Původně odboráři požadovali 6,5 procenta, stejně jako němečtí státní zaměstnanci

Původně odboráři požadovali 6,5 procenta, stejně jako němečtí státní zaměstnanci | foto: Reuters

Němečtí odboráři vyjednali nejvýraznější zvýšení mezd za 20 let

  • 373
Zástupci německého odborového svazu IG Metall vyjednali se zaměstnavateli zvýšení mezd o 4,3 procenta. Považují to za úspěch, i když původně požadovali 6,5 procenta. IG Metall hájí 3,6 milionu zaměstnanců strojírenských podniků a je nejvlivnějším odborovým svazem v Německu. Dojednané zvýšení je nejvýraznější za posledních 20 let.

Nová dohoda platí do května příštího roku a podle šéfa odborů Bertholda Hubera je dobrým výsledkem. Mimo jiné totiž zaručí, že odboráři už nebudou pokračovat ve stávkách. Součástí smlouvy je vedle zvýšení mezd i zajištění školení pro nové zaměstnance a omezení práce na dobu určitou.

Odboráři novou kolektivní smlouvu uzavřeli se zaměstnavateli ze spolkové země Bádensko-Württembersko. Tam sídlí řada významných strojírenských podniků, včetně automobilek Daimler a Porsche.

Předseda německého strojírenského sdružení Martin Kannengiesser podle agentury AP řekl, že dohodnuté podmínky se budou vztahovat na celé Německo. Původně se týkaly zhruba 800 tisíc zaměstnanců strojírenských firem z Bádenska-Württemberska.

Odboráři původně chtěli, aby zaměstnavatelé zvýšili mzdy v průměru o 6,5 procenta. Poukazovali hlavně na to, že Německo se zotavilo z krize a znovu silně roste. Zvýšení mezd je více než dvojnásobkem současné míry inflace a zároveň je nejvyšší od roku 1992. Tehdy si odboráři dohodli nárůst o 5,4 procenta.

Jednání, která se dotknou všech velkých strojírenských firem včetně automobilek Volkswagen a BMW, pozorně sledují i další evropské země. Část jich zápasí s dluhovou krizí, kterou do určité míry zhoršila i nerovnováha spojená s nízkým růstem mezd v Německu v posledních deseti letech.

"Já myslím, že je to dobrá dohoda, která přispěje k vyrovnání sil v eurozóně," poznamenal náměstek ředitele bruselského ústavu Bruegel Guntram Wolff, jehož citovala agentura Reuters.

Do mzdových jednání letos až nebývale zasahovali politici včetně ministra financí Wolfganga Schäubleho. Na zaměstnavatele vesměs apelovali, aby lidem víc přidali. Zdůvodňovali to především slabším růstem v předchozích letech.

Zvýšení mezd v Německu by mohlo pomoci i slabším členům eurozóny. Pokud budou mít němečtí spotřebitelé v kapsách víc peněz, měli by také víc utrácet, a to i za zboží dovezené z ostatních evropských zemí.