Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau

Německá hnědouhelná elektrárna Schkopau | foto: Profimedia.cz

Uhlí místo slunce a větru. Špinavější elektřinu než Německo má už jen Polsko

  • 37
Německá výroba elektřiny byla za poslední měsíc druhá nejšpinavější v celé Evropské unii. Hůře si vedli jen sousední Poláci, kteří dlouhodobě spoléhají hlavně na vlastní fosilní zdroje. Německý energetický mix je ale pestřejší a na výrobě se značnou měrou podílí i obnovitelné zdroje. Do karet ale Němcům nehrálo počasí ani odklon od jaderné energetiky. Vypomoct tedy muselo uhlí, píše německý deník Bild.

Za uplynulých třicet dní vyprodukovala jedna vyrobená kilowatthodina elektřiny v Německu 472 gramů skleníkových plynů. To bylo dokonce o 25 gramů více než v České republice. S odvoláním na interaktivní data Electricity Maps o tom informoval německý deník Bild. V úterý dopoledne ale nebyla aktuální německá data dostupná.

Mezi nejčistší evropské země patřilo Švédsko a Francie, které se spoléhají na mix jaderných elektráren a obnovitelných zdrojů. Do ovzduší vypustily jen 20 a 40 gramů oxidu uhličitého. V Polsku to bylo téměř čtyřicetkrát víc.

Může se Berlín ocitnout bez vody? Na konec těžby uhlí doplatí řeka Spréva

„Dlouhodobě tvrdím, že Evropa potřebuje diverzifikovat své energetické zdroje a stát se soběstačnější,“ uvedl turecký ekonom a šéf Mezinárodní agentury pro energii Fatih Birol. „Německo by si nemělo myslet, že může trvale nahradit ruský plyn a jadernou energii právě uhlím,“ dodal.

Nepřálo ani počasí

Květnové počasí nebylo pro Německu z pohledu využití potenciálu obnovitelných zdrojů příliš přívětivé. K špinavějšímu německému energetickému mixu ale přispěly i uzavřené jaderné elektrárny. V polovině dubna tam skončila šedesátiletá éra jaderné energetiky a ze sítě byly odstaveny poslední tři jaderné elektrárny v zemi: Isar 2 v Bavorsku, Emsland v Dolním Sasku a Neckarwestheim 2 v Bádensku-Württembersku.

Státy EU se přou o reformu trhu s elektřinou, rozděluje je i podpora uhlí

V letních týdnech by se ale s přibývajícím slunečním svitem měla situace měnit. Patrné to bylo už i na konci května, kdy německé fotovoltaické elektrárny vyrobily rekordní množství elektřiny a ceny na denním trhu dokonce klesly do záporných hodnot.

Největším znečišťovatelem v Německu je dlouhodobě energetický sektor. Velký podíl na emisích skleníkových plynů má ale také průmysl a doprava.

Indická verze pekla. V hořících uhelných dolech Jharia žije 80 tisíc lidí

Německý ministr hospodářství Robert Habeck ale varuje, že ani po letních měsících by se německá závislost na uhlí měnit příliš neměla. „Na konci června budou rezervní bloky německých tepelných elektráren odstaveny. Přes zimu je ale bude možné na základě zvláštního povolení užívat,“ řekl Robert Habeck německému deníku Bild.