Pátek 7. srpna 2020, svátek má Lada
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 7. srpna 2020 Lada

Pyramidální ekonomika. Egypťané stavěli díky svému unikátnímu hospodářství

  10:00aktualizováno  10:00
Stavba pyramid byla možná jen díky unikátnímu ekonomickému systému ve starém Egyptě. Země byla mezi roky 2700 až 2160 před naším letopočtem schopná vygenerovat obrovské množství energie, pyramidy navíc představovaly důležitou součást tamního hospodářství.

Cheopsova pyramida

Panovník dával práci desítkám tisíc mužů, na nichž záviseli jejich rodinní příslušníci, uvádí přední český egyptolog Miroslav Bárta. 

Historici hovoří o ekonomice Staré říše jako o unikátní kombinaci keynesiánství – tedy zásahů centrální moci do hospodářství – a decentralizace. Jednotlivé správní jednotky totiž fungovaly do značné míry samostatně. Klíčovým předpokladem ale byl výběr daní.

„Centrální zdanění přispívalo ke zvýšení pracovních sil a produkce. Tím vzniklo bohatství potřebné k ­vybudování pyramid,“ shrnul egyptolog David Warburton.

Hrobky, ne města

Současní historici vesměs odmítají někdejší Herodotovu teorii, podle níž pyramidy postavily stovky tisíc otroků. Vyvrátil ji například britský egyptolog John Romer.

Ve své publikaci Velká pyramida z­ roku 2008 svá tvrzení zdůvodnil například tím, že vytvoření statisícové pracovní síly v tehdejším Egyptě, jehož populace čítala zhruba 1,6­milionu lidí, by způsobilo ekonomickou katastrofu. Neměl by totiž kdo pracovat na polích. Chufuovu pyramidu dle něj stavělo 21 tisíc dělníků po dobu 20 let.

Archeologické nálezy z moderní doby navíc ukazují, že pyramidy stavěli pracovníci, kteří za odvedenou práci dostávali regulérní mzdu. Zaplatit a poskytnout přístřeší této pracovní síle rozhodně nebylo levnou záležitostí.

„Většina egyptských zdrojů mířila do konstrukce chrámů a hrobek, obzvlášť těch královských,“ popisuje tyto náklady egyptoložka Rosalie Davidová ve své publikaci Stavitelé pyramid starověkého Egypta.

Tím se Egypt lišil od ostatních starověkých říší, například v Mezopotámii se zdroje vynakládaly převážně na budování měst. V Egyptě se naopak urbanizace v období Staré říše neuchytila.

Podle Christophera Eyreho, profesora archeologie na Liverpoolské univerzitě, vznikaly postupnou kolonizací břehů Nilu malé farmářské vesničky, bez zásahů centrální moci.

Tato struktura však pro panovníka začala představovat problém v­ době, kdy od obyvatelstva potřeboval vybrat daně. „Je nepravděpodobné, že by byl královský výběrčí dostatečně informován o provinční struktuře, bohatství a potřebách pouze na základě občasných návštěv,“ píše archeoložka Leslie Anne Wardenová ve knize Hrnčířství a ekonomika v ­egyptské Staré říši.

V období Staré říše představovaly totiž daně dominantní příjem státní kasy. Země byla rozdělená na správní jednotky, takzvané nomy, v jejichž čele stáli správci. Na ně panovník přesunul odpovědnost za výběr daní, a pokud nebyli s to svou povinnost plnit, hrozily jim fyzické tresty.

„Za účelem výpočtu příjmu, a ­tedy i výše daně pro státní správu, prováděl panovník pravidelná sčítání,“ uvádí historik Andreas Winkler z Oxfordské univerzity. Faraon místo toho, aby zdanil jednotlivé obyvatele, určil výši daně na základě odhadu dostupného zboží a surovin.

Za kvalitu odpovídali správcové

Poplatek do státní kasy se tak odváděl v nejrůznějších podobách, hromadil se ve státních skladech odkud jej panovník distribuoval podle potřeby zpátky nomům, nebo jej využíval pro své stavební projekty.

„Přerozdělování je v mnoha ohledech dominantním prvkem ekonomiky Staré říše. Novější modely ukazují vysokou společenskou a ekonomickou složitost a představují zajímavý pohled na životně důležitý hospodářský systém s mnoha úrovněmi kontroly a interakce,“ píše Wardenová.

Na propojování ekonomiky se podílela síť státních skladů, produkčních center a­zemědělských center. „Zemědělské produkty tak byly k­ dispozici jak místním samosprávám, tak královské administrativě,“ popisuje systém nomů egyptolog Juan Carlos Moreno García.

Fungování jednotlivých oblastí bylo pro říši zásadní. Jejich správcové museli odvádět kvalitní administrativní práci, za což jim v případě plnění povinností náležely značné odměny.

Závisela na nich částečně i stavba pyramid, jelikož faraon po nich mohl požadovat daň v podobě pracovní síly pro svou hrobku. V tom případě správci podle Winklera zodpovídali i za to, že jejich pracovníci měli dostatek jídla, šatů a střechu nad hlavou.

Autor:
  • Nejčtenější

Ekonomové: Konec superhrubé mzdy přinese lidem tisíce, rozpočtu obří díru

Premiér Andrej Babiš znovu otevřel téma superhrubé mzdy a avizoval, že ji zruší. Ministryně financí Alena Schillerová s...

Máme šanci obstát ve světě, krize je příležitost, píše Kellner

Finanční skupina PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera vydala výroční zprávu za loňský rok. Nejočekávanější revizní...

Češi už začínají šetřit. Zatím na jídle, módě, benzinu i autech

Koronakrize se začíná pozvolna promítat do útrat. Objem peněz, který Češi nechali během června v obchodech, se...

Krejčířovu vilu opět nikdo nechce. Už ani za dvacetinu pořizovací ceny

Ani další pokus o vydražení vily v Černošicích, která patřila odsouzenému Radovanu Krejčířovi, nebyl úspěšný. Do dražby...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Baltský podmořský tunel jde ke dnu. Estonci se obávají investic z Číny

Výstavba zatím nejdelšího podmořského tunelu pod Baltským mořem, který měl spojovat Finsko s Estonskem, se zastavila na...

Tajemství zlatých adres. Pražská vila za půl miliardy je na prodej

Premium Mohutná, ale v rámci okolní zástavby celkem nenápadná cihlová stavba v srdci diplomatické čtvrti pražské Bubenče je...

Kůže je zrcadlem vnitřních chorob, říká lékař. Jaké nemoci může ukázat?

Premium Vyrážka s pupínky, puchýřky i problémová pigmentová znaménka dokážou pěkně znepříjemnit život, ale mohou být také...

Jak se dělá byznys za miliardy. Agent Paska o přestupu Součka i dalších

Premium Jak se zrodil rekordní přestup záložníka Součka do Anglie? Kam asi tak půjde střelec Schick? Co očekává od zázračného...

  • Další z rubriky

Dodržte slib a neberte maso z Brazílie. Ničíte pralesy, zní kritika na Tesco

Britský obchodní řetězec Tesco, působící i v Česku, je pod palbou kritiky aktivistů hnutí Greenpeace. Síť obchodů s...

Izrael prodává přístav. Zájem čínských investorů vadí Američanům

Největší přístav Izraele v Haifě bude od příštího roku na prodej. Podle tamní vlády má totiž soukromý podnik větší...

Baltský podmořský tunel jde ke dnu. Estonci se obávají investic z Číny

Výstavba zatím nejdelšího podmořského tunelu pod Baltským mořem, který měl spojovat Finsko s Estonskem, se zastavila na...

Ostrov do zástavy nestačil. Aerolinky Virgin Atlantic žádají o pomoc USA

Při úterním soudním řízení v Londýně se zástupci Virgin Atlantic nechali slyšet, že hotovost aerolinkám dojde v září....

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Škoda dostane šéfa s úkolem zabránit, aby značka dotírala na VW a Audi

„Není nám k ničemu, když se Škoda vyvíjí ke třetí prémiové značce v rámci koncernu,“ prohlásil v rozhovoru publikovaném...

Díky, že létáte se SpaceX. Loď Crew Dragon úspěšně dopadla do moře

Američtí astronauti Robert Behnken a Douglas Hurley úspěšně absolvovali nedělní návrat z Mezinárodní vesmírné stanice...

Zemřela manželka Jiřího Krampola, měla dlouhodobé zdravotní problémy

Ve věku 59 let zemřela Hana Krampolová, manželka herce Jiřího Krampola. Dlouhodobě se potýkala se zdravotními problémy.

Pokutu za přespání v karavanu dohnal Němec až k soudu

Nocování na parkovišti v obytném autě se v Německu může dosti prodražit. Své si zažil jeden turista s karavanem, který...

Šéf Pirátů Ivan Bartoš je tatínkem. Miminku dali s manželkou neobvyklé jméno

Předsedovi Pirátů Ivanu Bartošovi (40) a jeho ženě Lydii (37) se v úterý večer narodil syn. Novopečený tatínek se s...