Pokládka vysokonapěťového kabelu Viking Link poblíž pobřeží v Sutton on Sea v...

Pokládka vysokonapěťového kabelu Viking Link poblíž pobřeží v Sutton on Sea v hrabství Lincolnshire ve Velké Británii (9. dubna 2021) | foto: Profimedia.cz

Dánsko a Británii spojil podmořský kabel. Rozsvítí dva miliony domácností

  • 5
Před několika týdny byl uveden do provozu nejdelší pozemní a podmořský elektrický kabel na světě. Je jím Viking Link, který umožňuje Dánsku, aby sdílelo svou elektřinu z obnovitelných zdrojů s nedalekou Velkou Británií. Díky odhadované kapacitě 1,4 GW a příslibu dodávek elektřiny do více než dvou milionů britských domácností však z projektu mohou těžit obě země.

Viking Link je šestým mezikontinentálním elektrickým kabelem. K britské síti se připojuje v rozvodně Bicker Fen nedaleko Bostonu v hrabství Lincolnshire, druhý konec kabelu se nachází na západním pobřeží Dánska ve městě Revsing. Odborníci očekávají, že během prvních deseti let provozu pomůže Velké Británii ušetřit asi 500 milionů liber, v přepočtu zhruba 14,5 miliardy korun. Informoval o tom portál EuroNews.

Celková délka podmořského kabelu činí 765 kilometrů a odborníci odhadují, že má potenciál napájet až 2,5 milionu domácností. Navíc elektřinou, která se na území Evropy vyrábí metodami šetrnými k životnímu prostředí.

Nejen Finsko. Poškození podmořského kabelu s Estonskem hlásí i Švédsko

Výstavby se v roce 2019 zhostila společnost Siemens Energy, zahrnovala položení vysokonapěťového stejnosměrného kabelu přes čtyři ekonomické zóny a čtyřicet dalších vedení. Experti kabel položily pod mořské dno díky speciálně postavené lodi jménem Leonardo Da Vinci.

Kabel ušetří 600 tisíc tun emisí uhlíku

Projekt provozuje společnost National Grid Ventures. Její představitelé tvrdí, že v prvním roce provozu by měl ušetřit zhruba 600 tisíc tun emisí uhlíku, což odpovídá provozu asi 280 tisíc automobilů. Zpočátku pracuje Viking Link s výkonem 800 MW, jeho kapacita na avizovaných 1,4 GW se bude zvyšovat postupně. Během toho budou představitelé obou zemí pracovat i na postupné modernizaci.

Pro Spojené království je projekt výhodný hned v několika rovinách. Země se tím o krok přiblížila k zajištění potřebné energetické bezpečnosti. Zároveň jde o klimaticky laděný projekt, neboť Dánsko disponuje v oblasti obnovitelných zdrojů energie značnými možnostmi, a to mimo jiné i díky přístupu k moři. Projekt by tedy měl přispět k řešení globální klimatické změny.

První oceánský kabel měl dráty tak dlouhé, že by nás spojily s Měsícem

Provozovatel podmořského kabelu tvrdí, že do roku 2030 se podíl bezemisní energie dovážené prostřednictvím propojovacích vedení společnosti zvýší na 90 procent.

Evropská unie očekává, že v příštích letech se počet podobných projektů ještě rozšíří. V ideálním případě by každá země s přístupem k moři měla disponovat vlastním kabelem, kterým bude možné posílat alespoň 15 procent vyrobené elektřiny do sousedních zemí. V současné chvíli se zdá, že k podobnému cíli směřuje 16 unijních ekonomik.

Mapy poskytuje © SHOCart a přispěvatelé OpenStreetMap. Společnost SHOCart je tradiční vydavatel turistických a cykloturistických map a atlasů. Více na www.shocart.cz