Šéf Fedu Trumpa opět nepotěšil. Místo peněz nasadil tvář hráče pokeru

  13:29aktualizováno  13:29
Centrální bankéři světa se sjeli na ostře sledované sympozium v americkém Jackson Hole. Tématem byla světová ekonomika, která se zlehka začíná dusit. Recept na to, jak jí pomoci, ale bankéři nenabídli. Šéf americké centrální banky Jerome Powell investorům neřekl vlastně vůbec nic.

Předseda Federálního rezervního systému (Fed) Jerome Powell a americký prezident Donald Trump při tiskové konferenci v Bílém domě ve Washingtonu. (2. listopadu 2017) | foto: Reuters

Vyjet do „divočiny“, nadýchat se čerstvého horského vzduchu a přijít na jiné myšlenky. Přesně proto pořádají centrální bankéři každý rok sympozium ve městě Jackson Hole v americkém státě Wyoming.

Od roku 1982 tam s ostatními hlídači měn probírají na přednáškách témata měnové politiky. A při tom jim odečítají ze rtů investoři doufající, že pak dokážou lépe odhadnout, co ekonomiky čeká.

Při letošním ročníku si pro sebe roli hlavní hvězdy nedobrovolně uzmul šéf americké centrální banky Jerome Powell. Všichni od něj očekávali, že načrtne budoucnost klesajících úroků v USA – jak od něj chce šéf Bílého domu Donald Trump. Jenže Powell musel manévrovat velmi opatrně. Když Fed koncem července poprvé po deseti letech snížil úrokovou sazbu, nešlo rozhodně o jednomyslné rozhodnutí a řada z 12 členů rady guvernérů chce spíše vyčkávat než konat.

Pokud by Powell tlačil na snížení úroků, vypadal by jako „prezidentův muž“, což by mohlo u investorů vyvolat pochybnosti o nezávislosti centrální banky.

A tak ve své řeči konstatoval známá fakta, ekonomika si vede dobře, nejistoty však sílí a Fed je připraven v případě nutnosti jednat. A u úroků si asi v poznámkách zdůraznil, že nesmí ani naznačovat.

Největší neznámou však v Powellových rovnicích zůstává sám americký prezident a jeho celní válka s Čínou. Jen pár desítek minut předtím, než se šéf Fedu ujal slova, přišla z Číny zpráva o zvýšení dovozních cel na americké produkty, především na sóju, auta či ropu. Číňané tak Američanům oplatili jejich cla na dovoz prakticky veškerého čínského zboží třeba včetně mobilů. Symbolickou rovinu Peking ještě podtrhl tím, že zavedení odvetných cel načasoval přesně podle not Bílého domu – tedy od 1. září a další vlnu od 15. prosince.

Donald Trump zareagoval rychle, na Twitteru vyzval americké firmy k opuštění Číny a pohrozil přes Tichý oceán rychlou odvetou.

Šéf Bílého domu tak v přímém přenosu ukázal, že umí na snižování úroků zatlačit nepřímo. Na trzích po celém světě vyvolal nejistotu, kterou dříve či později musí bankéři uklidňovat levnějšími penězi.

Peníze z vrtulníku

Jenže hlavní otázka, kterou bankéři po celém světě řeší, zní: jak zlevnit něco, co už je tak levné.

Přijít totiž s neotřelou měnovou politikou, která by v éře nízkých, ba záporných úroků dokázala podpořit ekonomiku, se zdá být docela oříšek.

Od roku 2008, kdy se krize amerických hypoték zakousla do reálné ekonomiky a rozšířila se po celém světě, už bankéři vsadili na záporné úroky i nákupy dluhopisů.

V USA se hospodářství z krize vcelku rychle oklepalo a Fed měl dost času na to, aby utlumil nákupy vládních dluhů a do letoška vytáhl úrokovou sazbu přes dvě procenta.

V porovnání s Evropskou centrální bankou se Američané nacházejí v luxusní pozici. Guvernér ECB Mario Draghi oznámil evropskou mutaci kvantitativního uvolňování v roce 2014 právě v Jackson Hole a spustil ho v březnu 2015.

Poslední dluhopisy si ECB nakoupila o tři a půl roku později v prosinci 2018, takže na posouvání úrokových sazeb směrem k normálu už není čas.

Na stoly bankéřů se totiž sbíhají signály, které pro budoucnost nevyznívají příznivě. Například bývalo obvyklé, že půjčit státu na kratší dobu, třeba dvou let, vynáší méně než třeba na deset let.

To už neplatí, úroky „dlouhých“ dluhopisů se pohybují níže než u těch s kratší splatností. Ba co hůř, Německo tento týden prodávalo dl(o)uhopisy se splatností celých třicet let – a to se záporným úrokem. Takže věřitel platí svému dlužníkovi za to, že mu může půjčit. V případě Švýcarska jsou dokonce investoři ochotni za takových podmínek půjčit i na 50 let.

Po letech pumpování peněz je v turbulentních časech složité najít výnosné a především bezpečné investice. Proto se investoři vrhají na dluhopisy ověřených zemí, jakými jsou právě Německo, Švýcarsko nebo USA. Dalším podobným bezpečným přístavem může být zlato, jehož cena v srpnu poprvé po pěti letech prorazila hranici 1 500 dolarů za troyskou unci (31,1 gramu).

Autor:

Nejčtenější

Saúdská Arábie přišla útokem o polovinu produkce ropy. Cena poletí vzhůru

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Útok na ropná zařízení společnosti Saudi Aramco na východě Saúdské Arábie uvrhl světový ropný trh do stavu, kterého se...

VIDEO: Účtenky i krabičky na jídlo. Nejčastější chyby při třídění odpadu

Papírové kelímky, plata na vejce ani použité obaly od pizzy do modrého...

Ruličky od toaletního papíru, účtenky nebo obaly na vajíčka jsou přece z papíru, tak patří do modrého kontejneru. Věta,...

Pozor na pohádky o suchu, píše v eseji agrární analytik Petr Havel

Takto vypadá v květnu 2018 vyschlá půda v areálu Všesportovního stadionu v...

Za sucho u nás nemůže méně srážek, nedostatek dešťů je jen jednou z pohádek o tom, jak Česko brzy zůstane bez vody....

Komunistické megastavby. Stačil příkaz soudruha, na práva lidí se nehledělo

Z výstavby jaderné elektrárny Dukovany. Stanislav Mihal, Jan Dvořák a Dušan...

Budování dálnic, elektráren či ropovodů v dobách socialismu nekomplikovaly stížnosti sousedů ani dohadování o ceně za...

Chceme dobýt malá města, říká šéf KFC. Řetězec se rozrůstá do regionů

Šéf řetězce KFC pro Česko a Rakousko Libor Hubík

Češi si mohou v tuzemsku koupit kuřecí z fastfoodového řetězce KFC už 25 let. Španělská společnost AmRest, která na...

Další z rubriky

Němci o kryptoměnu od Facebooku nestojí. Chtějí předejít problémům

Ilustrační snímek

Německá vláda ve středu schválila komplexní blockchainovou strategii. Slíbila v ní, že bude bojovat proti snaze firem...

Noc jako ze seriálu. Panství Downton je na Airbnb

Jihoanglický zámek Highclere Castle

Fanoušky britské historie i seriálů tento týden potěšila zpráva, že zámek Highclere, především známý jako panství...

Ropný trh se po útoku na saúdskoarabské rafinérie zotavuje. Ceny klesají

Ve dvou ropných zařízeních na východě Saúdské Arábie vypukl požár. (14. září...

Zatímco v pondělí ceny ropy rostly závratným tempem, v úterý poklesly o více než jedno procento. Než se však situace na...

Méně masa a více péče o půdu. Zemědělství se musí změnit, uvádí analýza

Ilustrační snímek

Celosvětové zemědělství potřebuje změnu, protože škody, které způsobují současné postupy v zemědělství jsou vyšší než...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz