V Praze se deregulace prodlužuje do roku 2012

V Praze se deregulace prodlužuje do roku 2012 | foto: Profimedia.cz

Nájmy porostou. Regulace na většině míst končí

  • 509
Regulace nájemného je minulostí. Od ledna jeho výši nebude určovat zákon, ale dohoda s majitelem bytu. Nájemníci si tak připlatí v průměru o 16 procent.

Na většině míst v Česku končí regulace nájemného. Na tom, kolik se bude v nájemních bytech nově platit, se dohodnou majitelé bytů s nájemníky. Ministerstvo pro místní rozvoj odhaduje, že v průměru by se nájemné mělo zvýšit asi o 16 procent. To je o procento méně, než se zdražovalo v roce 2010. Někteří majitelé bytů však nájemníkům hrozí zvýšením na více než dvojnásobek.

Ve zbytku republiky, v Praze a některých velkých městech, bude deregulace nájmů pokračovat až do roku 2012. V průměru se regulované nájemné zvýší o 18 procent, což je v běžném 68metrovém bytě kolem 700 korun.

Nájemníci mají svá práva

Největší problémy s končící regulací nájmů se dají čekat v severních Čechách, zvláště v Litoměřicích, kde rozdíl mezi regulovaným a tržním nájemným dosahuje téměř 300 procent. Více než dvojnásobné tržní nájmy ve srovnání s těmi dosud regulovanými jsou také v některých městech Moravskoslezského kraje, dále v České Lípě, Přerově a Chrudimi.

Jakmile začnou v nájemném platit pravidla volného trhu, nájemníci by neměli podléhat nátlaku. Platby už se nezvyšují jednostranně jako při deregulaci, ale jsou otázkou dohody. A na tu musí přistoupit obě strany. Majitelé bytů nebudou mít právo stanovit ceny zcela bez omezení. Měli by se řídit obvyklou cenou, která v místě platí pro byt s konkrétními vlastnostmi.

Majitelé se musí držet obvyklé výše nájemného

Například když je byt ve špatném stavu nebo je v něm hluk, nájemné by mělo být nižší, než jaké je v místě obvyklé v bytech, které jsou rekonstruované a zvukově izolované. Naopak vyšší může být činže v bytě přímo u zastávky autobusu oproti stejnému, z něhož se na autobus musí kilometr pěšky.

Ceny, k nimž se majitelé bytů chtějí co nejvíce přiblížit, jsou obvyklé výše nabídek v realitních kancelářích. Protože je volných nájemních bytů na trhu málo, ceny se v některých místech drží neúměrně vysoko. Nabídky v inzerátech navíc úplně neodpovídají realitě, protože majitelé se s nájemníky často domluví na nižších částkách.

Skutečně reálnou výši nájemného v konkrétním bytě lze určit jen znaleckým posudkem. Poradit se však můžete i v místní realitní kanceláři, zkušený makléř dokáže cenu odhadnout aspoň zhruba.

Spory vyřeší soudy, zatím však nejsou jasná pravidla

Jak bude postupovat deregulace

Kde regulace končí

Ve 450 000 bytů po celém Česku (asi 60 procent obyvatel nájemních bytů)

Kde se deregulace prodloužila do konce roku 2012 (týká se 300 000 bytů)

Praha, krajská města kromě Ostravy a Ústí nad Labem, středočeská města s počtem obyvatel nad 10 tisíc (Kladno, Mladá Boleslav, Příbram, Kolín, Kutná Hora, Mělník, Beroun, Brandýs nad Labem - Stará Boleslav, Rakovník, Neratovice, Benešov, Slaný, Nymburk, Poděbrady, Říčany, Vlašim, Čelákovice, Čáslav

Pokud se majitel s nájemníkem nedokážou domluvit a nájemce se odmítne odstěhovat, o výši nájmu budou rozhodovat soudy. Zatím však není úplně jasné, podle čeho budou postupovat.

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje cenovou mapu obvyklého nájemného, hotová však bude pravděpodobně až v únoru. Poslouží pak majitelům jako vodítko a zároveň nájemníkům pro kontrolu, zda nemá vlastník bytu přehnané požadavky. Podle cenové mapy by se měly orientovat i soudy.

Chystá se novela občanského zákoníku

Ještě déle se bude čekat na novelu občanského zákoníku, která dá soudům jasnou pravomoc do výše nájmů zasahovat podle cen v místě obvyklých. Novelu dosud projednává parlament a odhaduje se, že by mohla začít platit až v polovině příštího roku. Případné soudní spory tedy budou soudy do té doby nejspíš odkládat.

Novelu by měl doprovodit i speciální zákon o místně obvyklém nájemném, jeho přijetí však ještě může trvat řadu měsíců.

Lidé v nouzi získají podporu

Dokud se obě strany nedohodnou, nájemníci by měli nadále platit původní částky nebo si je případně ukládat stranou. Ať dopadne spor jakkoliv, dá se předpokládat, že majitel bude nezaplacené nájemné vymáhat.

Kdo se dostane do problémů nebo bude potřebovat poradit, může se obrátit na Sdružení obrany nájemníků, které má kanceláře v Praze a v Ostravě.

Lidé, kteří budou mít problém zvýšené nájemné zaplatit, mohou na úřadu práce požádat o příspěvek na bydlení. Ten lze čerpat v případě, že platba za byt spolu s ostatními náklady na bydlení přesáhne 30 procent příjmů domácnosti.

Když ani tato dávka nestačí, sociální odbor obecního úřadu může poskytnout ještě doplatek pro vyřešení hmotné nouze. V budoucnu by s podobnými problémy mohl pomoci zákon o sociálním bydlení.

Největší zdražení regulovaných nájmů - Praha a Pardubice

Ve městech, kde deregulace pokračuje, se bude nájemné zvyšovat stejně nebo velmi podobně jako v předchozím roce. Dorovnání k cílové ceně se totiž v roce 2009 rozložilo do tří stejných kroků a cílová cena se od té doby neměnila.

Největší zdražení čeká Prahu, třeba na Chodově se bude platit asi o 1 150 korun měsíčně více. Procentuálně se nejvíce zvednou činže v Pardubicích - o 22 procent.

Naopak nejméně pocítí deregulaci obyvatelé Liberce a Českých Budějovic, kde se v průměrném bytě zvyšuje nájemné asi o 520 korun. Procentuálně jsou na tom nejlíp České Budějovice a Brno s necelými 16 procenty zvýšení ceny.

Ze čtyř roků se stalo šest

Deregulace začala v lednu 2007 a podle původních plánů měla všude skončit 31. prosincem letošního roku. Protože však nájemné v některých velkých městech rostlo příliš rychle, třeba v Praze až na dvojnásobek, parlament v nich vloni deregulaci prodloužil do konce roku 2012.

Letos se však v těchto městech paradoxně tržní a regulované nájemné většinou už tolik neliší, takže případné další zdražování nebude tak razantní. Třeba ve Zlíně jsou oba typy činží téměř srovnatelné. Naopak na řadě míst, kde regulace nyní končí, hrozí lidem velké zvyšování cen.