Klasické americké auto před hotelem Inglaterra v Havaně. Trump svým nařízením...

Klasické americké auto před hotelem Inglaterra v Havaně. Trump svým nařízením cesty amerických turistů na ostrov zkomplikuje. | foto: AP

Výspa socialismu se otevírá obchodu. Kuba podepsala investice za miliardy

  • 8
Kuba od roku 2014, kdy snížila daně a učinila další změny ve svém zákoně o investicích, podepsala téměř 200 investičních projektů za 5,5 miliardy dolarů (125,1 miliardy Kč). Na investičním fóru v Havaně to řekl kubánský ministr zahraničního obchodu a investic Rodrigo Malmierca. Postup v realizaci těchto projektů je nicméně pomalý.

Kuba zvýšila úsilí o získání zahraničních investic, protože její spojenecká socialistická ekonomika Venezuela se dostala do krize a vláda amerického prezidenta Donalda Trumpa se odklonila od politiky sbližování s ostrovem, která začala za vlády bývalého prezidenta Baracka Obamy. Trump nařizuje nové sankce zaměřené na kubánské armádní a bezpečnostní služby.

OBRAZEM: Kubánské doutníky se stále vyrábí při poslechu novin a knih

Ministr Malmierca dodal, že za poslední rok bylo podepsáno 40 nových projektů v hodnotě 1,5 miliardy dolarů. Mnoho smluv se týká cestovního ruchu a jsou to často jen dohody o managementu a marketingu. Další se týkají zpracovatelského průmyslu, průzkumu těžby ropy a v menší míře i farmaceutického průmyslu, zemědělství a logistiky.

Hodnota investičních dohod od roku 2014 sice dosáhla 5,5 miliardy dolarů, vláda však dodala, že ve skutečnosti bylo dosud investováno jen zhruba 500 milionů dolarů ročně, včetně zahraničních vládních úvěrů a darů. Zástupci diplomatů a podnikatelů uvádějí, že u mnoha projektů je obtížné získat finance a zpomaluje je i rozšířená byrokracie v této komunistické zemi. 

Golf za miliardy dolarů

Od roku 2014 se například podepsaly dohody o vzniku pěti golfových rezortů v hodnotě téměř 2,5 miliardy dolarů s investory z Británie, Číny a Španělska. Stavba však u žádného z nich ještě nezačala.

Kuba si přeje, aby přímé zahraniční investice činily ročně nejméně 2,5 miliardy dolarů, což by zemi pomohlo dostat se z let krize a stagnace.

Malmierca dodal, že země pracuje na tom, aby vyřešila řadu překážek pro investory, jako je zdlouhavé schvalování projektů, nedostatek zkušeností kubánských vyjednávačů a duální měnový systém s pevnými směnnými kurzy.

Pod vedením bývalého kubánského vůdce Fidela Castra byly jako první znárodněny zahraniční investice. Po pádu Sovětského svazu, bývalého dobrodince, to bylo považováno za nešťastnou nutnost. Dnes jsou tyto investice chváleny jako nedílná součást strategie rozvoje země, podotýká agentura Reuters.