ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Depositphotos

Počítačové hry jdou kvůli karanténě na dračku, prodeje trhají rekordy

  • 32
Videohry zažívají boom. Autoři nově vydávaných i starších titulů si mohou mnout ruce – značně jim rostou příjmy. Miliony lidí po celém světě jsou totiž kvůli pandemii COVID-19 zavření doma a hledají, jak se zabavit. K videohrám se tak obracejí i lidé, kteří je běžně nehrají nebo na ně normálně nemají čas.

Když japonská společnost Nintendo oznámila, že vydá další díl své série Animal Crossing, herní trh se příliš neotřásl. Roztomilému simulátoru života na (téměř) opuštěném ostrově analytici sice věštili úspěch, nikterak však extrémní. Jenže šíření koronaviru značně zamíchalo kartami a z Animal Crossing se stal hitem.

Jen za první tři dny se hry v domácím Japonsku prodalo 1,8 milionu kopií. Ve Spojeném království si ji za první týden pořídilo více lidí než všech sedm předchozích dílů dohromady. „To je značné překonání našich předpokladů,“ uvedl pro CNBC herní analytik Piers Harding-Rolls.

A nejnovější Animal Crossing není jediným hitem karanténního hraní. Střílečku Call of Duty: Warzone, která vyšla 10. března, zapnulo během prvních deseti dní po vydání třicet milionů hráčů. Stala se tak nejrychleji rostoucí počítačovou i konzolovou hrou v historii. Démonická střílečka Doom: Eternal si pak podle zákulisních informací za první víkend vydělala dvakrát více než předchozí díl této série.

Levná zábava na dlouhé večery

Hry si přitom v současné situaci nepořizují jen navyklí hráči videoher, tzv. gameři. „Gaming je bezpečná a levná forma zábavy,“ popisuje analytik Daniel Ahmad. Ke hrám se tak vrací i hráči, kteří na ně běžně nemají čas. Ovladač do rukou pak někdy berou i lidé, kteří žádnou videohru v životě nezapnuli.

„V polovině března se objem peněz, které lidi za videohry utratili, oproti minulému roku zvýšil o 65 procent,“ komentoval analytik Andrew Little. Navýšení prodejů pak potvrzují i české e-shopy. V prvních dnech po vyhlášení ochranných opatření se prodeje herních konzolí a videoher na internetu podle srovnávače Heureka zvýšil o stovky procent.

A vydavatelé jsou si toho vědomi. Chytají se tak příležitosti. Například vývojáři dlouho očekávaného historického simulátoru Mount&Blade 2: Bannerlord i kvůli tomu posunuli datum vydání své hry. „Uvědomujeme si ale, že teď spoustu lidí může mít problémy s financemi. Na první dva týdny jsme tak hru zlevnili (o pět eur, pozn. red.),“ uvedli v oznámení o posunutí data vydání.

A úspěch kvůli koronaviru nezažívají jen nové tituly. Výjimečně se daří také zaběhlejším online hrám. „Lidé prostě mají víc volného času,“ komentuje Harding-Rolls. I ony se tak často snaží hráče nějak nalákat. Například online RPG World of Warcraft hráčům do 20. dubna zdvojnásobilo rychlost sbírání zkušeností.

Světový trh s videohrami měl v loňském roce podle analytické společnosti Newzoo hodnotu 148,8 miliardy dolarů (3,3 bilionu korun). Jen v tuzemsku se za tzv. gamera považuje přes milion uživatelů.