Belgický premiér Elio Di Rupo na summitu v Bruselu hovoří s Petrem Nečasem.

Belgický premiér Elio Di Rupo na summitu v Bruselu hovoří s Petrem Nečasem. | foto: ČTK

Rozpočtový pakt je pro ČR nevyhovující, nic by jí nepřinesl, míní Nečas

  • 99
Návrh paktu o rozpočtové kázni, o kterém bude jednat pondělní summit Evropské unie, je v současné podobě pro Českou republiku naprosto nevyhovující. Při příjezdu na jednání to řekl český premiér Petr Nečas. Bez plnohodnotné účasti na eurosummitech by jí totiž podle něj nic nepřinesl.

"Mám velmi vážné výhrady a je to pro mě v podstatě těžko akceptovatelné, aby země jako Česká republika podepisovaly podobný dokument, potenciálně přispívaly do půjček pro Mezinárodní měnový fond pro země eurozóny a byly v podstatě zvány symbolicky na takzvaná jednání," uvedl Nečas.

Nedořešená totiž zůstává účast nečlenských zemí eurozóny na summitech států platících eurem. "Jestliže nás chtějí brát skutečně jako plnohodnotného partnera, chtějí abychom se k něčemu zavázali, chtějí abychom platili, tak potom za to musí být plnohodnotná účast u stolu při jednání eurozóny. Pokud nebude, tak je to pro mě velmi těžko akceptovatelné," dodal premiér. Podle něj smlouva pro ČR bez plnohodnotné účasti nepřináší "absolutně nic".

Plnohodnotnou účastí na summitech eurozóny ale český premiér nemyslí, aby Praha mohla i hlasovat. "Dokud nejsme členy eurozóny, tak samozřejmě nemůžeme hlasovat. Ale jde o to být u těch rozhodování a mít tyto informace," uvedl na vysvětlenou.

Ze smlouvy vypadl dluhový strop

Kromě pasáže s účastí na vrcholných schůzkách eurozóny má ČR problém také s tím, že z navrhovaného paktu "vypadlo" dluhové kritérium, jak poznamenal český premiér. Podle tohoto cíle by státy neměly mít státní dluh větší než 60 procent hrubého domácího produktu. Tuto podmínku nyní překračuje celá řada zemí v čele s Řeckem, Itálií či Belgií.

"To, že to z tohoto dokumentu vypadlo, považujeme takřka za neuvěřitelné," poznamenal Nečas. Paradoxně to nebyly rozpočtové deficity, nýbrž celkový objem dluhů, co způsobilo současné potíže, podotkl.

Pakt o rozpočtové kázni vzniká v reakci na dluhovou krizi. Smlouva má země zavázat k vyrovnaným či přebytkovým strukturálním rozpočtům a bude platit jen pro státy eurozóny. Přistoupit ke smlouvě mohou i další země EU, pro ně ale začne platit až s přijetím eura.

Jak na nezaměstnanost? Liberalizujme trh, navrhl Nečas

Dnešní summit má být z velké části věnován i podpoře zaměstnanosti a konkurenceschopnosti Evropy. Například ve Španělsku nezaměstnanost přesáhla dvacet procent a mezi mladými dosahuje až 45 procent. Lídři tak budou hovořit o možnostech, co na evropské úrovni v tomto směru dělat.

Podle Nečase jsou správnou cestou hluboké strukturální reformy, které podle něj provádí ČR. "To znamená reformy sociálního systému a reforma trhu práce, především jeho liberalizace. Jedině to vytvoří nové pracovní příležitosti," řekl premiér.

Odbory a někteří politici i ekonomové ale říkají, že jen reformy a úspory nestačí, a že se navíc týkají jen těch nejslabších. "To je názor, který přivedl Evropu do těchto problémů. Pořád se někomu něco dávalo, až narostly dluhy tak, že v současné době hrozí eurozóně obrovské problémy, které mohou způsobit problémy celé ekonomice Evropské unie," dodal Nečas.

,