První německý Tuzex se nachází v bývalém východním Berlíně ve čtvrti Prenzlberg.

První německý Tuzex se nachází v bývalém východním Berlíně ve čtvrti Prenzlberg. | foto: Pavel Eichler, iDNES.cz

Papírový Švejk láká v Berlíně do českého Tuzexu

  • 22
Turisté procházející náhodou berlínskou ulicí Sredzkirstrasse si při míjení čísla 39 můžou připadat jako uprostřed natáčení filmu o bývalém Československu. V německé metropoli usazený český výtvarník Luděk "Pešek" Pachl tam nedávno otevřel obchod s českými lahůdkami slavné značky Tuzex.

Před vchodem do jednoho z mnoha obchodů stojí kartonový dobrý voják Josef Švejk, za výlohou mává Spejbl a Hurvínek, z reproduktorů zní melodie z filmu Tři oříšky pro Popelku. Vedle originální cedule Tuzex visí dvě české vlaječky.

Filmaře byste ale v okolí hledali marně, to si jen Čech Luděk Pešek v bývalém Východním Berlíně otevřel obchod Tuzex "Kleiner Feiner Tschechischer Feinkost-Laden".

Na rozdíl od toho československého se v něm neplatí bony, ale eury. Také veksláky byste hledali marně. Pachlův obchod si od toho původního socialistického půjčil jen slavné jméno.

Tuzex

Před revolucí v roce 1989 to byl jediný obchod, v němž obyvatelstvo mohlo koupit zahraniční zboží, především ze Západu, které v regálech běžně nebylo. Nedalo se v nich platit korunami, ale pouze valutami nebo bony. Prodejní síť získala název zkratkou slov "tuzemský export". Po listopadu 89 byl Tuzex zprivatizován a v roce 1998 se dostal do likvidace. Podobná síť existovala pod jménem Intershop také ve východním Německu

"Michal Tučný byl zpívající prodavač, já jsem malující prodavač," směje se devětatřicetiletý výtvarník, který v německé metropoli žije už od roku 1998. Ukazuje při tom na rozmalovaný obraz stojící mezi regály.

Tuzex se v Berlíně objevil loni na Mikuláše. I za tu krátkou dobu si stačil vytvořit několik stálých zákazníků. Někteří přišli náhodou ze zvědavosti, co nový obchod nabízí, jiné zlákal papírový Švejk nebo tvář Karla Gotta ve výloze.

Berlín miluje kremžskou hořčici a Krtka

Rodák ze severočeského Mostu se v záplavě obchůdků se specialitami z celého světa pokouší prosadit ryze českými delikatesami a lahůdkami. Jeho obchod ve čtvrti Prenzlauer Berg (zkráceně Prenzlberg) je plný karlovarských oplatek, moravského vína, plzeňského piva, slivovice Jelínek, knedlíků v prášku a jeho vlastních obrazů.

"Největší zájem je o karlovarské oplatky a kremžskou hořčici, po té se v Berlíně můžou utlouct. Ať jí přivezu jakékoliv množství, za chvíli je pryč," říká malíř podepisující se sice jako Luděk "Pešek" Pachl, ale jeho poznávací značkou je sousloví Rebel Art.

Luděk Pešek Pachl se zákázníky v berlínském Tuzexu.Výtvarník Pešek Pachl před prodejním pultem v berlínském Tuzexu.Síť obchodů Tuzex byla poměrně hustá. Před rokem 1989 byly zahraniční lahůdky k dostání v několika větších městech.

Výtvarník českého původu doufá, že Berlíňany jeho obchod zaujme. Od loňského prosince mají české speciality na dosah každý den.

"Relativně dost prodám i houskových knedlíků v prášku od Vitany nebo slazeného kondenzovaného mléka Piknik. Ale jen v tubě, o tetra pack zájem není, nevím proč," krčí rameny. "Suverénně největší hit je ale Krtek, ten jde na dračku, ať je třeba na igelitce," směje se Pachl nad nákupní taškou se známou postavičkou kreslíře Zdeňka Milera.

Sehnat prostory na Sredzkirstrasse podle něj nebylo snadné. Ulice má mezi Berlíňany už několik let slušné jméno, za postoupení práva k užívání místa musí zájemce zaplatit odstupné. "Půjčil jsem si od kamarádů. Doufám, že za tři roky budu vydělávat na sebe," plánuje výtvarník.

Regály a police sestavil z nejrůznějších kousků. Něco si přivezl z Česka, další objevil v berlínských bazarech nebo na půdách. "Třeba tenhle kousek je předválečná skříň z nějakého úřadu v Dubí," ukazuje Pachl na česko-německy psaný štítek.

Na jaře chce nabídku rozšířit o chladící box. Jedna česká kunsthistorička mu během návštěvy iDNES.cz poradila, aby do sortimentu zahrnul i mražený polotovar smaženého sýru. "Já jich z Brna známým vozím desítky kusů ročně," nabádala Pachla.

Luděk "Pešek" Pachl

Narozen 1971 ve starém Mostě. Vystudoval v roce 1989 v Bratislavě uměleckou školu u profesora Indiga. Krátce na to navštěvuje soukromé hodiny u prof. Ikebary v Praze. V zimě roku 1989 nastupuje na poloviční úvazek do rockového klubu Docela malé Divadlo v Litvínově, kde maluje poutače i plakáty. Příležitostně se začíná živit malbou. Od roku 1991 cestuje a žije v západní Evropě (SRN, Belgie, Holandsko, Lucembursko, Francie, Španělsko, Itálie). Od roku 1997 žije trvale v Berlíně, kde od roku 2000 také pravidelně vystavuje obrazy.