Demonstranti zablokovali některé silnice na severovýchodě Španělska, ochromeny...

Demonstranti zablokovali některé silnice na severovýchodě Španělska, ochromeny jsou i trasy do Francie. V Katalánsku se stávkuje (8. listopadu 2017) | foto: Reuters

Katalánci chtěli svobodu, místo ní chudnou. Přišel první účet za referendum

  • 28
Výzkum madridské banky BBVA poukazuje na to, jak nákladný je pro Katalánsko jeho boj za nezávislost. Ekonomika Katalánska, které je pokládáno za hnací motor celého Španělska, rostla v loňském roce pomaleji než ekonomika celé země.

Madridská banka se na katalánskou ekonomiku dívá jako na ukazatel celkové výkonnosti Španělska. Současné ukazatelé upozorňují na slabost napříč celou oblastí, od tvorby pracovních míst až po spotřebitelské výdaje. Jak uvedla agentura Bloomberg, katalánská ekonomika v loňském roce rostla o 2,1 procenta. Pro porovnání, celé Španělsko rostlo o 2,5 procenta. 

BBVA uvedla, že politická nejistota spojená s prosazováním jednostranné nezávislosti v regionu, má vliv na ekonomický růst. Z analýzy banky vyplynulo, že růst ekonomiky v první polovině roku 2018 bude nižší než průměr v posledních třech letech. 

Předpovědi BBVA přicházejí zrovna ve chvíli, kdy se katalánský parlament připravuje na volbu svého dalšího regionálního prezidenta. Všichni sledují vyloučeného vůdce Carlese Puigemonta, který trvá na tom, že převezme úřad z vyhnanství v Belgii. Ústřední vláda v Madridu ale varovala, že Puigdemont nemůže vládnout, pokud není fyzicky ve Španělsku. Ten ale argumentuje, že region z Belgie řídit může. Zatím je jediným kandidátem. 

„Existují jen dvě možnosti a vzhledem k tomu, že ve vězení bych nebyl schopen oslovit lidi, psát si a setkávat se s nimi, nezbývá mi nic jiného, než to dělat bezpečně na svobodě, řekl Radiu Katalánsko Puigdemont, který pokud se vrátí do Španělska, riskuje zatčení a obvinění z podněcování povstání a zneužití veřejných prostředků.

Španělsko sčítá škody

Mezitím španělský ministr hospodářství Luis de Guindos spočítal, že náklady na katalánskou krizi dosáhly přibližně 1 miliardy eur. Španělskému rozhlasu sdělil, že v důsledku nepovoleného referenda o nezávislosti došlo ke zpomalení katalánské ekonomiky.

Varování madridské vlády o ekonomických škodách bylo součástí velké kampaně proti katalánským separatistům v regionálních volbách, které ve Španělsku proběhly minulý měsíc. Jedná se zatím o nejvyšší odhad.

De Guindos uvedl, že růst Katalánska se ve čtvrtém čtvrtletí zpomalil z 0,9 procent na 0,4 procenta. „Katalánsko mělo růst rychleji než celé Španělsko. Byl to jeden z hnacích motorů španělské ekonomiky,“ řekl španělskému rozhlasu a dodal, že čtvrté čtvrtletí se stalo zátěží.

BBVA v listopadu snížila prognózu růstu pro celé Španělsko. Jako důvod uvedla politické napětí vyplývající z referenda. V letošním roce snížila svou předpověď růstu z 2,8 procent na 2,5 procenta.

Katalánská krize ovlivnila asi 3100 firem, které v důsledku nejistoty přesunuly své sídlo jinam. Rozhodnutí v prosincových volbách krizi zdaleka nevyřešilo. Jen zdůraznilo, jak rovnoměrně je rozdělen poměr těch, kteří chtějí nezávislost Katalánska a těch, kteří jsou pro zachování jednoho státu.