Šéf ultrapravicové strany Laos Jorgos Karatzaferis

Šéf ultrapravicové strany Laos Jorgos Karatzaferis | foto: AP

Nervozita v Řecku: ultrapravice odmítla škrty a opouští vládu

  • 449
Šéf ultrapravicové strany Laos Jorgos Karatzaferis prohlásil, že nepodpoří další úspory. Odpoledne strana ohlásila odchod z vlády. Demisi podal ministr dopravy a čtyři náměstci různých resortů. Řecko má podle lídra nejmenší koaliční partaje plné zuby všech škrtů, které po něm požadují mezinárodní věřitelé.

"Vysvětlil jsem politickým představitelům, že nemohu zvednout ruku pro dohodu o úvěru," řekl Karatzaferis na tiskové konferenci. Citovala ho agentura Reuters. Euro i akcie zrychlily po těchto slovech svůj páteční pokles.

Odpoledne se navíc začala kvůli radikální pravici vláda drolit. Demisi podal ministr dopravy a čtyři náměstci z různých ministerstev. "Dnes se nebude kabinet doplňovat," reagoval v pátek večer premiér Lucas Papademos na předchozí spekulace médií, že by náhrada odchozích členů kabinetu mohla vyřešit ještě před začátkem víkendu. Napsala o tom agentura Reuters. (čtěte Řecká vláda se drolí).

Premiér zároveň ubezpečil, že i přes personální otřesy ve vládě udělá Řecko všechno pro záchranu země. "Nemůžeme nechat Řecko zbankrotovat," řekl na jednání vlády. "Naším cílem je udělat cokoliv pro to, abychom schválili nutné ekonomické reformy a získali souhlas s novou půjčkou," řekl a dodal, že kdokoliv bude hlasovat proti přijetí nových škrtů, nemá ve vládě místo. Kabinet také v pátek večer reformy nutné pro další půjčku schválil a v neděli je bude obhajovat v parlamentu.

Šéf ultrapravicové strany se ale s úsporami nedokázal smířit. "Věřitelé nás žádají, abychom se zbavili své svobody na 40 let. Řecko se ale nevzdá. Mimo EU přežít můžeme, ale pod německou botou ne," řekl předák strany Laos.

Jeho strana má ale v 300 členném parlamentu pouze 16 křesel, a tak nesouhlas pouze jeho strany nemůže dohodu o úvěru zhatit, ačkoliv se pohodlná vládní většina sníží z 252 hlasů na 236.

Šéf Laos ale chtěl být slyšen, a tak šel ve svých ostrých vyjádřeních dál. Podle Reuters prohlásil, že řecký premiér Lukas Papadimos by měl přestavět svou technokratickou vládu.

Uvedl také, že šéf inspekčního týmu Mezinárodního měnového fondu Poul Thomsen by měl v Řecku dostat status nežádoucí osoby, které by měl být zakázán vstup do země. "Pokud chceme, aby se věci pohly dál, Poul Thomsen by měl být v Řecku vyhlášen jako persona non grata," řekl Karatzaferis.

Euro oslabuje, propadá se i koruna

Jednotná evropská měna začala po jeho slovech prudce klesat. Eurodolar klesl krátce před druhou hodinou podle serveru Patria.cz o 0,6 procenta na 1,32 EUR/USD. Investoři jsou situací v Řecku znepokojeni, což se projevilo i na české měně. Koruna vůči euru po půl třetí klesla podle serveru o desítky haléřů na 25,25 Kč a vůči dolaru oslabila na 19,15 Kč.

Kromě eura se propadaly i akciové indexy včetně Pražské burzy, která ztratila 3,4 procenta. Ztrácely i komodity. Euro podle dat České národní banky zdražilo v pátek o třicet haléřů.

Parlament bude o opatřeních hlasovat ve dvou krocích

Řekové musí dát mezinárodním věřitelům najevo svůj jednoznačný postoj k další pomoci co nejdříve. Dvacátého března totiž musí splatit část splátky prvního dluhu ve výši 14,5 miliardy eur. Bez schválení druhé pomoci v celkové výši 130 miliard eur toho nebude schopno.

Schválit půjčku přitom nejde ze dne na den. Německo, Francie a Evropská komise už v pondělí nervózně prohlásily, že Aténám čas na dohadování vypršel (více zde). Příští středu se hodlají setkat ministři eurozóny, aby o druhé půjčce předlužené zemi definitivně rozhodli. Čekají na potvrzení dohod parlamentem, doplnění škrtů v řádu stovek milionů eur a závazek politiků, že hodlají reformy dodržet i po případné změně vlády (více zde).

Řecký parlament bude podle místního serveru ekathimerini.com jednat o dohodách ve dvou krocích. V neděli 12. února bude mít na programu dohodu o směně dluhu jako výsledku jednání mezi soukromými věřiteli a řeckou vládou a o rekapitalizaci bank.  

Až v druhém kroku bude jednat o úsporných zákonech vyžadovaných MMF, ECB a Evropskou komisí k poskytnutí druhé půjčky. Toto jednání přijde podle serveru na řadu během dvou týdnů.

Otázkou tak je, zda nedělní hlasování bude stačit k tomu, aby ministři financí eurozóny dali druhé obří pomoci zelenou. Celou situaci znejistil dále německý ministr financí Wolfgang Schäuble, který v pátek v rámci neveřejného setkání s poslanci uvedl, že dohodnuté úspory nejsou dostatečné a musí být zhruba o 15 miliard vyšší.