Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Cigarety pokryjí ošklivé obrázky, příchutě skončí, navrhuje Brusel

  • 488
Evropská komise navrhla zakázat cigarety s příchutěmi. Kuřáky chce zároveň odradit odpudivými obrázky a varovnými texty, které mají pokrývat tři čtvrtiny přední i zadní strany krabičky. Regulace prodeje se bude nově vztahovat i na elektronické cigarety.

Návrh evropských komisařů však musí ještě schválit europoslanci a jednotlivé země. Bez nich nová pravidla platit nezačnou. "Kdo nemá pevnou vůli, toho Evropská komise kouřit neodnaučí," poznamenal k tomu ve středu při schvalování změn DPH ministr financí Miroslav Kalousek.

Brusel se snaží novými pravidly reagovat na měnící se podmínky na trhu, do nějž například nově vstoupily elektronické cigarety, a snížit počet kuřáků v Evropě, v níž kvůli následkům kouření zemře ročně 700 tisíc lidí.

Češi a kouření

  • Třetina Evropanů si stále pravidelně zapaluje a Česko je na tom podobně. Pravidelně kouří téměř tři miliony obyvatel (29 %). V porovnání 27 států EU končí ČR na 12. místě.
  • Češi nejčastěji (ve 21,8 % případů) vykouří mezi 70 až 140 cigaret týdně.
  • Jen 38,8 % českých kuřáků by chtělo do roka se svým kouřením přestat.
  • Kouření však českým kuřákům způsobuje v každodenním životě řadu problémů, nejčastěji (30 % případů) uvádějí líbání.
  • Češi chtějí nejčastěji přestat s kouřením kvůli zdraví (36,1 %) a finanční náročnosti kouření (23,8 %) a rodině (17,5 %).
  • Česko podle ministra financí Miroslava Kalouska vybere ročně na spotřební dani 45 miliard korun ročně. Z alkoholu má  7 miliard korun a z pohonných hmot 80 až 90 miliard.

Zdroj: Projekt Evropské komise Ex-kuřáci jsou nezastavitelní

"Čísla mluví sama za sebe: tabák zabíjí polovinu svých uživatelů a je vysoce návykový," prohlásil eurokomisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů Tonio Borg. Připomněl také, že 70 procent kuřáků s kouřením začíná už před dosažením 18 let. "Ambicí dnešního návrhu je učinit tabákové produkty a kouření méně atraktivní," dodal.

Podle Komise je právě proto nutné, aby se přestaly vyrábět cigarety či doutníky s příchutěmi. "Spotřebitelé nesmí být podváděni. Tabákové výrobky musí vypadat a chutnat jako tabákové výrobky a tento návrh zajišťuje, že atraktivní obaly a příchutě nebudou využívány v marketingových strategiích," zdůraznil Borg.

Borg přitom do svého úřadu nastoupil teprve nedávno, po rezignaci svého předchůdce Johna Dalliho. Ten odstoupil v říjnu, kdy finišovaly práce na návrhu, a to kvůli vyšetřování protikorupčního úřadu OLAF.

Úřad se zabýval stížností švédského výrobce tabáku Swedish Match, podle něhož se prý jeden maltský podnikatel od firmy snažil získat "finanční výhody". Výměnou za to prý nabízel, že pomocí svých kontaktů s komisařem ovlivní podobu reformy zákazu švédského žvýkacího tabáku (snusu). Snus se nesmí v EU prodávat, výjimku má jen Švédsko. Nová pravidla chtějí tento zákaz zachovat.

Hologramy mají omezit černý trh

Více regulován by měl být podle Komise také přeshraniční prodej cigaret po internetu. Brusel navrhuje i různé technické doplňky, například hologramy, které by měly pomoci v boji s pašováním a nelegálním prodejem tabákových produktů. Nově se pravidla budou týkat i elektronických cigaret či rostlinných produktů ke kouření, které dosud regulovány nebyly. Elektronické cigarety například mají být od určité hranice nikotinu prodávány jen jako medikamenty.

Přípravy návrhů se táhly několik let a provázely je silné tlaky tabákové lobby. Evropští úředníci pod podmínkou anonymity uvedli, že byly nejsilnější za poslední dva roky. K tématu se ve veřejných konzultacích objevilo 85 tisíc příspěvků.

Aktivita výrobců je pochopitelná. Bojí se o výnosnost svých značek, které budovali desítky let. Někteří prohlašují, že nové normy porušují práva duševního vlastnictví i obchodní práva.

Souhlasíte s rozšířením varovných nápisů na krabičkách cigaret?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 středa 9. ledna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano
Ano 1323
Ne
Ne 1106
, ,