Za pomoc jihoevropskému státu lobbuje především Francie. Ilustrační foto

Za pomoc jihoevropskému státu lobbuje především Francie. Ilustrační foto | foto: Evropská komise

Pomůžeme Řecku, dohodla se eurozóna

  • 49
Zadlužené Řecko ukázalo slabiny Evropské unie. Avšak po včerejšku si oddechlo. Země eurozóny vymyslely mechanismus, jak mu pomoci, pokud dojde na konec sil. Kancléřka Angela Merkelová zejména tím uklidnila světové investory.

Kdyby předlužené zemi, která v minulosti fingovala účty, nikdo nepomohl, zkrachovala by - na trhu by nenašla zájemce o své dluhopisy. Stejně by skončila i při výstupu z eurozóny. Krachující Řecko by však s sebou stáhlo i sny o evropské integraci, oslabilo by euro a asi i korunu. Avšak kdyby Řecku Evropa pomohla lehce, zkazila by tím morálku celé eurozóny.

Chtělo to výchovnou pomoc, jak si přálo Německo. Ta se zrodila včera na unijním summitu, kde měli původně premiéři řešit "jen" velké ekonomické plány a klimatické změny. Horké problémy ale dostaly přednost.

Francie chtěla pomoci tím, že by státy eurozóny zajistily Řekům půjčky. To navrhovala i Evropská komise. Německo však žádalo zapojení Mezinárodního měnového fondu (MMF). Fond půjčuje výhodně, ale za cenu přísných reforem.

To, aby Řecko jelo pro pomoc jen do MMF ve Washingtonu, se nelíbilo mnoha státníkům. I když Evropa je největší přispěvatel fondu. Ale vypadalo to, že by se tak Evropa k Řecku otočila zády. I bankéři Evropské centrální banky varovali, že by pomoc fondu oslabila pověst eura.

Merkelová uspěla, na půjčky dohlédne MMF

Kancléřka Angela Merkelová neoblomně trvala na půjčce až ve chvíli poslední a za nejpřísnějších podmínek, tedy pod dohledem MMF. A svého dosáhla. Dobře totiž ví, že největší balík peněz by šel z německé kapsy.

Kompromis, který se ve čtvrtek v noci nakonec podařilo 16 zemím s eurem schválit, je kombinací obojího. Řecko v případě nouze, až už mu nikdo nebude chtít na trhu půjčit, požádá před bankrotem o zásah MMF. K tomu má příslib pomoci od všech zemí s eurem. Celkem může jít o miliardy eur.

Řekové by si v nouzi půjčovali od svých kolegů z eurozóny nejspíše za podmínek, za jakých ty země samy získávají půjčky. Budou to takové úvěry z lepší druhé ruky. Jenže ty mohou zhoršit nynější špatné finance mnoha zemí.

Řekové dosáhli svého. "Je to velmi uspokojivé," řekl včera premiér Jorgos Papandreu.

Řekové svalují vinu na jiné

Zatím o pomoc Řekové nepožádali, naopak vinu za nepořádnou statistiku svalují jednou na spekulanty, jindy zase na Němce a jejich okupaci za války.

Premiér Papandreu nedávno přiznal, že se blíží chvíle, kdy si země nebude moci dále půjčovat jako ostatní na trhu. Včera však trval na tom, že si udělají doma pořádek sami. "Už jsme udělali řadu důležitých a odvážných rozhodnutí k radikální reformě. Naše země je na cestě stát se životaschopnou a průhlednější ekonomikou," řekl.

Unie se za Řeky postavila po předchozích politických proklamacích poprvé konkrétně. Dvacet miliard eur (kolem 500 miliard korun), které do konce května potřebují, si obstarají z trhu. Zpráva o tom, že Evropa Řecku v nouzi fakticky umí pomoci, investory uklidňuje.

Až dosud měla EU jen zvláštní fond na půjčky pro státy mimo eurozónu. Nynější dohoda otevřela dveře i pro intervence v eurových zemích. A nepostrádá další plány jako vznik evropské ekonomické vlády anebo přísnější dohled nad rozpočty států, aby se nynější krize neopakovala.