Hypoteční krize se New Yorkem prohnala silou hurikánu.

Hypoteční krize se New Yorkem prohnala silou hurikánu. | foto: Dan Materna, MAFRA

Noční můra z Wall Street končí, krize ustupuje

  • 30
Amerika se uklidňuje. Wall Street získává jistotu, že hůř už snad nebude. Také obyčejní Američané nejsou tak pesimističtí jako minulý týden, kdy se na ně řítily zprávy o největší finanční krizi za několik let.

Ministr financí Henry Paulson otevře státní měšec a od finančních institucí koupí položky, které je táhly ke dnu. Především hypoteční akcie. Amerika tak pokračuje v jednom z největších kol znárodňování v novodobé historii.

Tento bezprecedentní krok, za který Američané zaplatí ze svých daní 700 miliard dolarů, má však být pro zemi přes všechna negativa stále levnější, než kdyby se současná finanční krize ještě více prohloubila. A to by bylo zlé.

Už teď se z mnoha amerických předměstí stávají vylidněná města duchů. Například v newyorské části Queens je na prodej v každé ulici zhruba jeden dům z pěti. Cedule jako například "Na prodej od majitele", "Ve vlastnictví banky" či "Výrazná sleva" jsou pevnou součástí mnoha městských čtvrtí.

Konec zabavování
Z americké finanční krize se v posledních dnech stalo politické téma. Demokraté slíbili, že záchranný plán Bushovy administrativy podpoří, ale jen za podmínky, že stát pomůže lidem, jejichž hypotéky od bank odkoupí. "Musíme zajistit, abychom lidem udrželi jejich domovy," uvedla v prohlášení demokratka Nancy Pelosiová.

Demokraté chtějí zabránit další vlně zabavování domů a bytů, která v USA nyní dosahuje rekordních rozměrů. Jen v New Yorku bylo v červenci zabaveno kvůli nesplácení 197 tisíc nemovitostí, nejvíce v historii města. Zestátnění hypoték by to mělo zastavit, tvrdí demokraté.

Mezi lidmi v New Yorku je proto po nejčernějších dvou týdnech v historii novodobé ekonomiky cítit mírný optimismus.

Ceny nemovitostí spadly o polovinu
Americká finanční krize má kromě desetitisíců bankéřů také další, ještě početnější zástup obětí - nešťastníky, kteří si loni koupili v New Yorku byt či dům. Kdo počkal až do letošního září, může se naopak radovat, protože ceny některých nemovitostí spadly až o polovinu.

Banky nyní nabízejí zabavené domy, které stály v roce 2006 na vrcholu hypotečního boomu 750 tisíc dolarů, za necelých 325 tisíc. V současnosti je podle hlasů odborníků z oblasti realit velmi výhodný čas na nákup nemovitostí.

"Dříve jsme si nemohli dovolit na hypotéku ani pomyslet, nyní jsme ji bez problémů dostali," uvedl pro MF DNES pětadvacetiletý pracovník technické podpory IT Steven. Podle něj však není jednoduché nyní hypotéku získat. "Musíte mít velmi dobrou práci a velmi dobrou platební morálku a historii u banky. Pokud tato kritéria splňujete, neměli byste mít problém," dodal.

Hypoteční krize se New Yorkem prohnala silou hurikánu a kromě samotných bank dopadla především na lidi s nižšími příjmy, kteří si vzali nevýhodné úvěry na bydlení.

700 státních miliard pro soukromé firmy
Americký ministr financí Henry Paulson prozatím uklidnil trh prohlášením, že stát koupí od finančních institucí položky, které je táhly ke dnu - především hypoteční akcie. Amerického daňového poplatníka tento bezprecedentní krok přijde na 700 miliard dolarů, tedy téměř 12 bilionů korun.

Kromě investorů po celém světě si museli velmi hlasitě oddychnout také manažeři v bankách Morgan Stanley a Goldman Sachs. Ty přežily jako jediné z velké pětky bankovních domů, které se honosily dlouholetou tradicí na Wall Streetu. Vyhráno však ještě nemají.

Vše o bankovní krizi

Morgan Stanley údajně jedná o svém převzetí bankou Wachovia, Goldman Sachs zatím nikdo nechce, navíc po ohlášení 70procentního propadu zisku příliš důvěry v investorech nevyvolala. A zbytek velké pětky - Bearn Stearns, Merril Lynch a Lehman Brothers už do dění nikdy nepromluví.

Doposud si americká vláda vybírala, komu pomůže. Převzala tak hypoteční banky Freddie Mac a Fannie Mae a ovládla 80 procent největší americké pojišťovny AIG.

Nyní však ministr Paulson žádá, aby Kongres přiřkl ministerstvu financí neomezenou moc při provádění státních intervencí, tak aby ministerstvo financí mohlo skupovat problematická aktiva hromadně.

Pokud tento plán projde, bude vládní fond od soukromého sektoru skupovat hypotéky a cenné papíry kryté hypotékami v aukcích v balících po 50 miliardách dolarů.