Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Rusko posílá do Evropy kontaminovanou ropu. Míří i do Česka

  • 202
Kvalita ruské ropy, která proudí do severní a střední Evropy, se v posledních dnech výrazně zhoršila, a to činí problémy rafineriím. S odvoláním na obchodníky i na ruské činitele to ve středu uvedla agentura Reuters. Kontaminovaná ropa míří i do České republiky. Rusko o tom ví, problémy prý odstraňuje, Bělorusko i přesto zastavilo dodávky ruské ropy do Polska.

Surovina, která se dostává přes ruský přístav Usť-Luga a ropovodem Družba do Běloruska, Polska, Německa, Maďarska a České republiky, je kontaminována nadměrnou hladinou organického chloridu, a to už od 19. dubna.

Uvedená látka se používá při procesu výroby, před transportem je ale potřeba ji od ropy oddělit, protože může poškodit rafinerie.

Podle obchodníků, kteří jsou partnery několika předních evropských společností, kolísají hladiny organického chloridu mezi 150–330 částicemi na jeden milion (ppm), zatímco maximum je podle normy deset ppm. Obvyklá úroveň pak činí jedna až tři ppm.

Problém s kvalitou ropy agentuře Reuters potvrdilo ruské ministerstvo energetiky. Sdělilo, že monopolní provozovatel ropovodů Transněfť se snaží problém odstranit co nejdříve. Blíže se k časovému rámci ale ministerstvo nevyjádřilo. Podle zdroje Reuters obeznámeného se situací by problém mohl být vyřešen už do konce týdne.

„O problému jsme byli informováni. Nyní čekáme na kompletní zprávu a poté rozhodneme o dalších krocích,“ řekl bez bližších podrobností mluvčí petrochemického holdingu Unipetrol Pavel Kaidl. Firma v Česku provozuje rafinerie v Litvínově a Kralupech nad Vltavou. Ruskou sirnou ropu zpracovává pouze rafinerie v Litvínově.

Podobně se vyjádřila i státní firma Mero, která v Česku provozuje ropovody. „Naše společnost byla spolu s dalšími provozovateli ropovodů, společnostmi Transpetrol a Ukrtransnafta, o této skutečnosti informována běloruskou společností Gomeltransněfť. Probíhá koordinace s ostatními přepravci, přesný termín, kdy tato ropa nižší kvality dorazí na naše území zatím nebyl zpřesněn. Informaci jsme okamžitě postoupili firmě Unipetrol, která je vlastníkem této ropy a je záležitostí rafinerie, jaká opatření k této skutečnosti přijme,“ řekla mluvčí firmy Radomíra Doležalová.

Změna dodavatele ve hře

Ke kontaminaci ropy dochází v Rusku výjimečně. Výraznější znečištění se podle obchodníků objevilo asi před deseti lety, avšak v menším měřítku. Tentokrát je problém tak velký, že rafinerie PKN Orlen v Polsku a Německu, a také BP, Total a Shell zvažují pozastavení nákupů ruské ropy přepravované ropovodem Družba, které představují velkou část jejich dovozu.

Z přístavu Usť-Luga na pobřeží Baltského moře vyplulo nejméně pět kontaminovaných tankerů náležících ropným firmám Rosněfť, Surgut a kazašským producentům. Ropu koupili obchodníci a velké společnosti jako je Equinor, Vitol, Trafigura, Glencore nebo Total. Kupující zřejmě budou žádat odškodné, předběžnou žádost už předali obchodním partnerům.

Ruské ministerstvo energetiky uvedlo, že s Transněftěm pracuje na řešení problému, včetně dodávek ropy Bělorusku alternativními cestami. O jiných zemích ani o přístavu Usť-Luga se nezmínilo.

Ruští prodejci ropy žádají vysvětlení od společnosti, podle zdroje Reuters ale zatím bezvýsledně. Transněfť se odmítl k věci vyjádřit. Zatím není jasné, který z ruských producentů kontaminaci způsobil.

Kohouty se zavřely

Ve čtvrtek běloruská agentura Belta oznámila, že kvůli znečištění organickým chloridem Bělorusko zastavilo dodávky ruské ropy do Polska, které ji odmítlo odebírat.

„Dostali jsme dopis od polského provozovatele (ropovodu Družba), že rafinerie v Polsku a Německu nemohou přijímat a zpracovávat ropu s takovými ukazateli,“ řekl agentuře Belta hlavní inženýr společnosti Gomeltransněfť Andrej Verigo. „Na západě je ropovod od (rafinerie) Mazyr zcela zastaven, kohoutky jsou zavřené.“

Polské úřady uvedly, že dokud se záležitost nevysvětlí a dokud nebude vyčištěn přepravní systém, bude Polsko využívat ropu ze svých zásob. Rafinerská společnost PKN Orlen, která je majitelem českého Unipetrolu, uvedla, že výroba v rafinerii se nezastaví, a alespoň prozatím ani nebude omezena. Firma bude využívat ropu ze Saúdské Arábie, která se dopravuje po moři do Gdaňsku a pak do rafinerie PKN Orlen v Plocku na severozápad od Varšavy. 

Agentura Reuters uvedla, že import surové ropy z Ruska prostřednictvím klíčového ropovodu zastavilo i Německo.

,