Úterý 28. září 2021, Den české státnosti
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 28. září 2021 Den české státnosti
03:09
My se pro tuto chvíli loučíme. Děkujeme vám za pozornost, další události budeme sledovat v běžném zpravodajství. V on-line reportáži se opět přihlásíme, pokud si to situace vyžádá. Přejeme dobrou noc!
03:06
A jak byste řešili krizi vy? V naší anketě v článku jste zatím poměrně jednoznačně pro bankrot země se všemi jeho důsledky. Hlasovat samozřejmě můžete i dál, aktuální vývoj však většinovému přání příliš nenahrává.
03:00
Nyní je tedy pomyslná horká brambora v rukou EU. Dnes (v sobotu) bude řecký návrh řešit euroskupina, tedy ministři financí eurozóny. Zraky světa se ovšem upírají zejména k mimořádnému nedělnímu summitu EU, na němž bude Českou republiku zastupovat premiér Bohuslav Sobotka. Zde se rozhodne, jak se s Řeckem dále naloží.
02:53
Ačkoli to pro řeckou vládu dopadlo dobře, radovat by se příliš neměla. Řada z jejích poslanců ukázala, že nedá ani na patetické řeči svého lídra. Nebýt opozice, měl by Tsipras Evropě opět co vysvětlovat.
02:31
Hotovo! Řecký parlament schválil použití reformních návrhů řecké vlády k jednáním o získání nové finanční pomoci. Hlasování však provázel rozpad vládní jednoty.
02:28
Pro přehled uvádíme, že SYRIZA má 149 křesel, její koaliční partner ANEL 13. Aby si tak hnutí udrželo jistou většinu, může si dovolit pouze jedenáct rebelů. V tuto chvíli jich má právě tolik, a to včetně ministra energetiky. Vláda se tak musí spoléhat na opozici, která se však může vzhledem k rozpadu koaliční jednoty zachovat nakonec zcela opačně, než slibovala.
02:22
Vládě odpadají postupně hlasy. Podle The Guardian se zdrželo hlasování už sedm členů koalice. Fakticky tak má Tsipras nyní křehkou podporu 151 poslance koaličního uskupení, musí tak doufat v příslib opozice, že bude hlasovat pro něj.
02:15
Zatímco dnešní - teď už vlastně včerejší - jednání českého parlamentu lze definovat slovem KOMEDIE, řecké jednání s sebou nese notnou dávku PATOSU. Posuďte sami Tsiprasova slova: „ Od prvního okamžiku v roli předsedy vlády mne pohánělo výhradně vědomí na spravedlivé řešení a hájení zájmů řeckého lidu. Udělal jsem vše, co je v lidských silách v těchto obtížných podmínkách, vyhrožování a vydírání... (...) Moje jediná síla v tomhle těžkém boji byla obrovská podpora řeckého lidu.“
02:06
Připomeňme, že v Řecku mají o hodinu více. Parlament tedy jedná v tuto chvíli ve 3:06. Doufejme, že už brzy bude hlasovat. Před poslance opět vystoupil řecký premiér Tsipras. Na účastnících je patrná únava. Na projev řeckého premiéra se můžete podívat zde.
01:51
11.července 2015 v 01:47, příspěvek archivován: 11.července 2015 v 01:51

Parliament speaker Konstantopoulou says won't vote for new deal, will abstain tonight #Greece pic.twitter.com/lvvPz52LO6

01:40
11.července 2015 v 01:25, příspěvek archivován: 11.července 2015 v 01:41

Golden Dawn has filed an injunction on unconstitutionality. MPs will need to vote on the injunction first. #Greece

01:32
Krajně pravicový Zlatý úsvit označil dnešní hlasování a protiústávní, uvádí The Guardian. Parlament tak bude muset před samotnou podporou návrhu věřitelům hlasovat o tom, zda současný postup schvaluje. „Na výsledek si tak budeme muset počkat déle,“ komentuje to britský list.
01:22
Zajímavé bylo i vystoupení koaličního partnera Syrizy, strany Nezávislí Řekové. Jejich šéf Panos Kammenos vysvětlil, proč plán navzdory předchozím proklamacím podpoří: „Jednáme proti našemu přesvědčení, proti tomu, co diktuje naše svědomí. Jdeme proti našemu veřejnému mandátu... S těžkým srdcem ale budeme hlasovat pro to, aby se stejnými opatřeními nepřišli v pondělí jiní.“ Tedy, další hlasy pro vládu...
00:50
V řeckém parlamentu zatím pokračuje žívá diskuse nad návrhem vlády věřitelům. Podporu vládě už vyjádřili zástupci opozice, šéfka opoziční PASOK Fofi Gennimata například podle The Guardian uvedla, že Tsiprasovo jednání je sice „absurdní a nebezpečné“, ale potvrdila, že strana vládu podpoří.
00:37
Představitelé Evropské unie, Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF) hodnotí reformní návrhy řecké vlády kladně a považují je za základ pro jednání o novém balíku pomoci v hodnotě 74 miliard eur (zhruba dva biliony Kč). Uvedly to zdroje agentury AFP. Balík pomoci by podle zdrojů zahrnoval 58 miliard eur z Evropského stabilizačního mechanismu (ESM) a 16 miliard eur od MMF.
00:17
Hlasování řeckého parlamentu má předem téměř jasný výsledek. Vládní SYRIZA má ve třísetčlenném parlamentu 149 křesel, společně s koaličním partnerem a proevropskou opozicí, která už dala najevo, že návrh věřitelům podpoří, se předpokládá, že proti bude jen pár osamocených poslanců.
00:05
Tsipras doplnil, že nynější návrh je v několika bodech lepší než to, co bylo údajně předloženo věřitelskými institucemi jako ultimátum. "Nezaprodávám řecký lid," dodal.
23:45
Řecký premiér Alexis Tsipras před poslanci uvedl na pravou míru, proč nechal lid hlasovat o téměř stejném návrhu, který nakonec Řecko věřitelům předložilo. „Nežádal jsem o NE, abychom se dostali ven (z eurozóny), ale jako prostředek k posílení naší vyjednávací pozice," prohlásil Tsipras. Ani výsledek referenda mu prý nedává mandát „zničit eurozónu“.
23:13
Vystoupením Tsakalotose oficiálně začalo projednávání návrhu reforem, který zaslala vláda premiéra Tsiprase věřitelským institucím. V rozpravě je přihlášeno mnoho řečníků, přesto se má hlasovat ve 2:00 SELČ.
23:15
Novopečený ministr financí Tsakalotos předstoupil před poslance. Mimo jiné uznal, že NE v referendu bylo velmi důležité, zmínil, že Mezinárodní měnový fond konečně mluví o řeckém dluhu jako o neudržitelném a že je třeba ho řešit a také dodal, že každá dohoda něco stojí. „Jestli se v pondělí pro obyčejné Řeky něco nezmění, budeme mít obrovský problém,“ řekl Tsakalotos podle agentury Reuters.

Mohlo by vás zajímat