma málem zkrachovala

Ilustrační snímek

Britský účetní si celoživotní šikanu a sociální izolaci kompenzoval bujným nočním životem. Ten ale financoval z cizí...

Najdete na iDNES.cz