Prezident Václav Klaus

Prezident Václav Klaus | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Klaus v Itálii: jsme na jedné lodi s EU, s bankovní unií ale Češi tápou

  • 17
Václav Klaus se sešel s italským prezidentem Giorgiem Napolitanem. Ubezpečil ho, že ČR je s dalšími zeměmi EU na jedné lodi, zároveň ale podotkl, že Češi nejsou příliš ochotní přidat se k bankovní unii. Prezident také řekl, že hospodářský růst může přijít až po výrazné změně ekonomického a sociálního systému.

"Platí to, že Česká republika je spolu s Itálií a dalšími evropskými zeměmi na jedné lodi, toho jsme si samozřejmě dobře vědomi a proto je pro nás strašně důležité, aby se dopředu pohnula celá ekonomika, celé Evropy, protože bez ní malá země jako je Česká republika ničeho sama nemůže úplně dosáhnout," řekl Klaus, který je Itálii na státní návštěvě.

Český prezident je známý svými kritickými postoji k současné podobě unie a projektu společné měny. Nynější problémy zemí eurozóny jsou podle jeho dřívějších vyjádření příležitostí k tomu, aby se zastavila další integrace unie a změnilo její fungování.

Po dnešním jednání se svým italským protějškem Klaus zdůrazňoval závislost Česka na situaci v dalších zemích EU. Pro ČR je ale podle něj "evidentní výhodou" zůstávat mimo eurozónu a vyzval k zásadním změnám v unii.

"Nevěřím, že existují krátkodobé možnosti urychlovat ekonomický růst, ekonomický růst může v Evropě znovu nastat po výrazné, hluboké změně celého ekonomického a sociálního systému," odpověděl na dotaz, zda je ekonomickým přínosem unijní pakt o rozpočtové odpovědnosti, ke kterému se ČR odmítla připojit.

"Nejsme členy eurozóny, nechtěli jsme se zúčastnit fiskálního paktu a je u nás velká averze k tomu, aby Česká republika jako nečlen eurozóny vstupovala do bankovní unie," uvedl Klaus. Dodal ale, že o definitivním postoji k bankovní unii bude ČR teprve vážně jednat.

Integrace je nutná, oponoval Ital

Pro Itálii jako členskou zemi eurozóny je podle Napolitana naopak nezbytné, aby pokročila k hlubší integraci. "Když se dá do společného fondu měna, je třeba se dohodnout i na dalších věcech jinak ani monetární politika, kterou jsme nastavili nevydrží," řekl.

Italský prezident několikrát připomněl, že ČR se spolu s Británii jako jediná země nepřipojila k unijnímu fiskálnímu paktu. "O těchto důvodech nediskutuji, já je respektuji, ale myslím si, že v zájmu celé Evropské unie je, abychom tyto kroky podnikli a myslím si, že je mohou pochopit i země, které nepatří do eurozóny," uvedl.